Fenerbahçe 1-0 Benfica : Kocaman’dan nokta atışlar

futbolbook

 

İlk onbirler ve dizilim

İlk onbirler ve dizilim

UEFA Avrupa Ligi yarı final ilk maçında Fenerbahçe, doğru ve akıllı bir oyunla turun favorisi Benfica’ya oyununu oynatmadı ve birçok gol pozisyonu ürettiği maçta 1-0’lık bir galibiyetle Lizbon’daki rövanş maçı öncesi önemli bir avantaj elde etti.

Kocaman, beklenen onbiri beklenen dizilişte sahaya sürdü.

Benfica’da teknik direktör Jorge Jesus, bir süprize imza atarak Gaitan ve Lima’yla başlamadı. Yerlerine en önde Cardozo, arkasında da tecrübeli yıldız Aimar’la başladı.

Fenerbahçe maçı istediği gibi yönlendirdi

Maçın ilk on dakikasında futbolseverler temkinli bir Fenerbahçe izlediler. Maçın başında hata yapmak istemeyen Fenerbahçe, Benfica’ya pas yapma imkanı veren ve daha çok topun arkasına geçen taraftı. Top Fenerbahçelilerin ayagindayken ise stoperler Yobo ve Egemen, genelde uzun topa zorlatıldılar ve riske girmeden uzun toplar attılar.

Maçın ilk on dakikasindan itibaren Fenerbahçe’nin planı ortaya çıktı. futboliz’de maç öncesi yazısındadeğinildiği gibi Benfica, savunmada takım halinde kompakt (birbirine yakın ve doğru yerleşmiş) durabilen, boş alan bırakmayan bir takım, fakat savunmasının arkasına ve araya toplarda özellikle Newcastle maçlarında birçok hatalar yapmıştı. Bunu gören Kocaman, Sow’u Webo’nun yanına adeta ikinci bir forvet oyuncusu olarak Benfica savunmasın ortasına sürdü ve Benfica defansının dengesini bu iki oyuncuya atılan uzun toplarla bozmaya çalıştı.

Fenerbahçeli oyuncular, 10. dakikadan itibaren topu 2. bölgeye taşıyıp savunmanın merkezinde konuşlanan oyuncularına uzun çapraz toplar attılar

Fenerbahçeli oyuncular, 10. dakikadan itibaren topu 2. bölgeye taşıyıp savunmanın merkezinde konuşlanan oyuncularına uzun çapraz toplar attılar

Cardozo ve Aimar tercihleri Fenerbahçe’nin işine geldi

Maçın 10. dakikasindan itibaren Fenerbahçe, pasla topu ikinci bölgeye çıkarmaya başladı. Burda Benfica teknik direktörü Jorge Jesus’un en önde Lima-Gaitan ikilisi yerine Cardozo-Aimar tercihinin de önemli katkısı oldu. Fenerbahçe, topu ikinci bölgeye aktardıktan sonra Aimar ve Cardozo ikilisi, orta sahaya Newcastle deplasmanında Gaitan ve Lima’nin bulunudugu kadar yardımda bulunamadılar, haliye Benfica orta saha oyuncuları savunmalarının önünde kümeleşti. Bu da Fenerbahçe’ye, ilk 10 dakikadaki gibi en geriden stoperlerden değil de, 2. bölgede kaleye daha yakın yerlerden savunmanın arkasına rahatça çapraz uzun top atma şansı tanıdı. Beklendiği üzere eksik Benfica savunması, bu uzun topları karşılamakta bir hayli güçlük çekti ve Fenerbahçe, rakibinin karşılayamadığı topların yere düşmesiyle rakip kalede tehlikeler üretmeye başladı.

Fenerbahçe, rakip savunmanın merkezine attığı uzun topları yere düşürtüp dönen topları topladı ve rakibini oyuna orta etmedi

Fenerbahçe, rakip savunmanın merkezine attığı uzun topları yere düşürtüp dönen topları topladı ve rakibini oyuna orta etmedi

Fenerbahçe kontraatak yemedi ve Benfica’ya oyununu oynatmadı

Fenerbahçe uzun toplarla değil de dar alanda kısa paslarla Benfica orta sahasını geçmeye çalışsaydı, büyük ihtimalle savunmasının önünde kümeleşen kompakt Benfica orta sahasını aşamayacak ve kaptırdığı toplarla Benfica’nın, özellikle kanatlardan Salvio ve John’nun hızlı çıkışlarına engel olamayacaktı. Atılan uzun toplarda Benfica savunmasının göbeğinde çok adamla top bekleyen Fenerbahçe, rakibin kontrol altına aldığı toplara öndeki adamlarıyla hemen pres yaparak rakibine oyuna ortak olma şansı tanımadı. Benfica, topla 2. bölgeye çıkabildiği zaman ise rakibinin en tehlikeli olduğu ve kullandığı bölge olan tehlikeli bölgeyi (rakip savunma ile orta saha blokları arasındaki boşluk) Cristian’in Meireles ve M.Topal’a yardımıyla doğru ve etkili bir şekilde kapattı ve pozisyon vermedi.

Fenerbahçe, Benfica'nın çok etkili olduğu tehlikeli bölgeyi M.Topal, Meireles ve Cristian'ın doğru pozisyon almaları ve yardımlaşmalarıyla çok iyi kapattı

Fenerbahçe, Benfica’nın çok etkili olduğu tehlikeli bölgeyi M.Topal, Meireles ve Cristian’ın doğru pozisyon almaları ve yardımlaşmalarıyla çok iyi kapattı

Fenerbahçe ilk yarıda, rakibin kontrol ettiği uzun toplara başlattığı presle topu kaptı ve ikisinde rakibini eksik yakalayarak Sow’la iki önemli gol pozisyonuna girdi, bunlardan birisi direkten döndü. Ayrıca yine futboliz’demaç öncesi yazısında değinildiği gibi, savunmanın arkasına G.Gönül’ü kaçırarak bir de penaltı kazandı, fakat penaltı yine direkten döndü.

Oyun disiplinine sadık kalan Fenerbahçe hak ettiği golü buldu

Jorge Jesus, beklendiği üzere ilk yarıda hücuma ve savunmaya yeterli katkı sağlayamayan ve bu maç senaryosunda bir rolü olmayan Aimar’in yerine Gaitan’ı oyuna dahil etti ve ikinci yarıya takımını böyle başlattı.

Aimar ve Cardozo’yla daha optimist bir şekilde maça başlayan Jorge Jesus, ilk yarıdaki oyundan sonra Fenerbahçe’ye saygı duymuş olmalı ki takımı ve kendi bu optimistliği kaybedip tamamiyle Lizbon’a golsüz beraberlik taşıma derdindeydi. Fenerbahçe kaldığı yerden devam etti ve rakip savunmanın göbeğine attığı hemen hemen her topu toplayıp atağa kaldığı yerden devam etti ve telaşlanan rakibini ileriye çıkartmadı. Daha temkinli oynayan rakibine karşı ayağa pasla 3. bölgeye çıkma fırsatı bulan Fenerbahçe, sol kanattan Ziegler’i kaçırdığı ve Kuyt’la girdiği pozisyonda topu yine direğe nişanladı.

Fenerbahçe’de sakatlanan Meireles’in yerine Salih, Benfica’da John’un yerine Rodrigo dahil oldu. Jorge Jesus, bu şekilde Gaitan’dan sonra Rodrigo’yla beraber orta sahanın dinamizmini arttırmak ve Fenerbahçe ataklarını kırıp topu ve takımını öne çıkarmak istedi. Fenerbahçe, oyun disiplinine sadık kalarak Benfica’nin çıkmasına izin vermemeye ve rakibini hataya zorlamaya devam etti. Son derece hak ettiği golü ise korner vuruşunda Melgarejo’nun hatasından faydalanarak buldu.

Bu dakikadan sonra Fenerbahçe, skor avanatajı ve bunun getirdiği psikolojik etkenle beraber savunmayı daha geriden başlatıp rövanşa gol yemeden elde edeceği galibiyetle gitmek istedi. Bununla beraber Benfica, topa daha fazla sahip olmaya başladı öne top taşımaya çalıştı. Bu dakikalardan sonra ne Fenerbahçe, ne de Benfica etkili bir oyun sergileyemedi ve maç Fenerbahçe’nin bitirmek istediği gibi bitti.

Sonuç – Kocaman’ın başarısı ve Fenerbahçe’yi bekleyen zorlu rövanş maçı

Fenerbahçe, daha farklı kazanabileceği maçı 1-0 galip bitirerek önemli bir avantaj elde etti. Fenerbahçe’nin rakibine kurduğu üstünlükte yukarıda da bahsedildiği gibi Kocaman’in parmak izleri net bir şekilde belli oldu.

Fenerbahçe için Lizbon’daki rövanş maçı çok zorlu geçecektir ve Kadiköy’deki maça benzemeyecektir. Kendi sahasında seyirci desteğiyle beraber çok etkili hücum eden bir Benfica’ya karşı Fenerbahçe, Meireles, M.Topal, Emre ve Webo’suz çıkacak. Özellikle orta sahanın merkezinde önemli eksikleri bulunan Fenerbahçe, çok avantajlı bir skor elde etse de, özellikle eksiklerden dolayı tura hala Benfica’yla aşağı yukarı eşit mesafede.

Bu sayfa şuana kadar 13037 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook