Bayern Münih – Barselona 4-0 Maç Analizi

futbolbook

 

Bayern Münih son maçlarda formda ve çok iyi oynuyor. Bayern özellikle çok gol atıyor ve az yada hiç gol yemiyor.

Dünde Barselona’ya karşı iyi bir oyunla maçı 4-0 gibi farklı bir skorla kazandı.

 

Bayern Münih son maçları:


 

Nasıl oldu da Barselona gibi dev bir takım maçı 4-0 kayıp etti. Dünkü maçta Bayern Münih Barselona’dan fizik , mental ve özellikle taktiksel olarak çok daha üstündü. Barselona ise dün başarlı bir oyun sergileyemediler, pas oyununu oynamadılar ve oyun ritimlerini bulamadılar. Klasik 4-3-3 oynayamadılar, daha çok 4-1-3-2 gibi oynadılar.

    tetmel diziliş

 

Bayern Münih dün mükemmel bir takım halinde alan savunması kompakt  şekilde yaptı. Bayern çok önde pres yaparak  Barselona’nın oyun kurmasını engelledi.  Schweinsteiger özellikle Xavi ‘e çok önde pres yaparak, Xavin’in oyun kurmasına engelledi ve Messi’ye giden pas yollarını tamamen kapattı. Bu şekilde en önemli silahı Xavi’yi ve Messi’yi tamamen devre dışı bıraktı.

 Bayern önde pres yapıyor

 

Bayern’in oyun sistemi normalde 4-2-3-1 ama bu maçta daha çok 4-5-1 gibi oynadı. Bayern özellikle taktiksel olarak orta alanı kalabalık tuttu ve çok iyi kapattı. Hatta Bayern’nin kanat oyuncuları orta alana doğru kaydılar ve kanatları boş bıraktılar. Bayern Barselona’yı kanatlara doğru sıkıştırdı ve daha çok kanatlarda oynamasını mecbur bıraktı.

 Aslında Bayern bu şekilde Barselona’ya bir tuzak kurdu. Bu taktık aslında Barselonay’a hiç uygun değildi, çünkü Barselona daha çok dikine kaleye giden bir takımdır. Bayern bu şekilde takım halinde kaymalar yaparak kanata çok iyi pres uyguladı, bundan dolay rakibin top kaybetmesini sağladı. Bayern bu şekilde kazandığı toplarla hızlı kontra atakla hücum yaparak gol pozisyona girebildi.

  4-5-1

 

Preslerde Bayern özellikle çok kalabalık ve kompakt duruyordu ve bloklar arasındaki mesafeyi 5-15 m tutuyordu, bu şekilde savunmayla hücum arası mesafe 25 m geçmiyordu.  Barselona buna karşılık savunmayla hücum arası 40m mesafe oluyordu.

Ne hikmet ise sahanın orta bölgesini su kaplamıştı, küçük bir gölcük vardı. Aldığım bilgiye göre o gün ve bir gün öncede yağmur yağmamıştı. Yani, su aslında kasten oraya dökülmüş. Çünkü Barselona takımın’nın tekniği yüksek olan oyuncularla kurulmuş olması ve onların daha çok ortadan dikine oynadıkları için. Barselona’yı engellemek için böyle bir önlem (hile) almışlar. Bana göre bu fairplay aykırı bir durumdu. Neticede Bayern Münih hak ederek maçı kazandı.

Kral öldü yaşasın yeni Kral !!!

 

Mustafa Yıldırım 

 

 

Bu sayfa şuana kadar 15016 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook