Maç Gözlem ve Analizi

futbolbook

  FUTBOLDA MAÇ ANALİZİ VE GÖZLEM STRATEJİSİ

 

 

AMAÇ:


Antrenörlük işlem sürecini arttırarak uzun ve kısa dönem stratejileri belirlemektir. Ayrıca antrenöre mümkün olduğu kadar objektif bilgilerin elde edilmesi ve verimi yükseltmek için parametreler arası ilişkiyi incelemesine yardımcı olur.

Oyun analizi futbolla ilk kez 1950 yılında başlamıştır. Başlangıçta gözlem elle, yazılı veya teyple yapılırdı.

Genel performansı değerlendirme yöntemleri maç analizinde bütünleyici bir yer almaktadır. Performansı değerlendirirken bunu oluşturan birçok etkenler ayrılıp düzenli bir şekilde incelenerek kaydedilmesi gerekmektedir

Spor eğitiminin dayandığı iki temel nokta izlemek ve değerlendirmektir. Oyuncuların maç esnasında yaptıkları hareketlerin hataları saptamadan başarı elde edilemez.

 

En basit yöntem olarak kağıt – kalem yöntemini kullanmışlardır. Bu yöntemle frekans uzunlukları ve veri bilgileri kaydedilir. Belirli kelimelerle ses kayıt cihazı da kullanılabilir. Ancak kayıt anında olmasına rağmen sonraki analizler zaman kaybettirici ve etki yetersizliği göstermiştir.

Daha sonra video teyp kayıtları objektif ve detaylı bilgilerin elde edilmesine olanak sağlamıştır. Bu da zaman kaybettirici bir analiz olarak görülmektedir. Bilgisayarla analiz sistemleri bu problemleri aşmada veri işleminde yardımcı olmuştur. Bilgisayar ve video aracılığı ile oyun ekrana bir grafikle yansır, gerek antrenöre gerekse oyuncuya herşey
daha net ve basit şekilde yansıtılır.

Maç analizi; 6 ayrı şekilde yapılır:

1- Serbest analiz

2- Yazılı analiz

3- Sesli analiz

4- Film ve video

5- Video- Bilgisayar

6- İnteraktif analiz.

 

Değerlendirme:

1- Anında ( Serbest analizle yapılan)

2- Yarı devre (Sesli analiz, videolu analiz)

3- Maçın tamamı

4- Uzun süreli.

 

    Gözlem iki çeşittir:

1- Haber vererek,

2- Haber vermeden.

 

Gözlem iki şekilde yapılır:

1- Objektif,

2- Subjektif

(Antrenörün kendi kişisel kararlarını yazması)

 

 

Futbol Maç Analizi:

Sahadaki oyuncuların oyun içinde topla yerleri, olumlu ve olumsuz yapmış olduğu hareketleri, sprint, şut, pas, top kaybı vb. gibi özelliklere bakarak oyuncu ve takım hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar.Günümüzde, bilgisayar ortamında görüntülü maç analizi sıkça kullanılan yöntemdir.

 

İşlem yolu ise;

1.Kriterler (Daha önceden belirlenen kriterler)
2.Veri Girişi
3.Sonuçların Alınması
4.Sonuçların Kullanılması (Amaca Yönelik)
 

Maç Analiz çalışmalarını kısıtlayan en önemli faktör maçın görüntüleridir.  Çünkü görüntüde olanlar analiz edilebilmektedir.

Bu sayfa şuana kadar 3407 defa görüntülendi.

futbolbook

Henüz Yorum Eklenmemiş

İlk ekleyen siz olun !

Sizin Düşünceleriniz Nelerdir?

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek
hakaret içerikli yorumlar hakkında muhattapları tarafından dava açılabilmektedir.