Fenerbahçe – Galatasaray maç öncesi : Topun temposu galibi belirleyecektir

futbolbook

 

 
Beklenen ilk onbirler ve dizilim

Beklenen ilk onbirler ve dizilim

Galatasaray’ın şampiyonluğunu ilan etmesinin ardından her iki takım için önemli bir prestij maçı olacak olan derbi, aynı zamanda Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı açısından Fenerbahçe için ayrı bir önem taşıyor. Kadro yapısı olarak ligin zirvesinde yer alan iki takımın, özellikle devre arası tekrar şekillenen yapılarıyla beraber karşı karşıya gelecekleri maçtan kimin üstün çıkacağı futbolseverler açısından büyük merak konusu.

Fenerbahçe Cephesi

Fenerbahçe’de Cristian, sarı kart cezalısı olduğu için derbide yer alamayacak. Sakatlıkları geçen G.Gönül ve Kuyt, derbi maçında sahada olacaktır. Meireles’in durumu ise belirsizliğini koruyor fakat bugün çıkan haberlerde derbiye hazır olacağı belirtildi.

Kocaman, saha dizilmi ve oyuncu tercihlerinde bir değişikliğe gitmeyecektir. Kalede Volkan, savunmada G.Gönül, Yobo, Egemen, Ziegler yer alacaktır. Cristian’ın yer almayacağı karşılaşmada, iyileşmesi durumunda, Meireles forma bulacaktır ve Kasımpaşa maçında olduğu gibi M.Topal’la Emre’nin önünde yer alacaktır. Orta sahanın sağında Kuyt, solunda Sow, forvette ise Webo oynayacaktır.

Fenerbahçe, derbiye hafta içi penaltılara kalan Türkiye Kupası maçının yorgunluğuyla çıkacak, çünkü maçta as kadrosuyla mücadele etti.

Galatasaray Cephesi

Galatasaray’da Ujfalusi ve Umut haricinde bir eksik bulunmuyor. Fenerbahçe’ye oranla daha dinlenik ve herhangi bir baskı hissetmeden çıkacak maça. Galatasaray, şampiyonluğunu Kadıköy’de bir derbi galibiyeti ile süslemek isteyecektir ve bunu da devre arası kattığı yıldız oyuncular ve onlarla beraber değişen oyun anlayışıyla yapmak isteyecektir. Galatasaray’ın en büyük eksiği, yedek kulübesinde yer alamayacak olan Fatih Terim olacak.

Yabancı sınırlamasından dolayı büyük ihtimalle Dany/Riera ikilisinden biri yedek kalacak. H.Balta’nın Riera’nın yerine sahada yer alması daha büyük bir ihtimal olarak gözüküyor. Galatasaray, kalede Muslera, savunmada Eboue, Semih, Dany, H.Balta, orta alanda Melo, Hamit, Sneijder, Selçuk, forvette ise Drogba ve Burak’la sahaya çıkacaktır.

Fenerbahçe, topu kanat oyuncularıyla buluşturup Galatasaray orta sahasının merkezindeki oyuncuları kanatlara çekip merkezde boşluklar bulacaktır

Fenerbahçe, topu kanat oyuncularıyla buluşturup Galatasaray orta sahasının merkezindeki oyuncuları kanatlara çekip merkezde boşluklar bulacaktır

Fenerbahçe merkezi iyi kapatmalı ve beklerini çıkarmalı

Sahada 4-1-3-2 ile yer alması beklenen Galatasaray, rakip savunmanın merkezinde yapılan en ufak hatayı o bölgede bulunan Drogba ve Burak’la değerlendirip skor üretebilen bir ekip. Ayrıca bu ikilinin hemen arkasında, yine merkezde hareketli Selçuk, Sneijder ve Hamit’le tehlikeli bölgeye (rakip savunma ve orta saha blokları arasındaki boşluk) sızıp rakibi savunmada yerleşim hatalarına zorluyor.

Fenerbahçe, öncelikle Galatasaray’ın merkezdeki bu etkinliğini kırıp kalesini sağlama almak isteyecektir. Sahaya çıkması beklenen kadroda M.Topal, Emre ve Meireles’in bu bölgede yer alacak olması, iyi alan daraltan ve top kullanan oyuncular olmaları, Fenerbahçe’ye avantaj sağlayacak olsa da, sakatlıktan yeni çıkan Meireles ve Emre’nin fizik durumları kafalarda bir o kadar soru işaretleri uyandıracaktır. Ayrıca bek oyuncuları stoperlere yakın durup Galatasaray forvetlerinin stoperlerle 2′ye 2 kalmasını önlemeli.

Topa sahipken ise, özellikle sağ kanattan hücum etmeli. Schalke-Galatasaray maçında da görüldüğü gibi Galatasaray (Drogba ve Burak’ın da savunmaya sınırlı katkısıyla beraber), mevcut düzende bekin önünde orta sahanın solunu Selçuk’la kapatmaya çalışıyor. Selçuk’un kanada kaymasıyla ve Sneijder’in yeterince yardım edememesinden dolayı merkezde oluşan boşluğu Fenerbahçeliler M.Topal, Emre ve Meireles’le değerlendirebilir ve Galatasaray’ın 2. bölgede yapacağı presi bu şekilde aşabilir, oyunu Galatasaray sahasına yıkabilir. Fenerbahçe, oyun alanını enlemesine kullanarak Galatasaray kalesine yaklaşacaktır, yaklaştıkça da Galatasaray topun gerisinde Droba, Burak ve Sneijder’siz yer alacaktır. Fenerbahçe, incelen Galatasaray orta saha savunma hattında ceza sahası yayı önünde boşluklar bulup gol pozisyonları üretebilir.

1- Galatasaray, mümkün olduğu kadar yüksek tempoda oynayıp Fenerbahçe savunmasının merkezine dikine paslar atmalı ve hataya zorlamalı2- Eboue, Sow'un boş bırakacağı alanları değerlendirip öne çıkmalı, topla buluşup Fenerbahçe orta sahasının merkezdeki yerleşim düzenini bozmalı

1- Galatasaray, mümkün olduğu kadar yüksek tempoda oynayıp Fenerbahçe savunmasının merkezine dikine paslar atmalı ve hataya zorlamalı
2- Eboue, Sow’un boş bırakacağı alanları değerlendirip öne çıkmalı, topla buluşup Fenerbahçe orta sahasının merkezdeki yerleşim düzenini bozmalı

Galatasaray maçın temposunu yüksek tutmalı ve Eboue’yi ileri çıkarmalı

Maçın temposu arttıkça, sahanın ve özellikle rakip savunmanın merkezinde çok adamla yer alan takımın sonuç alma ihtimali daha fazladır. Çok gitgele sahne olacak olası tempolu bir maçta, merkezde ve özellikle savunmanın merkezinde verilecek boşluklar, Galatasaray’ın en büyük kozu olacaktır. Burak ve Drogba’yla, arkalarından da Sneijder, Selçuk ve Hamit’le merkezde oluşan boşluğu çabucak skora dönüştürebilen bir takım Galatasaray. Dolayısıyla topa sahip olduğunda mutlaka top ve oyuncu temposunu yüksek tutup mümkün olduğu kadar merkezden tehlikeli bölgeye dikine paslarla Fenerbahçe savunmasının dengesini bozmalı.

Fenerbahçe topa sahipken Sow, Webo’ya yakın oynuyor ve savunmaya dönüşleri zaman alıyor. Galatasaray, Eboue’yi öne çıkarıp Sow’un boşaltacağı alanlardan top taşımalı. Merkezden bir oyuncuyla o bölgeyi kapatmak isteyecek olan Fenerbahçe, merkezde Galatasaray’ın istediği boşlukları bu şekilde rakibine verebilir.

Sow, Eboue’nin öne çıkışlarına cevap vermesi durumunda da Galatasaray kalesinden uzaklaştırılmış olacak. Yani Eboue’nin ofansif olarak sahada yer alması, derbide Galatasaray’ın her türlü lehine olacaktır.

1- Galatasaray oyunu sete çevirirse Fenerbahçe, presi 2. bölgede başlatıp Galatasaray'ı sol kanattan hücum etmeye zorlamalı2- Galatasaray, oyunun her bölümünde topun olduğu bölgeye takım halinede çıkıp Fenerbahçe'ye set hücumu, dolayısıyla beklerini çıkarma şansı vermemelidir.

1- Galatasaray oyunu sete çevirirse Fenerbahçe, presi 2. bölgede başlatıp Galatasaray’ı sol kanattan hücum etmeye zorlamalı
2- Galatasaray, oyunun her bölümünde topun olduğu bölgeye takım halinede çıkıp Fenerbahçe’ye set hücumu, dolayısıyla beklerini çıkarma şansı vermemelidir.

Takımlar birbirilerini hangi bölgede karşılamalı?

Fenerbahçe, hücum esnasında top kaybettiği anda Galatasaray hücum yerleşimine geçmeden rakibine baskı uygulayıp hücum etmesi için organize olma şansı vermemelidir. Bunda başarılı olduğu takdirde seyirci avantajıyla beraber Galatasaray’ı oyunun belirli bölümlerinde oyuna ortak etmemiş olur. Fakat Galatasaray topa sahip olup set oyununa dönerse 3. bölgede pres yapmamalı. Çünkü bu durumda Galatasaray, orta sahasındaki pas yüzdesi yüksek futbolcularıyla presten sıyrılabilir ve bununla beraber Fenerbahçe savunmasını dengesiz yakalayabilir. Ayrıca bu durumda oyunun temposu da artacaktır ve bahsedildiği gibi bu Galatasaray’ın işine gelecektir. Bu yüzden Fenerbahçe, Galatasaray’ın set hücumuna karşı presi 2. bölgede başlatmalı ve özellikle merkezde daha kompakt bir yerleşimle Galatasaray’ı karşılamalıdır. Ayrıca Webo, top Dany’deyken Galatasaray’ın sağ tarafını kapatacak şekilde Dany’e pres yapmalı ve Galatasaray’ın, Fenerbahçe’nin daha rahat savunabileceği sağ kanattan çıkmasını sağlamalıdır.

Galatasaray ise, merkezdeki sayısal üstünlüğünü kullanmak ve o bölgeden sonuca gitmek için maçın temposunu arttırmalı, bu yüzden topu kaptırdığı anda, Fenerbahçe beklerini çıkaracak fırsatı yakalayamadan, 3. bölgede presi başlatmalı. Fenerbahçe, oyunu sete çevirse bile takım halinde topun olduğu bölgeye çıkmalı ve Fenerbahçe’yi ayağa pas yapamadan uzun top atmaya zorlamalı. Böylece Galatasaray’ın işine gelecek şekilde hem maçın temposu artar, hem de Fenerbahçe kanatlardaki sayısal üstünlüğünü kullanamaz.

Duran toplarda Galatasaray gole daha yakın

Son maçlar incelendiğinde, Galatasaray duran toplarda, hem direk vuruşlarda, hem kenar ortalarında Fenerbahçe’ye oranla gole daha yakın olan ekip. Direk vuruşlarda Selçuk son derece başarılı vuruşlar gerçekleştiriyor, Fenerbahçe’ye karşı son iki sezonda iki frikik golü bulunuyor. Kenar ortalarında ise, Beşiktaş maçları dahil, derbilerde çok gol bulabiliyor Galatasaray.

Fenerbahçe, Alex ve Lugano’nun takımdan ayrılmasından sonra duran toplarda hem ofansif anlamda, hem defansif anlamda sıkıntılar yaşıyor. Dolayısıla Fenerbahçe’nin kendi yarı sahasında, özellikle 1. bölgede faul yapıp rakibine duran top kullanma şansı tanımamalı.

Sonuç – Topun temposu düştükçe Fenerbahçe, arttıkça Galatasaray galibiyete yaklaşacaktır

Her futbol maçında olduğu gibi, kendi oyununu sahaya daha çok yansıtabieln takım, galibiyete daha yakın olan takımdır. Bu durumda topun temposu düştükçe, sahaya enine daha iyi yayılan ve hızlı hücum etmesini çok beceremeyen Fenerbahçe, sahada daha çok avantajlı durumla karşılaşacaktır. Tam tersi, topun temposu arttıkça Galatasaray, maç içinde Fenerbahçe savunmasının dengesini bozacak ve gol poziyonları üretebilecek pozisyonlar yakalayacaktır ve avantajlı konuma geçecektir.

Fakat futbolseverler herşeyden bunun bir derbi maçı olduğunu unutmamalı. Teknik taktik bir yana, duyguları akılının önüne daha az geçen takım yine daha avantajlı olacaktır.

Bu sayfa şuana kadar 14319 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook