Profesyonel Futbolcu

futbolbook

    Ali Polat

Genellikle genç kardeşlerimiz bizlere soruyorlar nasıl profesyonel futbolcu olabilirim diye, futbolda disiplin ve çalışarak başarıya ulasa bilirsiniz. Spor hayatına Küçük yaşlarda başlamak gerekiyor. Bazı kulüpler okul okul gezip geleceğin potansiyel yıldızlarını ararken bazıları da beden öğretmenlerinden yardim alarak yetiştirecekleri sporcuları seçiyorlar. Keşfedilmeyi beklemek istemeyenlerde kulüplerin spor okullarına gidiyor. Burada kendini gösterenlerde takıma seçilebiliyor. Alt yapıda oynamaya başlayanların zorlu bir maraton bekliyor. Profesyonel bir sporcu olmak için yapılan çalışmalar fedakarlık istiyor.

Genelde haftanın her günü antrenman yapılıyor buda okuldan sonra koşarak spor sahasına gitmek demek geç saatlere kadar çalısınca ve eve dönülündü günde istenen ilk şey güzel dinlenmek oluyor. Tabi bu koşturma içinde okulu da aksatmamak lazım. Bir çok aile notlar düştüğünde çocuklarını spordan uzaklaştırıyor yani hem okul hemde spor dengeli bir şekilde yürütmek gerekiyor. Spor kulüpleri de sporcuları bu konuda hep uyarıyor. Eğitim döneminde deplasmanlar ve kamplar oluyor. Bu zamanlarda girilmeyen derslere çalışmak hatta kaçırılan sınavlara geç de olsa girmek gerekiyor. Buda ekstra çalışmayı gerektiriyor.

Alt yapıda yetişmeye başlayan sporcu küçük yıldız ve genç takim sonra A takımına çıkarak profesyonelleşiyorlar. Hayati spor yaparak kazanmak milyonlar tarafından tanınmak üstüne üstlük öyle lisans master yapmadan genç yasta büyük paralar kazanmak. Krallar gibi yasamak milyonlarca genci kendine çekiyor. Ama bir yıldıza karşılık yüz binlerce genç profesyonel sporcu olacağım diye eğitimini feda ediyor. Para, san, şöhret, flaşlar, yıldızları aratmayan bir yasam.

Uzaktan bakınca profesyonel sporculuk böyle görünüyor. Acaba gerçek nedir? daha doğrusu bir avuç profesyonel sporcu yıldızlar böyle yasıyor ama bir çoğunluk için durum nasıl ? Hem spor yapan hemde  bir çok insan tarafından tanınan üstüne üstlük iyide para kazanan ilk bakışta profesyonel spor yapmak çok cazip geliyor. Fakat birde içeriden bakmak gerek. Her meslekte olduğu gibi sporculuğun da iyi ve kötü yanlarda var. iyi şartlarda düzenli olarak spor yapmak, yeni yerler görmek, insanlarla tanışmak, düzgün ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak , mesleğin güzel yanları. Birde göz önünde bir takımda iseniz veya milli takıma seçilmişseniz her başari binlerce kişiyle kutlanır, gazeteler ve televizyonlar sizden bahseder . Tabi terside olabilir. Başarısızlıkta  da bu işten anlayan anlamayan herkes tarafından eleştirilir. Buda sporcu psikolojisinin çok üzüntüsüne neden olabilir. Üstelik belli bir yasta sonra profesyonel olarak spor yapılamayacağı için sporcular geleceklerini düşünmek zorundadırlar. Ayrıca hiç beklenmeyen bir anda sakatlık da kariyeri bitirebilir.

Mutlu ve huzurlu yasamak için geleceğinizi garantiye alin. 

 

Ali Polat

Bu sayfa şuana kadar 11077 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook