Maç Analizi: Almanya – Portekiz

futbolbook

almanyaportekizana

G grubunun ilk maçında grubun iki favorisi karşılaşırken Almanya, Portekiz’i 4-0 gibi net bir skorla geçerek kupaya çok iyi bir başlangıç yaptı.

ALMAN PRESİ

4-6-0′la maça başlayan ve Lahm’ı Bayern Münih’teki rolünde kullanan Almanya, oldukça önde ve etkili bir presle maça başladı. Portekiz hatlarının bıraktığı boşluklara sürekli olarak Götze, Müller ve Mesut Özil sızarken, Kroos da sürekli geri yanaşarak merkezdeki kalabalığı sağladı ve top dağıtımında etkili oldu. Çok sık şekil değiştiren Alman ön alanına karşı Portekiz savunmasının yaşadığı alan kargaşası ve kesici Veloso’nun sürekli olarak 1′e 2 veya 1′e 3 yakalanması da Portekiz’in bu presin altından kalkamamasıyla sonuçlandı. Penaltıdan gelen 1. gol ve duran topta yaşanan alan paylaşımı sıkıntısından dolayı gelen 2. golle Almanlar bir hayli rahatlarken, Pepe’nin gördüğü kırmızı kart da Almanların elini bir hayli kuvvetlendirirken, ön alanda fazla adam avantajını değerlendiren Almanya, yine Müller’in ayağından gelen golle farkı 3′e çıkarttı ve ikinci yarıda oyunu rölantiye aldı.

gerpor

PORTEKİZ’İN TEMEL PLANI VE BENTO’NUN DEĞİŞİKLİKLERİ

Paulo Bento’nun temeldeki planının hatları daraltmak, hatlar arasında rakip yaratıcı oyunculara mümkün olduğunca fırsat ve alan bırakmamak, merkezde rakibi sıkıştırıp kapılan topları dünyanın en iyi kontra oyuncusu Cristiano Ronaldo’ya aktararak hızlı bir şekilde rakip kaleye inmek olduğunu artık hemen hemen herkes biliyor. Euro 2012′den beri çok ufak değişiklikler yaşayan Portekiz kadrosu da bu maçta beklendiği gibiydi, ancak Portekiz’in hatları hiç daraltmaması, Cristiano Ronaldo’nun çok fazla bindirme olmamasına rağmen sağ bek Boateng’i hiç kovalamaması, Veloso’nun o alanı tek başına kapatamaması ve Moutinho’nun Kroos’la Khedira arasında ezilmesi de planları sekteye uğratan temel faktörler oldu.

Almeida’yı sakatlık sebebiyle değiştirmek zorunda kalan Bento, Pepe’nin kırmızı kartından sonra da mecburen stoper Costa’yı oyuna sürerek 4-4-1′e dönmek durumunda kaldı. Zaten topa iyi hükmeden ve hızlı bir şekilde dolaştıran Alman takımı karşısında 3-0′dan sonra bir kişi eksik fazla şans yokken, Portekiz’in maçı bu şartlar altında sadece 4-0′la bitirmiş olması da gayet olağan bir durum.

JOACHIM LÖW VE PLANA SADAKAT

Löw’ün ilk büyük turnuvası olan Euro 2008′den bu yana oldukça etkili bir şekilde 4-2-3-1′i kullandığını ve bundan sonuç çıkartmayı başardığını da biliyoruz. Zira Joachim Löw yönetiminde Almanya Euro 2008′de final oynarken, 2010 Dünya Kupası ve Euro 2012′de de yarı finalist olmayı başarmıştı. Löw’ün bugün 4-2-3-1′i bir kenara bırakıp, Philipp Lahm’ı sezon boyunca oynadığı regista pozisyonunda kullanması ve önünde iki fizikli oyuncuyla desteklemesi, merkezde Almanya’nın Portekiz’e üstünlük sağlamasının temel nedeni. Toni Kroos’un Bayern Münih’teki oyunundan çok daha serbest bir şekilde top alıp dağıtabilmiş olması da, yine Löw’ün kendisine tanıdığı esneklik sayesinde oldu. Oyuncu değişikliklerinden sonra dahi Almanya oldukça esnek ve etkili bir şekilde yer değiştiren oyuncu düzenine sadık kalırken, rakip Portekiz’in gerek maç 11′e 11′ken, gerekse de bir kişi eksik kaldıktan sonra da bu hareketliliğe hiçbir şekilde cevap veremediğini ve bocaladığını sürekli görmüş olduk.

özilger

MESUT ÖZİL

Özil için yapılan “koşmuyor” tipi yorumların klişe ve ne kadar yanlış olduğu oldukça bilinen bir durum. Mesut Özil, takımı kontraya kalkarken gerek attığı sprintler, gerekse boş alana kaçması, gerekse de topu alıp hemen doğru kullanması sayesinde bu kadar kilit bir oyuncuya dönüştü ve özellikle de José Mourinho’nun elinde inanılmaz bir kontra silahı haline geldi. Bugün Almanya her kontraya kalktığında Mesut ya boştaydı, ya ilk topu kullanan oyuncuydu, ya da koşusuyla rakibini götürüp, takım arkadaşına alan açan adam konumundaydı. Thomas Müller 3 gol atmış olabilir, ama maçın görünmeden en verimli oynayan oyuncusu kesinlikle Mesut Özil oldu.

PORTEKİZ’İN OLASI REAKSİYONU

Birçok kişi Portekiz’in bu kadar etkisiz kalacağını ve çabuk dağılacağını beklemiyordu ve takımın bu kadar kemikleşmiş bir yapısı varken, bu da bir hayli normal bir durum. Portekiz’in bu maçta resmen helva kıvamına gelmesi, Alman oyuncuların hatlar arasında bu kadar rahat top kullanmasına müsaade eden savunma anlayışı ve bunun getirisi olarak doğru düzgün kontra şansı bulamamış olması da hep Bento ve ekibine oldukça sert mesajlar oldu. Portekiz’in toparlanıp reaksiyon vermesi bir hayli olası, ancak Amerika karşısında rakibin merkezdeki oyuncu sayısı fazlalığı başlarına dert olabilir. Bento’nun buna nasıl bir çözüm üreteceği ve kanatlarını ne derece etkili kullanacağı çok önemli. Beklerden muhakkak maksimum verim alınması gereken bir maç Portekiz’i bekliyor.

ALMANYA VE BUNDAN SONRASI

Almanlar favorisi oldukları grupta, liderlik için en büyük rakiplerini dağıtarak kupaya başladılar. Alışılagelmiş “Alman disiplini” pek fazla rehavetin olmadığı bir ortamı hazırlar genellikle ve gerek Joachim Löw’ün, gerekse de kadrodaki oyuncuların başarıya olan açlığı da, Gana’yı geçip gruptan lider çıkmayı garantilemek üzerine kurulu olacaktır. Almanlar en ciddi rakiplerini yenerek hem sert bir mesaj verdiler, hem de gruptaki işlerini bir hayli kolaylaştırmış oldular.

SONUÇ

Maç 11′e 10 tamamlanmış olabilir, ancak buna rağmen 2-0′ın her iki takım da 11 kişiyken geldiğine dikkat çekmek gerek. Almanya’nın kırmızı karta kadarki temel anlayışı, karttan sonra da değişmedi, ama sadece hava şartlarının da etkisiyle tempoyu düşürerek oynamayı tercih ettiler. Maç 11′e 11 de gitseydi, Almanya’nın farkı açması pek sürpriz olmazdı, ama bu derece rölanti bir tempoyla ikinci yarıyı geçiremeyecekleri de kesindi.

Portekiz adına ise bu yenilgi çok ciddi bir mesaj. Bento ve ekibinin toparlanmak ve kupada ilerleyebileceklerini herkese kanıtlamak adına önlerinde iki maç daha var. Önemli olan ise nasıl reaksiyon verecekleri, zira kadro kalitesi olarak gerek Amerika’dan, gerekse de Gana’dan daha ilerideler.

 

Fırat Aktav - yarısaha.com

futbol-book

Bu sayfa şuana kadar 10852 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook