Samandıra’ya Dortmund modeli

futbolbook

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Borussia Dortmund’un başarısında pay sahibi olanidman tekniğini Samandıra’da uygulayacak. Akıllı telefon aplikasyonunda esinlenen "Footbonaut" teknolojisi Dortmund'un Avrupa'daki büyük başarısının da anahtarı..

AMK'nın haberine göre, Almanya Bundesliga’da 2 yıldır şampiyon olan Dortmund’un bu büyük başarısında önemli payı olan "footbonaut" sistemi, seneye Samandıra Tesisleri’ne kurulacak.

Futbolculara ani karar verme yetisi, hızlı paslaşma, top kontrolü ve inanılmaz bir kondisyon sağlayan bu sistem en iyi aşağıdaki video ile anlaşılıyor. Borussia Dortmund Footbonaut teknolojisi Fenerbahçe'ye geliyor.

                   

DÜNYADA İLK KULLANAN DORTMUND

Sistemin mucidi Christian Güttler… 2005 yılında İstanbul’da Liverpool ile Milan arasındaki unutulmazŞampiyonlar Ligi finalini seyrederken aklına böyle bir fikir geliyor Güttler’in. Ünlü bilim adamı daha sonra bu proje üzerinde çalışıp makineyi icad ediyor. 2008 yılında ilk prototipi yapılan alet 2010 yılında Werder Bremen tarafından deneniyor ama ilk kullanan takım 2012 Mart ayından bu yana Dortmund.

TOP TEKNİĞİ VE ZAMANLAMA

14 metreye 14 metrelik kapalı bir alan içinde futbolcu tam ortada duruyor. Değişik noktalardan gelen topu sürekli yer değiştiren kareden içeri sokmaya çalışıyor. Bu uygulama futbolcunun top tekniğinin yanında hamle zamanlaması konusunda da gelişmesini sağlıyor, anlık karar verme yetisini arttırıyor.

TOPLA 200 KEZ TEMAS 

Bilim adamı Güttler, bu sistemde yapılacak 15 dakikalık antrenmanın 1 haftalık pas antrenmanına eş değer olduğunu belirtiyor. Birkaç dakika içerisinde futbolcunun 200 kere topla temas kurması sağlanıyor. Bir futbol maçında bir orta saha oyuncusuna bunu yapması için 90 dakika bile yetmeyebilir.

MALİYETİ 3.8 MİLYON EURO 

Alet topu saatte 120 kilometreye kadar ulaşan bir hızla fırlatabiliyor. Footbonaut’un fiyatı ise 3.8 milyon euro. Bu alete ödenen her kuruşun karşılığını bulduğunu belirten Borussia Dortmund Teknik Direktörü Jürgen Klopp, “Futbol için yapılmış en büyük icat” diyor.

Bu sayfa şuana kadar 15810 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook