SC. Freiburg'un Scouting Sistemi Üzerine

futbolbook

SC. Freiburg'un Scouting Sistemi Üzerine
 

SC Freiburg bütün yeni oyuncularını nasıl bulabiliyor yani Sudbaden bölgesinden ve dünyanın diğer yanlarından Breisgau'a gelen oyuncuları?

Cevabı çok basit aslında: Küçük ama iyi çalışan bir Scout bölümüne sahipler.

Klemens Hartenbach'ın arkasında büyük bir mıknatıslı yazı tahtası asılı. Bu tahtada Freiburg profesyonellerinin isimleri yapıştırılmış durumda. Bir ilk 11 dizilişine benziyor. Kaleciden forvete kadar her mevkii mevcut, hatta bir mevkii için iki futbolcu da yazılmış olabiliyor. Fakat dizilişte eksikler var. Sene sonu gitmesi mümkün olan futbolcular Hartenbach'ın 11'inde daha yer almıyor. Önümüzdeki senelerde bu boşlukları doldurmak için yoğun bir çalışma başlıyor. Hartenbach'in en büyük işi üç yıldır genç yetenek aramak. Hem kendi bölgesinde Freiburg'un futbol okulu için (U16'dan itibaren), hem de A takım için bütün dünyada genç yetenek arıyor.

Klemens Hartenbach

Klemens Hartenbach, Robin Dutt menajer ve Dirk Dufner sportif direktör olduktan sonra profesyonelleşti. Dutt'un bürosunun iki kat üzerinde küçük ama iyi çalışan bir scout bölümü oluştu. Hartenbach'ın yanında kendisinin iş arkadaşları Gerd Schwickert ve Babacar Wane de SC Freiburg'un genç takımları ve A takımı için yetenekli futbolcular aramakla meşgul. Büyük kulüpler yeni oyuncuları profesyonelce aramak için her sene yedi haneli bir miktar harcıyorlar. Freiburg'un harcamaları altı haneli miktarları geçemez.

Hartenbach, Schwickert, Wane ve üç tane 400 €'ya çalışan işçi yılda nereden bakarsanız 500 maç izliyor. Bununla ilgili hayran bırakıcı bir ağ oluşmuş durumda. Scout sisteminde 1500 oyuncu bulunuyor. ''90, 91, 92 doğumluları her yerde izliyoruz.'' diyor gururlu bir şekilde Hartenbach. Dokuz kategoriye bölünmüş vaziyetteler. ''En yüksek dikkat'' seviyesinden ''listeden çıktı'' 'ya kadar. Her kategoride her pozisyon için birçok futbolcu listelenmekte. Bu oyuncularla da her ân iletişime geçilebilir. ''Bazen oyuncular senelerdir listemizde oluyor, hem oyuncuyla hem menajerleriyle irtibatımız oluyor, geçici olarak başka bir yerde imzalamış olsalar bile.'' ''Freiburg gelişim için çok iyi bir adres''argümanıyla sabırlarını zorluyor. ''Takımın yüzde 40'ı düzenden, yüzde 40'ı kreatif ve yaratıcı olmadan, yüzde 20'si de mutlu takviyelerden ibaret olmalıdır.'' diyor Robin Dutt scouting için.

Robin Dutt

Gerçi Freiburg'un maddi durumu iyi olan takımlardan çok daha çabuk davranması gerekiyor. ''Yoksa diğer takımlar gelir ve adamı elimizden alır.'' Yanlış bir transferin riskini azaltmak için karaktere bakmak da çok önemli. ''Bize günlük 15-20 kadar futbolcu öneriliyor.'' Klemens Hartenbach kendisini ve iş arkadaşlarını sportif yönetimden gelen son süzgeç olarak tanımlıyor. Bunun anlamı da futbolcuları aktif aramak değil. Takıma gelen önerilerinin en verimli olabileceklerini ön plana çıkarmak da çok önemli. Freiburg'la alakasının olacağını tahmin edemeyeceğiniz ünlü oyuncular da var. Kısa bir süre önce müracat edenler arasında Sol Campbell ismi geçiyordu – en azından eski bir İngiliz milli. Fakat SC eski yıldızlar için bir cengel kampı olmaz. ''Durumların yüzde 80'inde düşünmek dahi hata olur''. Hartenbach'ın söylediklerine göre. ''Scouting yalnızca oyuncu bulmak değil, bize uymayanları da listeden silmek demektir.'' Şimdiye kadar bu hususta çok iyiydiler.

Dutt: ''Transferlerimizin %60-70'i doğru.''. Dirk Dufner'e göre bu ''iyi bir oran''. Ve süzgecin çalıştığına dair bir işaret.

 

joganita.net

 

 

Bu sayfa şuana kadar 11761 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook