Önder Özen'den devrim gibi kararlar

futbolbook

Beşiktaş Futbol Direktörü Önder Özen adı Beşiktaş ile anılan Sezer öztürk hakkında açıklama yaptı.

Beşiktaş Futbol Direktörü Önder Özen, transfer döneminde sık sık adı Beşiktaş ile geçen Sarı-lacivertli oyuncu Sezer Öztürk transferi için çok net konuştu. Önder Özen yaptığı açıklamada "Takım planlamamızda Fenerbahçe ile ilgili hiçbir oyuncu yok" dedi. Özen yaptığı bu açıklama ile Sezer Öztürk'le ilgilenmediklerini belirtmiş oldu.

İşte Özen'in açıklamaları:

'BEDELSİZ ALABİLİRDİK'

Transfer konusu disiplin gerektiren bir alan. Bu dönemde herkes transfer okumak istiyor. Herkes transfer yapmak istiyor. Biz de yapmak istiyoruz. Çok istekli görünürseniz kulübün menfaatlerinE olmaz. Kulübün kapısında sohbet edeken size 'Zaman zaman yalan söylemek zorunda kalabilirim' dedim. 'Ali mi?' diye soruyorsunuz 'Hayır' diyorum. Belki istediğimiz Ali'dir. Ama Ali bunu duyduğunda hem kendi hem de kulübü fiyat arttırabiliyor. Rubin Kazan ile bedelsiz anlaşma yapabilirdik. Ancak mümkün olmadı. Rubin Kazan, Beşiktaş'ın isteğini görünce bir talep istedi. İndirebildiğimiz kadar indirdik. 350 bin euroya aldık. Türk parasına çevirdiğimizde ciddi bir rakamdır. Bana göre ciddi ve önemli bir rakamdır. Size anlatmaya çalıştığım buydu. Bunu anlatmaya çalıştım, umarım anlatabilmişimdir.

'BAL LİGİ'NDEN BİR TAKIM İLE ANLAŞACAĞIZ'

Alt yaş gruplarında Türkiye'nin en iyisiyiz. Sadece Türkiye'nin değil belki de dünyanın en iyisi olacak alt yapı oyuncularımız var. U14 Takımı, Rusya'da çok önemmli bir takım katıldı. O takım gol rekoru kırdı. Bu jenerasyona çok güveniyoruz. Antrenörlerin artmasıi kalitenin artması gerekiyor. Ekibe yeni arkadaşlar katılacak. Onlar katıldıktan sonra her şey daha farklı olacaktır diye düşünüyorum. U14 Takımımız, Azerbaycan'a gitti. Ev sahibini 5-0 yendi. E.Frankfurt'la oynayacaklar. A2 Ligi'nin statüsü büyük ihtimal değişecek. Onun yerine başka bir lig olacak. Oraya hazırlıklarımız var. Bizim oradan çıkan birçok oyuncumuz var. Onlar için projemiz var.

Taraftarın ve camianın istediği pilot takım var. Bu konuda araştırma yaptım. genel eğilim 2. lgiden bir takım satın almaktı. Benim hesaplarıma göre 5-6 milyon liralık harcama olacaktı. Bu nedenle başka bir projeye gittik. kendi pilot takımımızı kendimiz yöneteceğiz. Önümüzdeki hafta BAL Ligi takımlarından biriyle organik bir bağ kuracağız. Orada A2 oyuncularımız oynayacaklar. 3. lig çok sert bir yarışma mecrasıdır. 3. ligde yaş sınırına karşıyım. İnsan haklarına aykırıdır. Daha önceki milli takım antrenör ekibinin istediği bir karardı. Bu karardan kimse fayda görmedi.

'SAHA ZEMİNİ SERT'

Tesisle ilgili geçtiğimiz sezona ait sıkıntılar vardı. tesisi gezdim, sert bir saha olduğunu gördüm. Önemli bir firmayla geçtiğimiz hafta bir anlaşma yaptık. Makinalar geldi, çalışmalar başladı. Normalde saha değişsin isterim ama şu anda ekonomik olarak mümkün gözükmüyor. Belki iki sene bu geçici çözüm devam edecek. Sanırım sahalar biraz daha iyi duruma gelecek.

Spor tesislerini inşaatçılara, mütehaitlere bırakırsak yanlış yapmış oluruz. Spor mimarlığı diye bir şey var. Onlar her şeyi düşünür. Batı Avrupa'da, statları ve tesisleri spor mimarları çiziyor. Önümüzdeki hafta stat mimarları gelecek ve konuşacağız. Daha faydalı neler olabilecek, bakacağız.

'İZLEME DEPARTMANINDA SAYI AZALACAK'

Burada bazı departmanları hayata geçirmek istedik. Kalite oluşturabilmek için bazı departmanlarda değişiklikler yapacağız. Futbol şubesinde çalışan herkese seslenmek isterim, çok fazla görüşemedik. Herkesi yaerine kalacak, kimsenin yeri değişmeyecek. Ek takviyeler olacak. Beklentilere karşılık veremezsek, bana hesap soracaksınız. İzleme departmanımız var ve 7 kişiyi kapsıyor. Bana göre çok fazla. Bir kişi günde 3 maç izliyorsa, 7 kişi 21 maç izler. Bir haftada 2800 oyuncu izlersiniz. Türkiye'de yanlış anlama var. İzleme ekipleri 20 milyon euroluk oyuncular hakkında yorum yapıyorsa ben bunu yanlış bulurum. Olmamış Oğuzhan'ı olmamış Fernandes'i getirirseniz tamam. En az performans gösteren iki arkadaşımız bu ekipten ayrılacak. Sonrasında ekip 4 kişiye kalacak.

Sağlık ekibiyle ilgili baskı var. Performanslarını görmedim. Gördükten sonra değişmesi konusunda bir şey yapabiliriz. Bir takviye olabilir. Bence sağlık ekibi sorumlu değildir. Antrenman vardır, zemin vardır, maçın yoğunluğu vardır, darbe vardır, oyuncunun kendine bakması vardır. Sağlık ekibiyle devam edeceğiz. Kendilerine de söyledim beni kandırma şansları yok. Kandıracaklarını da düşünmüyorum. MR'lar gelir, doktor değilim ama en iyi doktoru tanıyorum.

Atletik performans departmanına bana göre Türkiye'de en iyi olan bir isim gelecek. Kurumuyla bağını koparamadığı için isim veremiyorum. Futbolcular memnun kalacaktır. Atletik performans departmanı değişmeyecek.

'KALECİ ANTRENÖRÜ DEPORTİVO'DAN GELİYOR'

Kaleci antrenörü yetiştirmemiz gerekiyor. bana göre ülkenin bir numaralı antrenörü Yavuz Şimşek'tir. Bana göre dünyanın en iyilerindendir. Çok kısa sürede iki kaleciyi milli takım düzeyine çıkardı. Ülkede en iyi kaleciyi yetiştiren isimlerden biri. Yavuz hocayı getiremeyeceğimzi göre arayışa girdik. Belçika'da Genk'te bir antrenör var. Deportivo'da bir isim var. Kendisi Nihat Kahveci ile konuşmuş ve çok şaşırmış. Türkiye'ye gelecek. Hem kaleci antrenörü olacak hem de alt yapı kalecilerimizle ilgilenecek.

'İKİ TEKNİK DİREKTÖR İLE GÖRÜŞÜYORUZ'

Teknik direktör konusu merak ediliyor. Teknik direktörümüz ya başarmış bir isim olacak ya da her şeyi başarma potansiyeline sahip olacak bir isim olacak. Sadece tarif yaptım. Antrenörleri ayırıyorum. Bazı teknik adamlar kulübüye geldiklerinde talimat veriyorlar, bazıları taktik veriyorlar. Taktik veren isimlerden birini istiyoruz. Soyunma odası hakimiyeti mutlak, otoriteye sahip ve demokratik bir isim olsun. Genç oyuncularla arası iyi olsun, demokratik oslun ve giderken arkasında bir şeyler bırakarak gitsin düşüncelerimi yönetimle paylaştım. Bir şampiyonluk kazandırıp geride bir şey bırakmadan gitmek olmaz. Yönetim kurulu değerlendirmesini yaptı ve iki isim üzerinde görüşmeler dün itibariyle başladı. Bir görüşmeyi ben yaptım, birini de yurt dışında arkadaşlarımız yaptı.

'8-10 MİLYON EURO GİBİ RAKAMLAR GERÇEK DEĞİL'

Transferde ağır gittik. Bunun nedeni seçimdi. Gökhan Töre'de genç ve işlevsel olması nedeniyle acele ettik. Son sezonunu iyi geçirmemiş olabilir. Milli Takım ve büyük takımlarımızın sorunları var. Kapalı savunmaları açmak gibi sıkıntılar var. Beşiktaş'ın 0-0'da verkaç yapacak kıvrak oyuncusu olmadığını düşündük. 0-0'ı oynama becerimizi arttırmamızda yardım edebilir. Ayrıca 1-0'ken kontralarda da destek sağlar.

Konuşulan 8-10 milyon euro gibi transfer rakamları gerçek değil. En yüksek yabancı oyuncuya 3,1 milyon euro verebiliriz. 3,4 milyon euroya kadar çıkarız. Taraftarları da bilgilendirmek istedim. İstediğimiz bir oyuncuya İspanyol kulüpleri de talip oldu. Masadan kaldırdık. İkna ettiğimizi düşünüyoruz. Bizim bu kadar cimri olmamız doğru olmayabilir ama elimizde bir bütçe var. Yerli oyuncularla prensip olarak anlaştığımız isimler var. Piyasaya göre çok iyi gittiğimizi düşünüyoruz. Genç oyuncuların peşindeyiz. A Milli Takım'ın vazgeçilmezleri olabilecek potansiyele sahip isimler olacak. Futbolunu olgunlaştırmış 3-4 isim olur.

'CENK TOSUN'A KARŞI BİR İLGİMİZ VAR'

Teknik direktör ismi veremem. her ikisi de yabancı. Bielsa ile çalışmayı çok isterdim. Benim idolümdür. Onla çalışmayı isterdim ama mümkün olmadı. Avrupa'nın bu tarafına geçmeyi düşünmüyor. Thomas Schaaf'ı sordunuz ama isim verme şansım yok. Prosinecki'yi söylediniz ama isim veremeyeceğimi belirttim. Görüşmelere dün başladık. Kontratlı bir teknik adamla görüşürken kulübünü aramanız gerekiyor. Nezaket çerçevesi içerisinde geçen konuşmada profesyonel bir isimle görüşmek istedik. Kimseyle imza atmadık. Buna emin olabilirsiniz.

Fevzi hoca Beşiktaş'ta uzun yıllar kalecilik yaptı. Daha sonra UEFA'dan kaleci antrenörlüğü lisansı aldı. Kontratı alt yapıda olacak. Alt yapıdaki tüm kaleci antrenörleriyle birlikte ispanya'dan gelecek şef antrenörümüzle çalışacak. İspanya'dan gelecek hocaya 3 yıllık sözleşme teklif ettik. Anlaşırsak sonrasında sözleşmesini uzatmayacağız.

Cenk Tosun'a karşı açıktan bir ilgimiz var. Bizim vereceğimzi rakamlar karşısında durum netleşir. Benim planlamamda Fenerbahçe'de oynamış bir isim yoktu. Bunun özellikle altını çiziyorum. Geçtiğimiz hafta Semih Şentürk'le ilgili bir şey çıktı. Semih'i beğendiğim doğrudur, ama Semih'i transfer etme düşüncem yoktur. Volkan Babacan bu sene PTT 1. Lig'in bir numaralı ismiydi. Tekrar çıkış içerisinde. Türkiye'de en iyi eğitimli kalecilerden biri. Kendisine teklif yaptığımız, yapacağımız doğru değildir.

'KONTAKLARIMIZ HAZIR! HOCA GELİNCE TRANSFERLER YAPILACAK'

Görüştüğümüz teknik adamlara takım formasyonlarını sorduk. kaleci Günay ve Gökhan Töre dışında transfer yapmadık. Kontaklarımız hazır. Hoca gelince transferler yapılacak. Bazı oyuncu tipleri var, onlarla ilgili kararı ben veririm. Hangi hoca olursa olsun sormadan alırım. Beşiktaş'ın geleceğinde önemli bir yer işgal edecekse yönetim kuruluna da sormadan alırım. Ronaldinho ile ilgili bir şey yok. Sadece benim planlamam önemli değildir. O kısım ticari bir kısım. Hiç anlamıyorum. Öğrenme gayretim de yok. Teknik anlamda Ronaldinho'ya ihtiyacımız yok. İyileştirme faaliyetleri anlamında Ronaldinho'ya ihtiyacımız olabilir. Geçtiğimiz hafta Ronaldinho'nun oynadığı takım Libertadores Kupası'nda yarı finale geldi. Final Ağustos sonunda. Böyle bir şans yakalamışken, orada kalmak isteyebilir. Çünkü milli takımı düşünüyor. Bahsettiğim 3,4 milyon euro ve 2,5 milyon euro farklı iki oyuncu için. Ronaldinho'nun getirecekleri fazlaysa yönetim kurulu görüşme yapar. Bir teklif de yapıldı. Ben de görüşmelere katıldım.

'UEFA CEZA VERİR Mİ BİLMİYORUM'

Gaziosmanpaşa'da bütün alt yapının toplanması gibi bir proje var. Ne kadar zamanda gerçekleşir bilmiyorum. İnşaatçılar futbol hakkında yorum yapıyor ama ben o konuyu bilmiyorum. Fulya'da durum iyi değil. İçler acısı bir durumdayız Ancak eğitim kalitesini her şeye rağmen yükseltmek mümkün. Antrenör eğitiminde bir kalite yakalamak istiyoruz. İnşaat kısmı bir gün olacaktır. Yönetim kurulu gereken cevabı verir.

UEFA ceza verir mi, ben de merakla bekliyorum. UEFA'nın bazı ülkelerdeki kurumlar gibi olmadığını düşünüyorum. UEFA'nın tavrı biraz acımasız olabilir. Üç tane planımız var. Avrupa'ya gidecek miyiz gitmeyecek miyiz bilmiyoruz. Belki Şampiyonlar Ligi olabilecek. Onun için yabancı oyuncular konusunda sakin olmamız, beklememiz gerekir.

(Sporx)

Bu sayfa şuana kadar 13383 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook