Aykut Kocaman: Tarihimizin en önemli maçına çıkıyoruz

futbolbook

Aykut Kocaman ve Cristian Baroni, Benfica ile oynanacak olan UEFA Avrupa Ligi yarı final ilk karşılaşması öncesi basın toplantısı düzenledi.

 

Gençlerbirliği maçının skoru bu maça etki etti
UEFA Avrupa Ligi’nin, Milli takımlar için yapılan organizasyonlar haricinde, UEFA Şampiyonlar Ligi ile birlikte Dünya üzerinde futboldaki en büyük 2 turnuvadan biri olduğunu söyleyen Aykut Kocaman, ''Biz de bu turnuvada Benfica ile yarı final oynamanın gururunu, onurunu ve heyecanını yaşıyoruz. Bu bizim tarihimizde futbolun modern zamanları olarak adlandıracağımız dönemde ilk defa oluyor. Biz bu yarı finali, böyle günleri fazlasıyla yaşamış Benfica ile oynayacağız. Bu konuda Kulübümüzden çok başarılılar, büyük başarılara imza atmışlar ve son birkaç yılda çok büyük bir çıkış içinde olan bir kulüp Benfica.
 
Benfica, her kulüp gibi saygıdeğer ve Benfica gibi üst düzey bir takımla oynayacağımız için gururluyuz, onurluyuz.  Ancak aldığımız hava, sanki Benfica bu maçı ilk kez oynuyormuş gibi heyecanlı ama bunun karşısında sanki biz böyle maçları her sene oynuyormuşuz gibi sıradan görüyoruz. Hafta sonu oynadığımız Gençlerbirliği maçının skoru, yarınki maça fazlasıyla etki etmiş gibi görünüyor. Oysa son 60 yılda sadece 2 Türk takımı buralara geldi, biri şampiyon oldu, ne mutlu ki bunlardan diğeri de takımımla birlikte ben burada oturuyorum. Maça gelecek taraftarlardan isteğim, maçın her şeye açık olduğunu bilmeleri. Güçlü saygıdeğer bir takıma karşı oynadığımızı biliyoruz. Geldiğimiz yerin kıymetini bilerek, takımını iterken buna uygun davranışları bilerek yapmalıyız. Güçlü bir takıma karşı ilk maçta kendi sahamızda oynamanın avantajıyla en büyük gücümüzün, son düdük çalana kadar maçı kendi lehimize çevirmek için büyük gayret göstereceğimiz olduğundan kuşkum yok. Aynı desteği taraftarlarımızdan da beklediğimi buradan söylemek istiyorum'' diye konuştu.
 
Tüm yatırımlar bunlar için yapılıyor
Aykut Kocaman, gazetecilerin yönelttiği ''Bu maç Fenerbahçe Tarihinin en önemli maçı mı?'' şeklindeki soruya ise, ''Sportif değerler olarak bakılırsa kesinlik öyle olduğu tartışmasız bir gerçek. Önem, soyut bir kavram; neye göre, nasıl ve ne zaman bunlar başka parametreler oluşturabilir. Ama sportif anlamda evet. 60 yıla yaklaşan Türkiye Liglerine bakıldığındaFenerbahçe 18 kez şampiyon olmuş. Gelecek 50 yıl içinde en az bu kadar daha şampiyon olacaktır. Ama tüm yatırımların karşılığı, bu ve Şampiyonlar Ligi gibi turnuvalarda bu seviyeleri yakalamak için. Tarihi anlamda çok büyük bir şey arz ediyor. Bu durumu, daha fazla aklımımızın işin içine sokarak, sabrımızla sürdürülebilir yapmamız gerekiyor. Evet bence tarihimizin en önemli maçı'' diye yanıt verdi.
 
Bu turun galibi Kupa’ya daha yakın
Basına yansıdığı şekilde hiçbir demecinin kesinlikle olmadığını ve bu konuda bir açıklama yapıldığını belirten Aykut Kocaman, Fenerbahçe’nin Kupa’nın gizli favorisi olarak gösterilmesi konusundaki bir soru karşısında ise, ''Plzen maçından önceki konuşmalarımda, Plzen maçlarını kupaya ve finale giden yollarda çok önemli ve test maçlar olacağını söylemiştim. Sonra 8’e kaldık. 8’e kalan her takım artık Kupa’nın 3 aşağı 5 yukarı favorisidir. Şimdi de 4’e kaldık ve takımlar arasında çok küçük farklar var. Son 4’e kalmak, başlı başına bir güç gösterisidir. Bu küçük farkları iyi kullanan takım büyük avantaj sağlayacak. İsteyen bir oyuncu grubum var. Tüm bunlar yarın ve bir hafta sonra oynayacağımız rövanş maçında hayata geçerse amacımıza ulaşırız. Ben bu turun galibinin Kupa’ya daha yakın olacağını düşünüyorum'' diye konuştu.
 
Favori Benfica
Favorinin Benfica olarak gözüktüğünü söyleyen Aykut Kocaman, ''Samimiyetle yüzde vermek gerekirse, yüzde 51 Benfica gibi görünüyor. Tecrübesiyle ve son dönemdeki çıkışıyla, Benfica sanki bir adım önde duruyor. Kriterlerin başına tecrübeyi getirdim. Futbolcularının beraber oynama yetileri bizden bir adım daha önde. Tabii bizim de kendi silahlarımız var. Bunların hepsinin sonunda hayata geçiren kağıt üzerinin ötesine geçecek'' diye konuştu.
 
Tur için burada gol yemememiz çok önemli
Turu geçmek için futbol içindeki her şeyi yapacaklarını belirten Kocaman, rakibe az pozisyon vermenin önemine dikkat çekerek, ''Buradaki en önemli şey, maçı mutlak şekilde gol yemeden tamamlamaya çalışmamız olmalı. Taraftarın da bu maçın tur maçı olduğunu ve gol yemeden tamamlamanın çok öneli olduğunu bilerek pozitif enerjiyi göstermesi gerekiyor'' dedi.
 
Maçın ilk bölümünde saldıracaklar
Cezalı Caner dışında eksiklerinin olmadığını belirten Kocaman, ''Benfica yüksek öz güvene sahip bir takım. Bence maçın ilk bölümünde evine avantaj götürmek için biraz daha saldırgan  bir görüntü sergileyecek. Bizim de en fazla düşünmemiz gereken yerlerden bir tanesi bu'' dedi.
 
Biz daha çok istiyoruz
Fenerbahçe’yi avantajlı kılan en önemli faktörün bu turu daha fazla istemeleri olduğunu söyleyen Aykut Kocaman, ''Biz en az Benfica kadar belki de onlardan daha fazla bu turu istiyoruz. Türk takımlarının özelliği de bu; çok istemek, inatçılığın yanına bir de artı koyabilirsek bizim için turu avantajlı hale getiririz'' dedi.
 
O gol, 1-2 saniyeden ibaretti
Benfica’nın son S.Lizbon maçında kaydettiği organize golün hatırlatılması üzerine Kocaman, ''O gol bir maç içindeki 1-2 saniyeden ibaretti. Zaten her takımın her maçında böyle goller olmadığı için önem arz ediyor.  Zaten Benfica bu tip golleri her maçta atsaydı, yüzde 51’i daha artırmak zorunda kalırdık. Bu tip bir golün bizim maçlarda olmaması en büyük arzum'' dedi.
 
Baroni: ''Bu maça odaklandık''
 
Cristian Baroni ise, ''Benfieca iyi bir takım, güçlüler. Biz de bu maç için iyi hazırlandık. Maça konsantre olup kazanmak istiyoruz. Özel bir maç olacak. Bizim takım bu maça odaklandı. Kazanmak için hazırız, hedefimize yakınız'' diye konuş
 
Kaynak: http://www.fenerbahce.org/detay.asp?ContentID=34467

Bu sayfa şuana kadar 11628 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook