Bu kalp seni unutur mu

futbolbook

Aslında bu bir veda değil... Çünkü bunca şampiyonlukların yaşandığı, tarihlerin yazıldığı; stattan öte bir anıt hüvviyetine sahip, Beşiktaş'ın simgesi olan bu futbol mabedini unutmak Beşiktaşlı için mümkün değil...

 

 

                                                            

 

 

Süleyman Seba efsanesi bu statta doğdu, nice Avrupa devi burada yere serildi, Metin-Ali-Feyyaz efsanesi bu stadın çimlerinde filiz verdi, nice şampiyonluklar yaşandı, nice tarihler yazıldı... Ve yorgun ama mağrur bu ihtiyar stadın emeklilik tarihi geldi çattı.Beşiktaş, yerini yeni stada bırakmaya hazırlanan İnönü'de son kez sahaya çıkacak, son kez tribününde zafer şarkıları söyleyecek...
 
Her ne kadar bu akşamki Gençlerbirliği karşılaşması 'veda' maçı olarak lanse edilse de aslında bu bir veda değil... Çünkü Beşiktaş duruşunun cisme bürünmüş hali olan bu anıt, çoktanBeşiktaşlı'nın yüreğinde 'yıkılmaz' kimliği ile yerini almış durumda. Ve Beşiktaş var olduğu sürece, cismen olmasa bile Beşiktaşlı'nın kalbinde, hatırasında ve tarihinde varlığını sürdürecek. 
 
FB VE GS'YE EV SAHİPLİĞİ YAPTI
Beşiktaş'ın stadı, F.Bahçe ve G.Saray'a da kendi statlarına kavuşana kadar ev sahipliği yaptı. Stat, futbol dışında da birçok organizasyonda kullanıldı. Dünya Güreş Şampiyonası, 1959'da düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası, Avrupa profesyonel boks unvan maçları, Uluslararası binicilik turnuvaları, konserler ve İstanbul'un fethi kutlamaları bunlardan bazıları.
 
YIKILMASINI GÖRMEK İSTEMİYORUM
İnönü Stadı'nın üç mimarından birisi olan Fazıl Aysu, Mart ayında Radikal'e verdiği röportajda, duygularını dile getirmişti. İşte o röportajdan kısa bir pasaj: ''Mimarlık çok mühim bir meslek. Kafanızdaki fikri taşa geçiriyorsunuz. Eserinin kullanılmasını görmek bizim için en bübüyük zevk. Hiçbir mimar eserinin yıkılmasını görmek istemez. Ben de görmek istemiyorum'' 
 
TESADÜFÜN BÖYLESİ
İnönü'deki son maçta Beşiktaş'ın rakibi olan G.Birliği, Ali Sami Yen'deki son lig maçında da G.Saray'la karşılaşmıştı. O maçı Hurşut ve Orhan Şam'ın gollleriyle 2-0 kazanan kırmızı-siyahlı ekibin bu akşam alacağı sonuç ise merakla bekleniyor. 
 
CUMHURBAŞKANI DA 'VEDA' DİYECEK
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, kulübün kongre üyesi olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı bizzat maça davet etti. Gül'ün Protokol tribününde yerini alması bekleniyor. Erdoğan'ın programı ise henüz belli değil. 
 
İNÖNÜ KRONİKLERİ
İnönü Stadı'nın temelleri 19 Mayıs 1939 tarihinde Dolmabahçe Sarayı'nın eski has ahırlarının bulunduğu arazide atıldı. Planı dönemin ünlü mimarları Paola Vietti Violu, Fazıl Aysu ve Şinasi Şahingiray tarafından hazırlandı. 
İkinci Dünya Savaşı'nda yaşanan mali sıkıntılar nedeniyle inşaası sekteye uğradı. 19 Mayıs 1943'te ikinci kez temel atma töreni yapıldı. 
Dönemin parasıyla beş milyon liraya mal oldu. 
İlk maç 27 Kasım 1947 yılında Isveç takımı AIK Solna ile oynandı. Beşiktaş 3-2 kaybederken İnönü Stadı'ndaki ilk golü atan isim efsane başkan Süleyman Seba oldu. 
1952 yılında siyasi nedenlerle Mithatpaşa Stadı adını aldı. 1973 yılında ismi tekrar İnönü Stadı olarak değiştirildi. 
1998 yılında GSGM'den 49 yıllığına kiralandı. İsmi Beşiktaş İnönü Stadı olarak revize edildi. 
1947 yılında 16 bin olan kapasitesi, 1950'de 21 bine çıkartıldı. Gazhane'nin kaldırılmasıyla kapasitesi ayakta 40 bin kişiye ulaştı. 
Uzun süre karşılıklı iki kapalı tribüne sahip, tek stat olma unvanını korudu. 
2003-2004 yıllarında 21.500 olan koltuk kapasitesi, 32 bin 145'e çıkartıldı.
 
THY'DEN FEDA YOLU...
İnönü Stadı'na veda etmeye hazırlanan Beşiktaşlı taraftarlara THY'den anlamlı jest. Feda yılındaBeşiktaş kombinesi alan tüm taraftarların ismini Dolmabahçe Caddesi'nin kaldırımlarına işleyen THY, tarihi caddeyi kombine kart sahiplerinin isimlerinden oluşan bir yol haline getirdi. Feda Yolu adlı proje, led ekranlardan da gösterilecek.
 
METİN TEKİN: HEP FUTBOLCU OLUYORUM...
İnönü Stadı, bizim dönemimizde sevinçlerin ve hüzünlerin en yoğun yaşandığı yerdir. Ama benim için çok farklı bir anlam ifade eder. Futbolu bıraktıktan sonra teknik adamlığa geçtiğinizde yapacağınız ilk iş futbolculuğunuzu unutmak olmalıdır. Ben bunu başardığıma inanıyorum. Antrenörlük dönemimizde birçok stada çıktık ama hiçbir zaman, ''Keşke futbolcu olsaydım'' demedim. Ancak İnönü Stadı'nın yanından her geçişimde, hep futbolcu oluyorum. Bizim için böylesine önemli bir figür İnönü Stadı.
 
 

Bu sayfa şuana kadar 16479 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook