Futbol'da Endüstriyelleşme, Alt Yapı ve Teknoloji

futbolbook

Futbol, günümüz dünyasının en heyecanlı, güncel ve endüstriyel oluşumu konumunda. Öyleki ülkeleri karıştıran, barıştıran ve tamamen insan odaklı bir spor. Özellikle son 10 yıldır teknik, mental, endüstriyel ve sosyal gelişim içerisinde dünya ekonomisine olumlu katkı sağlamakta. 

Takımlar ve taraftarları belli aidiyet kurallarının yanında sadakatle birbirlerine bağlı olmak durumunda. Bunu sağlayan en büyük etken şüphesiz ki  başarı faktörü. Günümüz futbolunda başarılı külüplerin yapılanmaları çok farklı şekilde karşımıza çıkmakta. Özellikle ikinci dünya savaşı sonrası Amerika'dan dünyaya yayılan pazarlama stratejileri günümüzde futbolun endüstriyel tarafını tamamen ele almış durumda. 

Büyük şirketler, başarılı ve büyük kitlelere hitap eden takımların taraftarlarını ve izleyicilerini kullanarak daha da büyüme düşüncesindeler. İşte tam burada takımlarında bu  büyük pastadan pay alabilmek adına takımlarını ve başarılarını geliştirmesi gerekmekte. Bu bağlamda çeşitli sistemlerle karşı karşıyayız. 

Tamanmen alt yapı ve akademi sisteminden çıkan oyuncular ile büyümek isteyen takımlar var. Bu takımlar her yıl milyonları transfere harcamak yerine  bu parasının yarısıyla alt yapılarına yatırım yapan ve bu sayede büyük bütçeler oluşturan takımlar. Günümüzdeki en güncel örnekleri Barcaleno, Borissia Dortmund ve Manchester United  gibi takımlardır. 

Porto, Ajax, Psv gibi kendi yetiştirdiği yada keşfettiği oyuncularla başarılı olup onları satan takımlardan oluşan bir grupta mevcut. 

Son grup ise Real Madrid, Psg, Chelsea, Manchester City gibi yüksek bütçeli takımlardan oluşan grup. Bu gruptan Türk Kuluplerinin örnek alması gerekenler saydığım ilk iki gruptaki takımlar olmalı. 

Bu takımların alt yapıları büyük akademilerden oluşur. Scout sistemleri çok gelişmiş ve dünya çapındadır. Sadece kendi ülke kaynakları değil dünyanın tüm kaynaklarını kullanabilmekteler. 

Örneğin Barcaleno alt yapısından Paraguaylı bir oyuncu çıkabiliyor, yada Dortmund alt yapısından Polonyalı, Manchester'dan Afrikalı oyuncular yetişmesi mümkün. Ülkemizde belki dünya çapında olmasada çevre ülkeler ve ülkemiz datalarından yaralanarak bir akademi sistemi kurulabilir. Son dönemde Beşiktaş, Galatasaray, Altınordu gibi takımların belli yatırımları mevcut.  Bu yapının gelişmesi adına federasyon veya bakanlık tarafından da ülke sporuna destek olunmalı ve bu sistem zorunlu olmalı. 

Barcalena'nın ‘ La Masiası’, Fransız'ların ‘ Akademiası’ gibi sistemler bu topraklarda hayat bulmalı. 

Tabi bu sistemin en önemli ayaklarından biride yetiştirilen futbolcuların doğru kullanımı olmalı. İspanya, Almanya gibi alt takımları profesyonel liglerde mücadele eden ülkelerin futbol takımlarının geldiği nokta ortada. Bu noktada ülkemizde Oftaş ve 1461 Trabzon örnekleri başarılı örnekler olarak dikkat çekmekte. Bu yüzden pilot külüp uygulaması ile alt yapı takımları birlikte profesyonel olarak kullanılabilir.

Son olarak hem üst hem alt yapı anlamında ülke futbolumuza değer katacak antreman teknolojileri hakkında bilgi vereceğim.

Bundesliga da son yıllarda başarılı olan takımlardan Borussia Dortmund Footbonaout adındaki bir sistemle futbolcuların gelişimini hedef sağlamak adına teknik ve mental antreman yapılmasını sağlıyor. 
 
 

Özel inşa edilen bir oda içerisinde dört farklı noktadan farklı hızda toplar orta yuvarlakta bulunan futbolcuya gönderilerek,  topları istenen karelere göndermesi isteniyor. Zaman kullanımı, teknik ve refleks gelişimini sağlamak adına futbolculara etkin bir antreman yaptırılmış oluyor. Veriler tamamen bilgisayar ortamına aktarılarak analiz ediliyor. Bu sistem Borussia Dortmund’un alt yapı ve A takım başarısının sırrı olarak gösteriliyor. 


Bir diğer çalışma da gene Almaya'dan Bayer Leverkusen ve Hamburg gibi takımların uyguladığı futbol laboratuarı sistemi. Bu sitemin önemine Beşiktaş futbol genel direktörü Önder Özen her fırsatta değinmekte. Kurulacak özel tesis ile futbolcu kas yapıları, antreman ve maç performansları vede basınç odaları ile dejenerasyon çalışmaları etkili biçimde  kontrol edilerek  futbolcuların performansları ve antreman programları düzenleniyor. 

Bahsettiğim bu iki sisteminde de tabi ki belli maliyetler var. Günümüz transfer piyasası ve yapılan transferlere bakılırsa bu sistemlere para harcamak Türk takımları adına hiç te zor olmamalı.

Erdem Eray Ulu  futbolakademi.net
futbol-book.com

Bu sayfa şuana kadar 11202 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook