Geleceğin futbolcuları parkta yetişiyor

futbolbook

 

 

HALİL BİLEK

 Adana 2'nci Amatör Küme'de mücadele eden Kanalgücü futbol takımı, antrenman sahalarının yağmur nedeniyle çamura dönüşmesi yüzünden çalışmalarını mahallenin parkında yapmak zorunda kalıyor. Ödüllü antrenör İhsan Yalkın (60), geleceğin futbolcularını yetiştirmek için yağmur çamur demeden koştururken yetkililerin duyarsızlığından şikayetçi.

 

Yaklaşık 30 yıldır Kanalgücü Futbol Kulübü'nün hem başkanlığını hem de teknik direktörlüğünü yapan İhsan Yalkın'ın tek hedefi, çocukları spor aracılığıyla kötü alışkanlıklardan kurtarmak ve geleceğin yıldızlarını yetiştirmek. Yalkın, sağlık sorunlarını dahi bir kenara bırakıp çocuklarla ilgilenirken, en büyük sorunu yetkililerin ilgisizliği ve duyarsızlığı. Takımın en büyük sorunu 30 yıldır bir antrenman sahasının olmaması. Mahalle arasında yapılan bir saha çim olmadığı için her yağmurda çamur tarlasına dönüşürken normal günlerde de vatandaşlar tarafından otopark gibi kullanılıyor.

Yalkın, yağmurlu günlerde çözümü çocukları mahallenin parkına götürmekte buldu. Yalkın, zemini çim olan parkta çocukları toplu topsuz, antrenman yaptırıyor. Çocuklar antreman sahaları bile olmamalarına rağmen ileride büyük bir futbolcu olmak için hiç durmadan çalışıyor. Yoldan geçen vatandaşların şaşkın bakışlarına aldırmadan çalışmaya devam eden çocukların kimi Galatasaray'ın yıldız futbolcusu Burak Yılmaz, kimi yine Galatasaray'ın Fildişi sahilli yıldızı Didier Drogba gibi olabilmek için hiç durmadan çalışıyor.

Amatör Spor Kulüpler Federasyonu tarafından 2010'da yılın antrenörü seçildiğini ve ödülünü spor bakanının elinde aldığını belirten Yalkın, “Ben 30 yıldır bu takımın başındayım, Türk futboluna bir sürü yetenekli futbolcu yetiştirdim. Ama bize kimse önem vermiyor. Halimizi görüyorsunuz parkta antrenman yapıyoruz. Çünkü bize verilen ya da yapılan saha toprak olduğu için her yağmurda çamur oluyor bırakın antrenman yapmayı sahaya adım atamıyoruz. Bu nedenle çocuklar antrenmandan geri kalmaması için parkta antrenman yaptırıyorum. Ben bize saha yapılması için 30 yıldır uğraşıyorum ama kimse sesimizi duymuyor” dedi.

Türkiye'de amatörlere sahip çıkılmadığını vurgulayan Yalkın, “Eskiden imkanlar daha kısıtlıydı ama Adana her yıl star futbolcu yetiştirirdi ancak şimdi duyuyor musunuz? Adanalı star futbolcu var mı?. Bu memleket Fatih Terim'i yetiştirmiş bir kent. En son Hasan Şaş çıktı, ondan sonra Adana'dan futbolcu yetişmiyor. Niye Adana'da çok kaliteli futbolcu var ama imkanlar kısıtlı. Bu nedenle Türk milli takımın halini de görüyorsunuz. Amatöre önem verilmeli. Tüm olumsuz koşullara rağmen çocuklarım ligde şampiyonluğa oynuyor.” diye konuştu.

 

Bu sayfa şuana kadar 6186 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook