Scouting'de Avrupa'nın 25 yıl gerisindeyiz

futbolbook

Tarkan Batgün: Scouting'de Avrupa'nın 25 yıl gerisindeyiz

Fernandao ve Ozan Tufan'ın Türk futbolunda yer almasını sağlayan "yetenek avcısı" Tarkan Batgün, Spor Alemi'ne çok önemli açıklamalar yaparken; ülkemiz hakkında acı bir itirafta da bulundu.

http://www.sporalemi.com.tr/WebFiles/Category/e44f1de0e14a47e0bedfaa8d9ad58ee9_tarko_k.jpg

Yetkin Etkin

6.11.2015 - 15:36

Paylaş: 

Her transfer döneminde adından sıkça bahsedilen bir konu; 'scouting'. Türkçe ifadesiyle 'yetenek avcılığı.' Avrupa'da uzun yıllardan beri profesyonel ekipler tarafından yapılan ve dünya futbolunun pek çok yıldızına büyük kulüplerin kapısını açan oldukça faydalı bir sistem. Kısaca değinmek gerekirse, 'scout', yani yetenek avcısı, çalıştığı kulüp için belli liglerde belirlenen sürede inceleme yapıyor ve oyunculara dair raporlar hazırlıyor. Teknik direktör ve yönetim, bu raporlar doğrultusunda, geleceğin yıldızlarını diğerlerinden önce fark ederek kadroya katmak için mesai harcıyor. Türkiye'de bu sistem bir hayli yeni. Ancak kısa sürede etkisini hissettirdi. Yetenek avcılığına yatırım yapan Bursaspor, son yıllarda yaptığı transferlerle dikkat çekti. Özellikle Jose Fernandao ve Ozan Tufan, doğru işler yapıldığında hem kulüplerin kazanacağını hem de ligin marka değerinin artacağını ispat etti. 

 

Hem Fernandao'nun hem de Ozan'ın Bursaspor forması giymesinde pay sahibi olan bir yetenek avcısı var: Tarkan Batgün... Uzun zamandır Türkiye'de ve bir süre önceye kadar Bursaspor için çalışıyordu. Yeşil-Beyazlı ekipte 'scouting laboratuvarı' kurdu ve meyvelerini de topladı. Türkiye'deki 'scouting sisteminin durumunu ve katkı verdiği transferlerin hikâyesini Spor Alemi'ne anlattı. 

 

Buyurun...

 

"Scouting, artık bir bilim dalı olmaktan çıktı. Özellikle Avrupa'da, futbol takımlarının kalbini oluşturan bir departman hâline geldi. Yaptığımız iş, sadece oyuncu keşfetmek olarak tanımlanamaz. Scouting'in yaptığı en önemli şey; kan sayımı. Şöyle izah edeyim; her insan en azından senede bir kan değerlerini ölçtürmeli ki, vücudundaki değişiklikleri saptayabilsin ve tedbir alması gerekiyorsa zaman kaybetmesin. Yani sağlıklı ve sağlıksız yönlerini öğrensin. İşte scouting de, takımı ve oyuncuları tıpkı böyle inceliyor. Tüm değerleri ölçüyor ve takip ediyor. Buna oyuncunun durumunun yanı sıra akademik kısım da dâhil. 'Bünyede sorun var mı, varsa nasıl çözülür yoksa nasıl daha iyiye gidilir?' sorularının yanıtlarını arıyoruz."

 

http://www.sporalemi.com.tr/WebFiles/Upload/habericinetarkan.jpg

 

 

"Kasetten izleme devri bitti"

 

"Avustralya'dan Türkiye'ye 2010'da geldim. O tarihten beri Wyscout projesiyle ilgileniyorum. Bu şirketin Türkiye'deki yetkilisi ve aynı zamanda eğitmeniyim. Dünyanın birçok yerinde eğitim veriyorum. Wyscout, dünyadeki tüm liglerde oynayan futbolcularla ilgili aradığımız her şeye ulaşabildiğimiz bir veri deposu. Yetenek avcılığının gelişmesine ciddi katkı veriyor. Teknoloji geriyken bu işi yapmak da çok zordu. Mesela bir menajer kulübe gelip Arjantin'deki bir oyuncudan söz ederdi. Ondan dinleyince takıma ilaç olacağından emin olurdunuz. 2 ay sonra da elinize bir kaset geçerdi. İzleyince görürdünüz ki futbolcu fırtına gibi! Transfer ettikten sonra gerçekler ortaya çıkardı. Böyle çok zarar edildi. Yaptığı şık hareketleri, attığı güzel golleri izleseniz ne olacak? Sürekli hocasıyla sorun yaşayan, takım içinde huzursuzluğu neden olan, takım oyununa uyum sağlanamayan bir yeteneği kimse kadrosunda istemez. Biz, futbolcuları tüm bunları göz önünde bulundurarak takip ediyoruz."

 

"Avrupa farkı açıyor!"

 

"Tabi teknolojinin gelişmiş olması ve imkânların artması, futbolumuzun da aynı oranda ileri gittiği anlamına gelmiyor. 5 sene önce geldiğimde, Türkiye'deki kulüpler transferlerden 50 milyon euro civarında zarar ediyordu. Çalışarak bu zararı yüzde 50 oranında azaltmayı başardık. Kâra geçmek için ise daha çok yolumuz var. Bursaspor'da bir scouting laboratuvarı kurarak önemli bir adım attık. Bunun devamını getirebilmek gerek. Üzülerek ifade ediyorum, Türkiye scouting konusunda Avrupa'nın çeyrek asır gerisinde. Daha da kötüsü onlar her geçen gün bu farkı açıyor!"

 

"Ozan Tufan'ı Bursaspor TV sayesinde izledik"

 

"Kulüpte bir scouting sistemi oluşturmanın mâliyeti var. Ancak transferden edilen kâra bakıldığında bu yatırım fazlasıyla doğru. Sadece kulüp bazında değerlendirmek de doğru değil. Milli takımlar da bu işe ortak olmalı. Size Ozan Tufan'ın hikâyesinden söz edeyim. Scouting laboratuvarı kurduğumuzda başkan Erkan Körüstan'dı. Bursaspor Akademisi'nde bir sürü yetenekli, gelecek vadeden genç futbolcu var. Onları izlememiz gerektiğini söyledik. Bursaspor TV ile işbirliği yaptık. Bütün U17, U19 ve U21 maçlarının görüntülerini bize ulaştırdılar. Burada özveriyle çalışan Mehmet Gerçeksi ve Burak Uçar'ı da anmadan geçemem. Başarılı olduysak ve Ozan'ın Türk futboluna kazandırılmasında payımız varsa onların katkısı da unutulmamalı. Neticede bu görüntüleri inceledik ve Ozan Tufan hakkındaki raporu teknik heyete sunduk."

 

http://www.sporalemi.com.tr/WebFiles/Upload/terim.JPG

 

"Yetenek var, görüntü yok"

 

"Bursaspor'da Ozan Tufan kadar yetenekli başka oyuncular da var. Mesela Mehmet Zeki Çevik, önemli bir sağ bek alternatifi olabilir. Belki ileride onu ve diğerlerini de izleriz. Varmamız gereken sonuç şu; scouting sisteminin başarıya ulaşması için yönetim, teknik kadro, sportif direktör ve scout ekibinin aynı hizada olmasına ihtiyaç var. Türkiye'de yetenek sorunu yok. Bugün biz, U17'nin en iyi sol bekinin kim olduğunu, U19'un en iyi orta sahasını, U21'in en iyi sağ bekini biliyor muyuz? Maalesef hayır. Çünkü takip edilemiyor. Bu oyuncuların maçlarının yüzde 90'ı kaydedilmiyor. Scouting'i ülkemize bir an önce yerleştirmemiz gerek. Bununla ilgili Futbol Direktörü Fatih Terim'le de görüştük."

 

http://www.sporalemi.com.tr/WebFiles/Upload/fernandao.JPG

 

"Fernandao 25 golü geçer"

 

"Fernandao'yu izlemeye başladığımızda ikinci ligde oynuyordu. Bursaspor'a katkı vereceğini anladık ve o dönem takımın başında bulunan Cristoph Daum'a bir rapor sunduk. Daum, yıllardır bir scout'la çalışıyor. O da Fernandao'yu Brezilya'da 1 ay boyunca izledi ve bizimkine benzer bir rapor getirdi. Ardından şu anda Göztepe'de sportif direktörlük yapan Barış Güçlü futbolcuyu ikna etti ve transferi bitirdi. Fernandao, çok özellikli bir futbolcu. 4-2-3-1 sisteminin solo santrforu. Arkası dönük oynayabilen, inanılmaz hava hâkimiyeti olduğu gibi, etrafındakilere asist yapmayı bilen bir futbolcu. Fakat biz daha Fernandao'nun meşhur kafa gollerini görmedik. 1.94'lük bir devden bahsediyoruz. Kanatları iyi çalışan bir takımda, 25 golün üzerine çıkacağını tahmin ediyorum."

 

"Robin van Persie tartışılmaz"

 

"Fenerbahçe'de iki çok kaliteli forvet var. Robin van Persie ve Fernandao. Van Persie'nin kalitesi kesinlikle tartışılmaz. Dünyanın en iyi golcülerinden biri. İngiltere'den döndüğünde uzun süredir sakattı. İyileşmesinin ve takıma uyum sağlamasının zaman alması normal. Ocak ayında kendine geleceğini ve eski performansını yakalayacağını düşünüyorum. Fernandao, bana göre şu anda ilk 11'i daha çok hak ediyor. Vitor Pereira'nın işi tabii ki çok zor. Çok tecrübeli bir isim ve o da çözüm arıyor. Bence Fernandao ilk 11'de başlamalı, 60-65'te yerini Persie'ye bırakmalı."

 

http://sporalemi.com.tr/WebFiles/Upload/serdarozanvolkan.JPG

 

"Volkan Şen dünyada ilk 5'e girer"

 

"Fenerbahçe, bol alternatifli bir kadro kurdu. Henüz tam verim alamadı ama bence asıl patlamayı Volkan Şen yapacak. Bana göre o, dünyanın en iyi 5 kanat oyuncusundan biri. Bu kanaate verileri inceleyerek vardım. Cristoph Daum, Bursaspor'un başına geçtiğinde bana Türkiye'deki en hızlı oyuncuyu transfer etmek istediğini söylemişti. Araştırdım ve tüm veriler Volkan Şen'i gösterdi. Çok yetenekle ama mantalite sorunu yaşıyor. Onu hâllettiğinde izlemeye doyamayacağız. Ajax maçındaki performansı beni hiç şaşırtmadı. Dar alanda çabuk karar veriyor ve doğru işler yapıyor. Şu anda birçok Avrupa devinin de radarında."

 

Sporalemi.com

 

 

Bu sayfa şuana kadar 4813 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook