Beşiktaş – Fenerbahçe maç öncesi : Maçın kilidi sağ kanatlar

futbolbook

 

Beşiktaş – Fenerbahçe maç öncesi : Maçın kilidi sağ kanatlar

 

Muhtemel ilk onbirler ve dizilim

Muhtemel ilk onbirler ve dizilim

Aralarında bir puan farkla lider Galatasaray’ın arkasında 2. ve 3. sırada yer alan Beşiktaş ile Fenerbahçe, kaybedenin şampiyonluk yarışında büyük yara alacağı derbide karşı karşıya gelecek. Bu yüzden yine ince hesaplar yapılacak ve iki teknik direktör de en az riskle nasıl kazanabilirim diye düşünecek.

Böylesine taktik açıdan zor çıkılan maçların sonucunu genellikle maç içinde gerçekleşen ufak hatalar ve detaylar belirliyor. İki takım, rakibine oyun alanı içinde avantaj sağlayabilecek durumları engellemek için önlem alacağı gibi kendi artı yönlerini de sahaya yansıtıp oyunu istediği ve etkili olduğu duruma çekmek isteyecektir. Burada teknik direktörlerin tüm gayreti, rakibe karşı alınan önlemlerin kendi takımının artı yönlerini minimum seviyede etkilemesi yönündedir.

Beşiktaş Cephesi

Beşiktaş’ın artı yönlerini ve zaaflarını sıralayacak olursak:

 • Orta sahayı çabuk geçen bir oyunları var. Top ve oyuncusu temposu çok yüksek.
 • Bireysel kaliteden ziyade yüksek tempoda oynayıp rakip savunmayı hataya zorluyorlar.
 • Duran topları sahanın her yerinden çok etkili kullanıyorlar ve çok gol buluyorlar.
 • Ön liberoları topu tutup oyuna yön verebilen oyun görüşü yüksek oyuncular değiller.
 • Maç sonlarında oyundan düşebiliyorlar, bunda yedek kulübesinin eksiklerden dolayı zayıflığının payı büyük.
 • Savunma oyuncuları bireysel hatalar yapıp rakibe gol şansı veriyor.
 • Takım homojen ve birbirinin tamamlayan bir yapıda değil, öndeki 4 oyuncu yüksek tempoda oynamaktan dolayı savunma düzenine geçişlerde sıkıntı yaşıyor.

Dolayısıyla Beşiktaş, topa sahip olduğu zamanlarda orta sahada çok top tutup pas yapamayacaktır. Dolayısıyla bir artı yönü olan orta sahayı oyuncu ve top temposunu yüksek tutuarak geçmeye çalışacaktır.

Beşiktaş, Fenerbahçe’yi nerede karşılamalıdır?

1+2: Beşiktaş’ın Fenerbahçe’yi karşılaması gereken noktalar ve Beşiktaş’ın önlem alması gerektiği rakibinin sağ kanadı3: Tek ön liberolu düzende daha zor savunulacak tehlikeli bölge

1+2: Beşiktaş’ın Fenerbahçe’yi karşılaması gereken noktalar ve Beşiktaş’ın önlem alması gerektiği rakibinin sağ kanadı
3: Tek ön liberolu düzende daha zor savunulacak tehlikeli bölge

Burada kritik soru, Beşiktaş’ın çabuk oyunuyla hataya zorlamak için Fenerbahçe’yi nerede karşılamalı sorusudur. Fenerbahçe’ye karşı ön alanda baskı kurmak, Fenerbahçe’nin orta sahada ayağa iyi pas yapan oyuncularının bulunması ve Niang’ın fiziksel durumundan dolayı doğru ve etkili pres yapamayacak olmasından dolayı pek sonuç vermeyecektir. Ayrıca Fenerbahçe, ayağa paslarla topu Beşiktaş’ın tehlikeli bölgesine (orta saha ve savunma blokları arasındaki boşluk) daha rahat taşımasına imkanı bulacaktır. Beşiktaş, bunun önüne geçmek için 3. bölgeden ziyade Fenerbahçe’yi 2. bölgede, oyuncularının birbirine daha yakın durduğu bir düzende karşılamalıdır. Beşiktaş tek ön liberoyla oynarsa orta saha oyuncuları arasındaki mesafe artacağı için Fenerbahçe, etkili olduğu tehlikeli bölgeye daha kolay sızacaktır. Bu yüzden Beşiktaş’ın çift ön liberoyla sahaya çıkması çok önemli. Bu şekilde tehlikeli bölgeyi de daha iyi savunabilecek olan Beşiktaş, aynı zamanda rakibinin bir zaafından da faydalanmış olacak. Fenerbahçe, yediği gollerin büyük kısmını, rakibinin yarı sahasına yerleştikten sonra yapılan top kayıpları ve bundan doğan kontraataklarla yedi. Beşiktaş, bu durumda kapacağı toplarla Holosko, Fernandes, Olcay, ve Hilbert’i çabuk çıkararak tehlike ve gol pozisyonları üretebilir. Niang, açık alanlara deplase olarak takımını hücuma çıkartacak pozisyonlarda topla buluşabilecektir.

Aksi takdirde, yani Beşiktaş set hücumu için Fenerbahçe yarı sahasına yerleşmişse, mutlaka sağ kanadı kullanmalıdır. Orta sahanın solunu Sow’la savunmak durumundaki Fenerbahçe’ye karşı Hilbert, mümkün olduğu kadar İ.Toraman’ın kontrolünde ileri çıkmalıdır. Bu şekilde hem rakibinin savunma boşluğundan faydalanılmış olunur, hem de Sow geriye itilerek Fenerbahçe’nin en etkili hücum silahı kaleden uzak tutulmuş olur. Beşiktaş ayrıca tempoyu yüksek tutup faul kazanmalı ve etkili olduğu duran top fırsatları yakalamalı.

Beşiktaş, Fenerbahçe’nin çok iyi işleyen sağ kanadına dikkat etmeli. Çift ön liberolu sistemde Veli, sol kanattaki G.Süzen-Olcay ikilisine destek olmalı, Fernandes ise kendini geriye atarak Veli’nin açtığı boşluğu kapatmalıdır.

Fenerbahçe Cephesi

1: Fenerbahçe ön alanda Beşiktaş ön liberolarına baskı uygulamalı2: Fenerbahçe sağ kanatta birebir oyunu zorlayacak hücum setleri geliştirmeli

1: Fenerbahçe ön alanda Beşiktaş ön liberolarına baskı uygulamalı
2: Fenerbahçe sağ kanatta birebir oyunu zorlayacak hücum setleri geliştirmeli

Fenerbahçe’nin artı yönlerini ve zaaflarını sıralayacak olursak:

 • Takım çok homojen, takım halinde hem hücum hem savunma yapabiliyorlar.
 • Bu homojen görüntü, özellikle büyük maçlarda belirgin olarak Fenerbahçe’nin üstün yönü olarak göze çarpıyor.
 • Rakibini pas oyunuyla kendi yarı sahasında hataya zorluyor ve tehlikeli bölgede gol pozisyonu üretmeye çalışıyor.
 • Geriden topla iyi çıkıyor, orta sahada pasör özellikli oyuncuları fazla.
 • Sağ kanadı G.Gönül ve Kuyt’la etkili kullanıyor.
 • Zaman zaman kontratakları önleyemiyor ve kalesinde tehlikler yaşıyor.
 • Tehlikeli bölgede oyuncular arasında henüz bir pas ve hareket ritmi sağlanabilmiş değil, gol pozisyonu üretmekte sıkıntı çekiyor.
 • Rakibini kendi yarı sahasına hapsetmediği sürece H.Ali, sol kanadı tek başına savunmak zorunda kalıyor.

Fenerbahçe, oyun görüşü ve top tutma özelliği nispeten daha düşük olan Beşiktaş ön liberolarına ve Ersan’a 2. bölgede epey önde pres yapıp topa sahip olmaya çalışacaktır. Böylece Beşiktaş savunmasını dengesiz yakalayıp sonuca çabuk gitmeye çalışacaktır. Hızlı hücum edemediği zaman ise oyunu sete çevirecektir.

Fenerbahçe, sete döndüğünde pas oyunuyla oyunu Beşiktaş yarı sahasına itmek isteyecektir. Beklerini de öne çıkararak ayağa pasla Beşiktaş orta saha hattında bir gedik açmaya ve bunu takiben oyuncularını tehlikeli bölgede topla buluşturmaya çalışacaktır. Ayrıca sağ kanatta etkili olabileceği hücum setleri deneyecektir. Bütün bu artı yönlerini sahaya yansıtmak isterken, Beşiktaş’ın artı yönü olan topla çabuk çıkmasını engellemek için de Meireles ve Emre ileri pek çıkmayacaklardır ve beklerin çıkışını kontrol edeceklerdir.

Sonuç – Kendi artılarını sahaya daha çok yansıtabilen takım galibiyete yakın olacaktır

Kendi artılarını sahaya daha çok yansıtmak demek, rakibinin savunmada aldığı önlemlere rağmen daha çok hata yapması demektir. Bugüne kadar sayısız derbi maçında izlediğimiz gibi bu maçı da ufak detaylar ve hatalar belirleyecektir.

Her iki takım için de sağ kanattan alınacak verim maçın sonucunu belirleyebilir. Takımların bu bölge için alacakları önlemler, eşleşmeler ve oyuncu performansları, futbolseverlere enteresan ve bir o kadar enfes bir taktik savaşı izletecektir.

Oyuncu yapıları ve takım oyunları yukarıda anlatılan oyun akışı içerisinde göreceli olarak karşılaştırıldığı zaman, oyunun genelinde Fenerbahçe daha az hata yapacak takım izlenimi veriyor ve galibiyete daha yakın taraf olarak duruyor.

 
 

Bu sayfa şuana kadar 12138 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook