Fatih Terim'in Schalke'ye bir numarası var

futbolbook

Mehmet Demirkol, bu akşam oynanacak olan Schalke 04 - Galatasaray maçını değerlendirdi.

Terim bu turu yüzde 80 geçer. İzlediğim Schalke bana bunu söylüyor. Wenger'in ilk maçtan sonra söylediği, “Terim'in bir numarası daha vardır” yorumu benim için de geçerli...
İlk maçtan önce yazdıklarımın bir bölümüyle başlayayım. Tembellikten değil emin olun. Sebep fikirlerimin iki takımın değişen formlarına rağmen değişmemesi.

Nefes aldırmayacaksın...

Burada kilit önde pres. Savunmanın top yapmasını engelleyip daha en başından rakibi allak bullak etmek. Peki Sneijder’in takıma girmesiyle hibrid bir 4-4-2’yle oynamaya başlayan Galatasaray kendi dengesini bozmadan bunu nasıl yapacak?

Burak maç öncesi bunu yapabileceğine dair Terim’de hiçbir şüphe bırakmamak zorunda. Aksi takdirde Avrupalı Kral dışarıda kalabilir. Sneijder’in katılımıyla bu yönde biraz güç kaybeden Terim, Umut’u bu görevde sahaya sürebilir. Sneijder’le oynadıkları bu oyunda son maçta Hollandalı hafif sola kayıyor ama oyun içinde iki santrforun arkasına kırılıyordu. Bu oyunda Riera’nın yalnızlığı özellikle soldan gelip sağa dönen Schalke akınlarında zorluk çıkartabilir.

Riera terste sorun yaşıyor

Şu bir gerçek ki Riera karşısından gelen akınlarda nasıl pozisyon alacağını öğrenip ligin iyi sol beklerinden birine dönüştü. Tabii ne kadar eleştirilse de Dany’nin ona yaptığı yardımların hakkını vermek lazım. Ancak Şampiyonlar Ligi’nde, yani daha tempolu oyunda rakipler kendi sollarından sağa hızlı döndüğünde; Riera, Dany’nin kademesine girmekte aynı maharet seviyesini yakalayamadı.

Önünde net bir sol orta oyuncusu da olmayınca genelde iş Selçuk’a kalıyor. Ve Galatasaray bu durumda fazlasıyla pozisyon ve hatta gol görüyor kalesinde.
Schalke’nin solu hali hazırdaki tek sorunsuz bölgesi gibi, Fuchs (ki oynamadı) ve Bastos burada ligde iyi işliyor. Terim onları karşılamakta formda Sabri’ye mi güvenir, yoksa Eboue’yi mi sahaya sürer? Bu tabii ki önemli bir soru ama asıl soru kendi solunu nasıl dizayn edeceği.

Cevap şu olabilir:

Bu maçta Terim’in orta sahayı Melo-Selçuk-Sneijder’le dizmesini herhalde bekleyebiliriz. Yani sanki hibrid bir 4-4-2’deki gibi Riera’nın önünü Sneijder’le doldurmak yerine Melo’yu sabit önstoper olarak kullanıp Selçuk’un biraz geriye doğru kırıldığı, Sneijder’in de önünde olduğu bir düzenle burayı sağlamlaştırmayı düşünebilir.

Ancak ne olursa olsun asıl mesele savunmadan orta sahaya top çıkışlarını kesmek olacak. Yani kim olursa olsun forvet oyuncularının acımasızlığında. Önde ve yoğun bir baskıyla Almanlar’ın oyunu kurmasını en başta engellemek gerek. Skor avantajını aldıktan sonra zaten hayat daha kolay olacaktır. Galatasaray’ın avantajı burada bitmiyor.

Sonuç ne olursa olsun Galatasaray Gelsenkirchen’e avantajlı gitti.Yani burada bir kazaya uğrasa da orada planı ve kaderi değiştirme şansı var. Terim bu turu yüzde 80 geçer. İzlediğim Schalke bana bunu söylüyor. Arsene Wenger’in ilk maçtan sonra söylediği, “Terim’in bir numarası daha vardır” yorumu benim için de geçerli... Braga galibiyeti, devre arasında tüm sistem ve stratejiyi değiştirerek gelmişti.

İlk 3 maçta 1 puan topladıktan sonra da işi değiştirmeyi başarmıştı. 2 deplasman bir ManU galibiyetiyle hem de... Şimdi de değiştirebilir. Elinde devre arasını transferli kullanarak sergilediği bir tablo da var. Artık Terim’e kimse kimi oynatırsa oyantsın çok fazla bir şey söyleyemez.

 

Fanatik Gazetesi

Bu sayfa şuana kadar 12376 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook