KASIMPAŞA-BEŞİKTAŞ MAÇI TEKRAR EDİLECEK Mİ? KURALLAR NE DİYOR?

futbolbook

NTv spor 

Kasımpaşa-Beşiktaş maçında, Donk'un oyunda olamayan topla yaptığı hareket ve hakem Barış Şimşek'in kararı çok tartışılacak. Peki oyun kuralları ne diyor? Maç tekrar edilir mi?

Kasımpaşa-Beşiktaş maçında, Donk'un oyunda olamayan topla yaptığı hareket ve hakem Barış' Şimşek'in kararı çok tartışılacak. Peki oyun kuralları ne diyor? Maç tekrar edilir mi?

Kasımpaşa-Beşiktaş maçı, eşine belki de rastlayamayacağımız bir pozisyona sahne oldu. Pozisyonun herkeste yarattığı şaşkınlık bir yana, hakemin kararı da çok tartışılacak gibi duruyor. Öyle ki oyun kurallarında yazılanlara bakılırsa, hakem Barış Şimşek'in kural hatası yaptığı dolayısıyla maçın tekrarlanması gerektiği gündeme gelebilir.

Herşey, karşılaşma devam ederken, saha kenarından oyun alanına 2. topun atılmasıyla başladı. Kasımpaşa ceza sahasına doğru gelen top, Donk'un önünde kaldı. Donk da topu eline aldı.

Ve Donk, ceza sahasında topla buluşan Beliktaşlı Almeida'yı durdurmak için elindeki fazla topu, oyundaki topa attı!

Herkes şoktaydı. Tribünlerin, sahadakilerin ve ekranları başındakilerin şaşkın bakışları arasında hakem önce oyunu durdurdu.

Ve Donk'a sarı kart gösteren hakem Barış Şimşek, oyunu da hakem atışı ile başlattı.

KURALLAR NE DİYOR?
Peki futbol oyun kuralları, bu pozisyonla ilgili ne diyor?

Futbol oyun kurallarının 12. Maddesinde 2 yerde benzer konular geçiyor.

Ancak her ikisi için de "Tam anlamıyla dışarıdan gelen topu, oyundaki topa atmak" durumu için yazılmış demek zor.

Dilerseniz iki maddeye de bakalım:

Futbol oyun kurallarının 12. Maddesinde "Topu elle tutmak" başlığı altında şu yazıyor:

NE DİYOR?
"Elde tutulan bir cisim ile (giysi ve tekmelik vb.) topa dokunmak bir ihlal olarak değerlendirilir. Atılan bir cisim ile (ayakkabı ve tekmelik vb.) topa vurmak bir ihlal sayılır."

CEZASI NE?
Bu maddenin "oyunun tekrar başlaması" bölümünde ise "ihlalin meydana geldiği yerden direkt serbest vuruş veya penaltı vuruşu" yazmakta.

DONK'UN POZİSYONUN FARKI NE?
Ancak burada oyuncunun üzerinde taşıdığı ayakkabı, tekmelik gibi ekipmanlardan bahsedilmesi dikkat çekiyor. Dışarıdan gelen bir diğer toptan bahsedilmiyor.

Yine futbol oyun kurallarının 12. Maddesinde "bir cismin (veya top) atılması ile ilgili ihlaller" başlığı altında ise şu yazıyor:

NE DİYOR? CEZASI NE?
"Eğer kendi ceza alanı dışında bulunan bir oyuncu, ceza alanı içindeki bir rakibi bir cisim atarsa hakem oyunu penaltı vuruşuyla yeniden başlatır."

Burada önemli olan rakip oyuncunun bulunduğu alan, yani ceza sahası içi.

DONK'UN POZİSYONUN FARKI NE?
Ancak burada bahsedilen de topu rakibe, yani rakibin vücuduna atmak. Donk, topu Almeida'nın vücuduna değil, topa atmıştı.

BARIŞ ŞİMŞEK NE DİYECEK?
Elbette ki burada hakem Barış Şimşek'in raporu da önemli.

Çünkü Barış Şimşek, oyun devam ederken yaşanan bir pozisyonda oyuncuya ihtar (sarı kart) verdi. İhtar sonrası oyun, direkt veya endirekt vuruş ile başlar. Ancak Barış Şimşek, sanki Donk'un hareketinden önce maçı düdükle durdurmuşcasına, oyunu hakem atışı ile başlattı.

Bu karar da çok tartışılacak bir başka olay. 


 


 

Bu sayfa şuana kadar 11794 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook