B.Münih Bayan Teknik ve Yaratıcılık Antrenörü Matthias Nowak

futbolbook

Futbolbook olarak Bayern Münih Bayan Futbol Teknik ve 

Yaratıcılık Antrenörü Matthias Nowak ile Söyleyişi yaptık.

 

Futbolbook: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Matthias Nowak: Beyin ve Teknik antrenörüyüm. 2010’dan beri  Fc Bayern Münih  bayan takımının teknik ve yaratıcılık antrenörüyüm. Profesyonel futbolcularla ve  U 17/U19 Bundesliga futbolcularıyla personel (bireysel) antrenör olarak çalışıyorum. Aynı zamanda Life Kinetik Master Eğitmenim. ‘Teknik ve Yaratıcılık Antrenmanı’ kitabının yazarıyım.

Futbolbook: Teknik ve Yaratıcılık Antrenmanı kulağa hoş geliyor.

Matthias Nowak: Sadece kulağa hoş gelmekle kalmıyor, bu konsept aynı zamanda her takıma yarışmalarda büyük avantajlar getiriyor.

Futbolbook: Yaratıcılık Antrenmanı ne anlama geliyor?

Matthias Nowak: Kısaca şu anlamı çıkarabiliriz: ‘Gözümüzle Gördüğümüz Görüntü – Beyinimizde İşlenir – Sağlıklı bir Vücut Uygulama yapar.’

Şöyle de izah edebiliriz:

1.Nokta: Gözümüzle Gördüğümüz Görüntü (Görsel Sistem): Profesyonel futbolda hatalar genelde görsel hataların yanlış değerlendirmesinden kaynaklanıyor.  Buradan şu çıkıyor; kimin görüş alanı daha fazla, daha hızlı görüyor, daha çabuk odaklanabiliyor ve bunları daha çabuk işleyebiliyorsa günlük hayatında da müsabaka sırasında da daha doğru kararlar alır. Ben bu nedenle uyguladığım Yaratıcılık Antrenmanlarında aynı zamanda görsel sistem eğitimleri veriyorum.

2.Nokta: Beyin İşler (Bilişsel Beceriler): Hiçbir futbolcu sadece yeteneklerinden dolayı yıldız bir futbolcu olmuyor. Bugünkü yıldız futbolcular mutlaka zihinsel fonksiyonlarını çalıştırmalı. Özellikle günümüzdeki profesyonel futbolda, futbolcuların takım arkadaşlarına bağlı olarak çok sayıda olası hareket alternatifinden dolayı acımasız bir durumsal spor haline gelmiştir. Bu gerçek ile başa çıkmak için bütün pozisyonlarda oyun zekası gelişmiş oyuncular gereklidir. (Hızlı ve Kollektif Düşünme)

FutbolbookOyun zekâsı gelişmiş oyuncuların özellikleri nelerdir?

Matthias Nowak:  Zeki futbolcular her zaman baskısı altında ‘daha mantıklı’ hareket etmektedirler ve oyun durumlarına göre çok çabuk uyum sağlamaktadırlar.

Yaratıcılık antrenmanlarında ağırlıklı olarak zihinsel fonksiyonlarını geliştiriliyor ve her türlü oyun durumunda daha mantıklı hareket etmek için çalışmalar yapıyorum. Uyguladığım yaratıcılık antrenmanları, bireysel veya partnerli uygulamalarla ve eğlenceli oyunlarla yapıyorum.

Futbolbook: Futbolda zihinsel fonksiyonlar özellikle nelerdir?

Matthias Nowak:  Futbol için özellikle şunlar önemlidir:

Scanning ability – Algılamak vs.: Bir oyuncu ne kadar çabuk, ne kadar çok ve ne kadar doğru bir şey algılayabilir. Bu yetenek özellikle forvetler için önemlidir.

Çoklu Görev Becerisi –  şu şekilde sorular: Top, takım oyuncuları ve rakip oyuncular nerededirler. Bu sorular iyi bir oyuncu aynı zamanda ‘çevrimiçi’ tamamlaması gerekiyor.

 Inhibitition  –  Yeni çözümler bulmak için oyuncular yapmak istediklerini (planlarını) ve kararlarını en hızlı bir şekilde tekrar tekrar durdurabilme durumda olmalıyılar.(engellenmek) (değişken ve beklemedik oyun durumlarından dolayı) Bu özellikle savunma oyuncular için ‘kilit niteliktedir’.

Çalışma Hafızası  – Çalışma hafızası ne kadar çağırılabilinir durumda?, Ayrıca kapasitesi ne kadar yüksek ve ne kadar hızlı durumda ve bilgiler ne kadar düzgün kayıt edilmiştir.

Bilişsel Beceriler– Hızlı geçiş yapmak, örneğin defanstan hücuma ve tersi. Bu sadece hızlı fiziksel geçiş yapı ile yeterli olmuyor, aynı zamanda hızlı zihinsel geçiş yapı da gereklidir.(mind map – zihin haritası) 

Yaratıcılık-  Seyircilerin bizi coştura bilme kabiliyeti. Duruma uygun en çabuk bir şekilde yaratıcı çözümler bulmak.

3.Noktayı da unutmamak gerekiyor. Sağlıklı bir Vücut Uygulama yapar: Bir futbolcu devamlı  güçlü ve verimli olmak istiyor ise metabolizmasını iyi duruma getirmek zorunda. Şu da bir gerçek yıldız futbolcuların fizik ve zihinsel yükü ve enerji kaybı sürekli artmaktadır. Futbolcunun metabolizması iyi durumda olması derin uykuya, dinlenmeye ve yenileme becerisini olumlu olarak etkilemektedir. Aynı zamanda sakatlamalar, hastalık durumları, stres durumlarda konsantrasyon beceresi yükselmesine ve işitsel ve görsel sistemin deşarjına olumlu etkilemektedir.

Futbolbook: Her şey sanki ‘Alman titizliğiyle’ mükemmel yapılmaya çalışılıyor değil mi?

Matthias Nowak: Mükemmellik futbol asla olmayacak belki ama hayal etmek, teknik ve yaratıcılık futbolu güzel yapan şeylerdir, bunun için uğraşıyorum.

Futbolbook: Bu zevkli ve ilginç sohbet için teşekkür ederim.

 

Futbolbook – Mustafa Yıldırım

 

 

                       

Bu sayfa şuana kadar 6435 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook