Beşiktaş’a alman modeli

futbolbook

Beşiktaş’ta teknik direktör Samet Aybaba’nın geleceğinin tartışıldığı bugünlerde futbol şubesinin profesyonelleşmesi adına ilk adımlar atılıyor. Özellikle Alman kulüplerinde görülen sportif direktörlük uygulamasına yönelik, Avrupa çapında tanınmış isimlerle görüş alışverişinde bulunuluyor. Sportif direktör, transferin de beyni olacak, hocaların sözü sadece sahada geçecek.

Beşiktaş yönetimi, önümüzdeki sezondan itibaren futbol şubesini kurumsallaştırmak için düğmeye bastı. CEO ve menajerlik sistemini de masaya yatıran Başkan Fikret Orman, sportif direktörlükte karar kıldı. Özellikle Almanya’da büyük önem verilen yapılanma konusunda Avrupa’da birçok isimle temasa geçildi. 2002 ve 2008 yıllarında Fenerbahçe ve Sarı-Lacivertlilerin A2 takımlarında çalışan Zico’nun eski yardımcısı Önder Özen’in futbol direktörlüğüne getirildiği kamuoyuna yansısa da bu gelişme doğrulanmadı. Özen’den haberdar olduğunu aktaran Teknik Direktör Samet Aybaba, “Evet, kulüpte profesyoneller düşünülüyor; ancak şu an anlaşma yok.” demekle yetindi. Haziranda gerçekleştirilecek genel kurulda 3 yıllığına yeniden koltuğa oturmasına kesin gözüyle bakılan Başkan’ın düşüncesi ise Bundesliga patentli.

    Siyah-Beyazlılarda, Samet Aybaba’nın geleceğinin tartışıldığı bugünlerde alternatif adımlar hazır. Tamer Kıran’ın İnönü’deki coplu saldırının ardından istifasıyla sarsılan Futbol Komitesi’ni lağvetmeyi planlayan Fikret Orman, futbolla ilgili sorumluluğun tümünü tek bir elde toplayacak. Bu noktada Kartal’ın eski hocalarından Alman Bernd Schuster ve Fransız Jean Tigana, Bayern Münih’in unutulmazlarından Matthias Sammer ve Galatasaray’ın eski taktisyeni Hollandalı Frank Rijkaard gibi ünlü simalar gündeme geldi. Ayrıca efsanelerden Metin Tekin, Ali Gültiken ve Feyyaz Uçar’la da görüşüldüğü belirtiliyor. Almanya modelinden örnekle futbol takımının bağlanacağı sportif direktör, transferin de beyni olacak, teknik adamların sözü sadece sahada geçecek. İdarecilerle birlikte hareket etmesi beklenen sportif direktöre, oyuncu izlemeden kamp ve seyahatlere, futbolcuların alacak ve primlerinden cezalara, medya ilişkilerinden mali ve idari konulara dek birçok alanda tam ve tek yetki verilecek.

      Devrim niteliğindeki bu girişim resmen duyurulmadı; ama yeni uygulamayla transferdeki söz hakkı kısmen ortadan kalkacak olan antrenörler, yalnızca sportif direktöre hangi bölgeye takviye gerektiğini iletecek. Kadroya dahil edilecek yıldız ve yetenekler izleme komitesinin belirlediği kramponlardan seçilecek. Profesyonel ekibin bir diğer amacı da altyapıdaki gençleri kazandırmak. Türkiye’de pek benimsenmeyen sportif direktörler, Almanya’da başka bir kulübe dahi yüksek meblağlar karşısında imza atıyor. Galatasaray Başkanı Ünal Aysal’ın, futbola dair her şeyi paylaştığı Bülent Tulun’un başarısını gözlemleyen Başkan Fikret Orman’ın danışmanlık hususunu da masaya yatırdığı ifade ediliyor. Direkt ya da dolaylı hiçbir teknik direktörle masaya oturmadıklarının altını çizen Başkan, Brezilyalı Arthur Zico iddialarını da yalanlıyor.

Oğuzhan: İnönü’ye en güzel veda galibiyet

Sezon sonu yıkılıp yeniden yapılacak İnönü Stadı, Beşiktaş’ın yarınki Gençlerbirliği maçında taraftarlarını son kez ağırlayacak. Karşılaşmanın dün satışa çıkan biletleri tükendi. Müsabakanın sadece kendileri için değil, camia açısından da büyük önem taşıdığını belirten Kartal’ın gurbetçi yıldızı Oğuzhan Özyakup ise, “Kazanmak, İnönü’deki en güzel anı olacak. İnşallah bir gol ya da asiste imza atarım.” ifadesini kullandı.

BARBAROS BURUS İSTANBUL CİHAN

Bu sayfa şuana kadar 13248 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook