Fenerbahçe'ye yapılan yardımları açıkladı

futbolbook

 

Galatasaray başkanı Ünal Aysal, devletin Fenerbahçe'ye yaptığı yardımları açıkladı.

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, şampiyonluk kupasını kaldırdıkları Trabzonspor maçı sonrası Kanaltürk'te yayınlanan 'Top Bizde' programında çarpıcı açıklamalar yaptı. Aysal'ın sözlerinden en önemlisi Fenerbahçe'yle ilgili olanıydı.

Ünal Aysal, sarı lacivertlilerle ilgili, "Fenerbahçe lehine devlet tarafından yapılmış bir sürü yardım var ve bunlar belgeler halinde bizde" diye konuştu. Peki başkan Ünal Aysal, Fenerbahçe'yle ilgili neden böyle bir cümle kullanmıştı.

Aysal F.Bahçe'nin devletten aldığı yardımları şimdilik 4 madde altında Hürriyet'e açıklayacağını belirtip, F.Bahçe'ye sağlanan avantajların bunlarla sınırlı olmadığının altını özellikle çizdi. Ve şunları söyledi...

TOPUK YAYLASI TESİSLERİ

Fenerbahçe, Topuk Yaylası'ndaki devlet desteği ile yapılan spor tesislerini kanunlara aykırı şekilde alenen otel olarak işletiyor. Yani spor tesisini Fenerbahçe otel olarak kullanıyor.

ÜLKER ARENA SPOR SALONU

Ülker Arena Spor Salonu'nun yapıldığı Ataşehir'deki araziye ait ihale ilanı Bursa'da yerel bir gazeteye verildi. Fenerbahçe, yangından mal kaçırır gibi orayı aldı. Ataşehir'deki arazi ihalesine başkaları girse belki de onlar alacaktı. Bursa'daki bir yerel gazetede ilan ile halledilmiş bir iş var ortada. Buradaki değer de 100 milyon Türk Lirası civarında.

KENAN EVREN LİSESİ ARAZİSİ

Şükrü Saracoğlu Stadı'nın bitişiğindeki, ekspertsiz değeri yaklaşık 100 milyon dolar olan Kenan Evren Lisesi'nin arazisi Fenerbahçe Kulübü'ne otel ve alışveriş merkezi yapılması adına devredildi. Ortada böyle de bir durum var.

FARUK ILGAZ'DAKİ MARİNA

Fenerbahçe Burnu'nda yer alan Faruk Ilgaz Tesisleri'nin önüne hiçbir devlet kurumundan izin, ruhsat ve benzeri bir belge alma ihtiyacı hissedilmeden kaçak marina inşa edildi. Bu da onların yaptığı bir iş.

"Diğerleri kadar vergi veriyoruz"

F.Bahçe'nin açıklamasının ardından Aysal'ı bir kez daha aradık ve "Ne kadar vergi veriyorsunuz?" diye sorduk. Ünal Aysal'ın cevabı ise şu oldu...

- Biz biri uluslararası 3 önemli firma tarafından denetlenmekteyiz. Bunun dışında maliye de bizi özellikle vergi konusunda denetlemekte. Her türlü hesabımızı devlete veririz. Şahıslara ayrı ayrı bilgi vermek gibi bir adetimiz yok. Diğer büyük kulüplerden daha az vergi vermediğimiz de bir gerçektir.

"Ali Sami Yen'in arazisine karşılık Arena bize verildi"

"TT Arena'nın inşaatında biz devletimize Ali Sami Yen Stadı'nın arazisi ile 416 milyon TL'lik bir katkıda bulunduk. Bunun karşılığında da devlet bize 261 milyon TL'lik stat verdi."
Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, konuyu son olarak TT Arena meselesine getiriyor. F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın "Devlet tarafından yapılan stada kondular" sözlerine cevap veriyor ve şunları söylüyor:
- Biz G.Saray olarak başka bir kulübün lehine yapılan bu tip desteklerin hiçbir tanesini bugüne kadar kıskanmadık ve şikayetçi de olmadık. Bu tip davranışları da doğru bulmuyoruz.

- Biz bu kurumlara destek verilmesinden hiç şikayet etme gereği görmedik.

- Biz bunlara ses çıkarmıyoruz. Bunlar devletin göz yumduğu ve destek verdiği yatırımlar. Bizim bir tek stadımız var.

- Devletimize Ali Sami Yen Stadı'nın arazisi ile 416 milyon TL'lik bir katkıda bulunduk. Devletimiz de bize bunun karşılığında 261 milyon TL'lik stadyum verdi.

"FATURA NEDEN BİZE KESİLİYOR"

Fenerbahçe Kulübü'nün abarttığı gibi ortada yapılan yan yollar ile birlikte 800 milyon TL'lik bir değer söz konusu değil. Bahsedilen yan yolların sadece stat için yapıldığı da doğru değil.
Ayrıca Ali Sami Yen Stadı'ndaki 49 yıllık feragatimiz ile devlete sağladığımız 416 milyon TL'lik değeri de yok sayıyorlar. İnşası süren hastane ve 3. şahıslara ait gayrimenkul projeleri bu yollardan istifade etmektedir. Bunun faturasının bize kesilmesini anlamak zor.

"ÇEKİÇ ALTINDA DÖVÜLE DÖVÜLE"

Aysal, "Bu sezon en çok cezayı biz aldık. Adeta çekiç altında dövüle dövüle, federasyon desteği almadan şampiyonluğa ulaştık" diye konuştu.
Şampiyonluk töreninin ardından soluğu Kanaltürk'teki "Top Bizde" programında alan Galatasaray Başkanı Ünal Aysal gündeme yönelik ses getirecek sözler sarfetti. Bu sezon en fazla ceza alan takımın açık ara Galatasaray olduğunun altını çizen Aysal şöyle konuştu...
- En fazla puan kaybını cuma günleri yaşadık. En fazla cezayı da biz aldık. Galatasaray adeta çekiç altında dövüle dövüle, şampiyon olmuştur. Galatasaray bu şampiyonluğu federasyonun desteği ile almamıştır.

"ELİMİZDE GÜZEL BİR LİSTE VAR"

- Arda Turan geri dönmek istiyor. Kendisini gönderdiğimizde, Fatih Terim pek memnun değildi. Hatta aramızda bazen şakalaşıyoruz. Terim bıyık altından gülüyor. Çünkü gitmesini istememişti. Şimdi Arda konusunda niyetimiz var.
- Fatih Terim ile bir araya geleceğiz. Elimizde güzel bir transfer listesi var. Tercihimizi genç oyuncular yönünde kullanacağız. Ancak çok iyi deneyimli bir oyuncu olursa alabiliriz. Chedjou ile ilgiliyiz. Malouda'yı hoca isterse alırız.

"BURAK, F.BAHÇE TARAFINI UNUTMUŞ"

- Burak, Trabzon'da çok reaksiyon gördü. Belki Burak, Trabzonspor taraftarıyla arasını normalize etmek için "Kupayı onlar için kaldırdım" demiştir. Açıklama anı Fenerbahçe tarafını unutmuş da olabilir.
Muzcu taraftara dava açardım
F.Bahçe'nin muz gösteren taraftarlarla basın toplantısı yapması talihsizlik. Ben olsam o taraftarlara dava açardım. Kimseye bırakmadan dava açıp, ömür boyu da stadıma almazdım. Ancak bu konuyla ilgili TFF'den ses çıkmaması, ilginç.

Bu sayfa şuana kadar 14397 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook