Siz sordunuz, Yemen Ekşioğlu yanıtladı

futbolbook

 

TFF İstanbul İl Başkanı Yemen Ekşioğlu, Yerel Futbol Sitesi okuyucularının sorularını, yanıtladı…

 

Türkiye’de futbol sezonunun büyük kısmı geride kaldı… Amatörde de heyecan dolu, çekişmeli ve de maalesef olaylarla dolu bir sezonu geride bırakmak üzereyiz. Yerel Futbol Sitesi olarak birçok haber verdik. Haberlere yapılan yorumlarda en çok bir kişinin ismi dikkat çekiyordu: TFF İstanbul İl Başkanı Yemen Ekşioğlu. Birçok kulüp, taraftar gerek tebriğini gerek eleştirisini Yerel Futbol aracılığıyla Ekşioğlu’na yöneltti. Peki her fırsatta eleştirilen Yemen Ekşioğlu ne düşünüyor? Biz de Yemen Başkan’a mikrofonu uzatmak istedik. Bunu yaparken de sorduklarımızın, siz değerli okuyucularımızın soruları olmasını istedik ve sizlerin sorularıyla TFF İstanbul İl Başkanlığı’nın yolunu tuttuk.

Yemen Başkan’ın kapısı her zamanki gibi açıktı. Her zamanki gibi konukları vardı. Söyleşi sırasında da birçok kişi odaya girdi, çıktı, herkesin derdiyle ilgilendi. Sorularımızda gerektiğinde takım arkadaşlarına telefon açtı, gerekli belgeleri bize sundu. Aslında ona sorduğumuz soruları herkes odasına girip sorabilirdi, O da aynı yanıtları verirdi. Biz yalnızca siz değerli okuyucularımıza kolaylık olması için aracı olduk, o kadar.

Çarşamba sabahına kadar elimize ulaşan tüm soruları yönelttik. “Hepsini sor Efkan” dedi, tüm soruları yönelttik, hepsine yanıt aldık. Eğer sorunuz aşağıda yoksa hata söyleşiyi yapana aittir zira Ekşioğlu en sert sorulara bile yanıt verdi.

Ve söz Yemen Ekşioğlu’ndan…

Play-off’ta maçlar niye Selimiye ve Paşabahçe’de oynanıyor?

Merak etmesinler artık bu iki stat da maç istemiyor. İFA-Yeniköy maçında zemin yakılmış, Paşabahçe Kulübü 7500 TL istiyor. Selimiye’nin tuvaletlerini paralamışlar, 5000 TL isteniyor. Daha önce de söyledim, sahası olan ilçelerin emniyet müdürlükleri bu tür maçları kendi bölgelerine vermelerini istemiyorlar. Baraj maçları için çok farklı planlarımız vardı ancak hiçbir ilçenin emniyet müdürlüğünden icazet alamadık. Bilhassa Feriköy, Küçükköy ve İFA’nın maçlarını istemiyorlar. Paşabahçe ve Selimiye nazımızın geçtiği statlar, oralara verebiliyoruz.

Sayın Ekşioğlu 3.lig ve amatör liglerdeki yaş kontenjanı uygulaması sizce Türk futboluna neler katmıştır? 3.lig ve amatör liglerden kaç oyuncu milli takımlara seçilmiştir?Bizler 3.lig ve amatör liglerde seyirci sayılarının gün geçtikçe düştüğünü, genç futbolcuların büyüklerine karşı artan saygısızlıklarını gördük. Kaldı ki kaliteli futbolcu yetiştirmenin şartı 27 yaş üstünü yasaklamak mıdır yoksa 20 yaş altını oynatma zorunluluğunu koymak mıdır? (Mert Eren)

Kendisiyle aynı fikirleri ben de paylaşıyorum. 3. Lig ve BAL’da sağlıklı kafaya sahip ağabeylerin olması her zaman desteklediğim bir şey ancak bazı ulemalar ne hikmetse bu yaş konusunda inat etmekteler. Bulunduğumuz konum itibariyle bunları uygulamak zorundayım. İşin en ilginci bu statüye futbolcuların dışında kimse karşı çıkmıyor. Kulüpler yaş sınırından yana. Açıkçası yakın zamanda da değişmesi zor görünüyor.

Amatör kümelerde oynayan çoğu arkadaşımızın bu işi hobi olarak yapması dolayısı ile okullarında okuyan veya çalışan kişilerin hafta içi maçlarına gelmesi çok sancılı olmaktadır.İş yerinden izin almada ve okullarında ki dersleri aksatma gibi problemler olduğundan takımlar ya eksik ve yedeksiz olarak   mücadele etmektedir. Bu konu ile alakalı olarak düzenlemeler olacak mıdır?

Biz diğer iller gibi değiliz. İstanbul’da yılda resmi 20 bin, gayri resmi 30 bin maç oynanmakta. Liglerimiz 8-9 Eylül’de başlıyor, 29-30 Haziran’da bitiyor. Bütün cumartesi-pazarlar dolu. Gruplarımızı 8li yaptığımız takdirde hafta içine maç vermeyiz ancak o zaman da ‘lig hemen bitiyor’ deniyor. 10’lu yaparsak grupları yetiştirmemiz mümkün değil. İstanbul’un hava şartları da belli, her sezon 2-3 hafta sarkma oluyor. Başka çözümü yok. Derlerse ki ligler 8’li olsun, o zaman olur. Hafta içine maç vermeyiz.

Bölgemizde ki birçok stadyumda artık ışıklandırma sorunu giderildi. Akşam maçları oynatmayı düşünüyorlar mı ?

Çok düşünüyorum ama sahaların verilmesi lazım. Akşam statlar kirada veya idman yapılıyor. Bir gece maçının olacağı stat personeli mesai parası istiyor. Artı elektrik ve sıcak su parası… Bunlar hep ekstra.. TFF olarak ben karşılayamam. Kulüp gelir ‘iç saha maçımın masraflarını karşılarım derse’ olur, elbette gece maçı veririz. Keşke oynasalar… Yazları uygun ama ciddi müsabaka fazla yok… Bir de dediğim gibi kulüp statlarının çoğu kirada, kimse gece maçına yanaşmadı. Hiç kulüp bana ciddi teklifle gelmedi. Birkaç kulüp geldi burada rüzgar yapıp gitti, o kadar.

Hakemlerimizin agresif tavırları,koşu problemleri gibi sıkıntılar ile ilgili çalışmalar yapıyorlar mı ?

 

Bu tamamen MHK ve İHK’nın problemi. Benim hakemlerle alakam yok yalnızca tavsiye ederim. Haftada duruma göre 15-20 maç seçer, bu kurumlara söylerim. Onlar da o maçların önemine uygun hakem atar ancak genel olarak hakemlik konularda benim söz söyleme durumum yok.

Soyunma odalarında ki ilkel şartlar ile ilgili bir çalışmaları var mı ? (Çoğu yerde sıcak su bulamıyoruz)

Ben TFF temsilcisiyim, inşaat temsilcisi değilim. Bu belediyelerin sorunu. Kulüpler 1 tane futbolcu almasın, tesislerimi yapsın. Biz her saha için yine de elimizden geleni yapıyoruz. TASKK ve İASKF Genel Başkanımız Ali Düşmez’e rica ediyorum, sezon başında her sahaya 2-2.5 bin TL göndertiyoruz.

Amatör oyuncular için  sağlık, ambülans,sigorta konusunda bir çalışmaları var mı?

Elimizden geldiğince bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Mesela sahalarda sedye, sağlık çantası yoktu. Bizzat telefon edip Sayın Mehmet Ali Aydınlar’dan rica ettim. Her sahaya çanta ve sedye gönderdim.

Takımlarından ayrılmak isteyen oyuncuların , ayrılma isteği konusunda problem çıkartmaları (Lisansı vermeme,para isteme) gibi konular üzerinde bir çalışma var mı ?

Şunu anlamıyorum, sezon başında para alırken iyi de giderken mi sıkıntı oluyor? Bu elbette çok konuşulan bir sıkıntı. Bu sıkıntının önüne geçilmesi için öncelikle küçükleri büyüklere yem etmemek gerek. Mesela sen emek vermişsin oyuncu yetiştirmişsin, büyüklerden biri, araya birilerini sokuyor, lisansı alıyor. Açıkçası TFF İstanbul İl Başkanı olarak şahısları düşünmüyorum. Benim için futbolcudan çok kulübün menfaati önemlidir. Madem para alıyorsun giderken vereceksin.

Lig başlamadan önce çekilen futbolcuların durumu ne olacak? (Eren Yılmaz)

Böyle takımları 1 sene sonra lige almıyoruz. Bu konuda ısrarlıyız. Ama bir yandan da üzülüyorum buna. Örneğin U14 çekiliyor, bu takım bir sezon sonra u15 oluyor… E o zaman şimdiki u13’ün suçu ne? Böyle durumlar vicdanımı koyuyorum, 1 sefere mahsus taahhütname alıyorum böyle takımları lige alıyorum.

Türkiye şampiyonalarında eleme maçlarında direkt penaltılara gidilmesini haksız buluyorum. Bununla ilgili bir çalışma olacak mı?

Bu konuyu çok düşündük. Şikeyi önlemek için bu uygulamayı yaptık.

Yerel akademide Türkiye şampiyonasına kaç takım gidecek belli midir?

İstanbul’dan her zaman 14’tür, bu bellidir. FGM’nin kararları her sene değişebilir. Yeni başkan geldi ne uygulama olur bilmiyorum. Akademi ligleriyle ilgili olarak da; benim amatörüm kıvranırken tüm yaş grupları Antalya’da ense yapıp oynuyor. Tasvip etmiyorum.

Antrenörlerin maaşları ve sigortaları hakkında zorunlu bir yaptırım olacak mı?

O karşılıklı profesyonel bir şey beni ilgilendirmez. BAL’a katılan takımların altyapı hocalarına 500’er veriyoruz. Bence antrenörler kendilerine iyi kulüp seçsinler. Madem mesleği, ona göre eğitim alsınlar. Antrenörlerin yüzde 90’ına güvenmiyorum. Çoğu yarışmacı.

 Acaba kendisi önümüzdeki sezonda da kulüplere kendi yandaş antrenörlerini yerleştirecek mi? Bu konuda çok rahatsızlık duyuyoruz hangi kulüple görüşsek altından Yemen Ekşioğlu ve onun yandaş antrenörü çıkıyor.

İstanbul’da 3100 takım var. Kulüp demiyorum dikkat edin, takım… 2 tane antrenör müsaade edin olsun. Bana sordular, tavsiye ettim. Yine ederim. Keşke herkes, o ‘yandaş’ denilen hocalar gibi eğitimci olsa. Ben olayın eğitim yönüne bakıyorum. Keşke her takım eğitimci olsa.

‘Ben hıyarım’ diye bahsettiği spor elçilerini dürüst, saygılı, güvenilir oldukları için mi yanından uzaklaştırıp spordan soğutmuştur acaba? (Yılmaz Yeniş)

O konuşmayı yaparken ‘Baş hıyar da benim’ demiştim… İsteyen gelsin benimle çalışsın, kapım her zaman açıktır. Kimseyi yanımdan uzaklaştırmadım

Kontenjan 30 yaşına çıkacak mı? 27 yaş çok düşük 30 + 4 olucak mı? (Murat Alataş)

Yukarıda buna yanıt verdik.

İstanbul’daki sahaların peşkeş çekilmesinin önüne nasıl geçilecek? Yakın zamanda resmi müsabaka oynayacak saha bulamayacağız. (Savas Yılmaz)

O sıkıntıyı  ben de yaşıyorum. Özel müsabakalar ilkbahar-yaz olduğu için bizi çok etkilemiyor. Bizi etkilese önce tabii biz karşı çıkacağız. Ama kulüplerin de menfaatlerini gözetmek zorundayız. Kulüp, sahasını özel turnuvalara kiralayıp gelir elde ediyor. Bana sorarsanız sağlıklı yapı değil. Bu köy derneklerinde yer alan sporcular zaten ligde başka takımlarda oynuyorlar. Köy turnuvaları gece maçı şeklinde olabilir.  Halı sahada olabilir. Haftada 1-2 gün toplanıp köy takımlarının maç yapmasına karşıyım.

Ekibinizi Yetersiz Görüyorum; Ekibinizde Bir Değişiklik Yapacak mısınız? (Mehmet)

Buyursun, isteyen gelsin çalışsın. Kapım açık herkese. Bununla birlikte ben ekibimin yetersiz olduğunu düşünmüyorum. Şu da var, benimle çalışan kulüpçülük gömleğini çıkaracak. Tertip komitesine gelip kendi kulübüne bakıp gitmeyecek. Haftada 3 gün gelecek. Ben 5 gün buradayım.

Önümüzdeki yıl bal ligi statüsü ile ilgili değişiklik olacak mı? Olacaksa bizleri neler bekliyor? Teşekkürler (Recep)

Ayın 20-30’u arası İstanbul’da bir amatör kurul toplantısı olacak. Tabii ki yeni değişiklikler olacak. İnternet sitemde 1.5 ay önce yazı yayınladım, o yazıda herkesten tavsiye istedim BAL için, kimse tavsiye vermedi. Demek ki BAL sorunsuz!

Çanta Kulüp Mantığı ile yönetilen kulüplerden ne zaman kurtulacağız; Kulüpler Belediyeden para almak için lige katılıyor sonra ligin 3. 4. maçında çekiliyorlar sonuçta ligin kaderiyle oynuyorlar. (Ali Sait Çolak)

Çanta kulüplerin en büyük düşmanı benim. Çekilene ceza veriyorum. Yine de ‘çanta’ olsalar da teşekkür etmek lazım. 1-2 kişinin gayretleriyle gençlerimize spor yaptırıyorlar.

İl Temsilciliği Tam Manasıyla Elektronik Ortama Ne Zaman Geçecektir?

Zaten elektronik ortamdayız. Ne sorulmak isteniyor anlamadım. Ben TFF olarak yazabileceğim şeyleri yazıyorum sadece buraya.

Kulüpler Neden Mağdur olduklarında İl temsilciliğini hedef Gösteriyor? Bunun Sebebi Nedir?

Menfaatlerine ters gelen skorlar olunca oluyor bu. Genelde hakemlerden dolayı şikayet geliyor ama o da benim problemim değil. Sağlıklı kulüpler bize tepki vermiyor. Saha sıkıntısı olabilir ben bana verilen sahaya göre maç veriyorum.

Yemen Başkanım ne olcak bu Beşiktaş’ın hali? (Tansu Açabey)

Ben de üzülüyorum!

Yemen abi geçen Haber Türk’te çıkıp Galatasaray’dan nefret ettiğini söyledi. Bir fedarasyon başkanı nefret söylemleri kullanıp ondan sonra amatörde şiddet ve saha olaylarını nasıl önüne geçebilir? (Volkan Günal)

Nefret ediyorum demedim,  sevmiyorum dedim. Bugün sorsalar yine sevmiyorum. İki tane cinayet oldu. Niye sevmiyorum. Önce çıkıp medyada adam gibi yorumlar yapacaklar. Öce onlar sağlıklı mesaj verecek ki ben seveceğim… Bunun diyetini amatörde ben ödüyorum. Minik maçlarında bile ödüyorum… Hala aynı fikirdeyim. Hanımım Galatasaraylı, çevremde birçok kişi Galatasaraylı. Ben Galatasaraylıları sevmiyorum demedim. Ali Tanrıyar gibi biri ‘Galatasaray’ı sevmeyen ölsün’ diyor mesela…

Geçmişte birkaç kulüpte lisanslı futbol oynadığınızı biliyoruz. Niçin yazılarınızda sadece Selimiye’den bahsediyorsunuz? En son lisanslı futbol oynadığınız kulüp hangisi? Bu kulübe hiç aidiyet ve vefa gibi hisler besliyor musunuz? Bu kulübün yardımlaşma ve dayanışma gecelerine bırakın katılmayı, hiç katkı sağladınız mı? (Barış Mısırlıoğlu)

Bunu bana değil o kulüplere sorsunlar. En son Öz Karacaahmetspor’da oynadım. Mağdur olan Yeldeğirmenispor çünkü ilk orada oynadım! Bağlarbaşı, Selimiye ve Tunusbağı’nda da forma giydim. O kulüplere de sorsunlar. Niye Selimiye? Her yönüyle prensipli bir kulüp, kurumsallaşmış bir kulüp. Son 3 senede Selimiye’nin toplam 5 maçına gitmedim. Sebebi de bu sorudur. Bu sene en büyük sıkıntıyı onlar çekmiştir bilhassa hakemler yönünde. Başarılarını tebrik ediyorum. İdris Kalaycı başkan nezdinde tüm camiayı kutluyorum.

Sayın Yemen Skşioğlu amatör liglerde neden hakem hataları çok yaşanıyor. Hakemlerimiz amatör liglere gerekli önemi neden göstermiyor ya da önemsemiyor mu? Bu hatalar sonucu amatör liglerde büyük kavgalar çıkması ve daha büyük olayların olmasını engellemek için neler yapabiliriz? (Sezay)

Ne yazık ki sorunun muhatabı ben değilim. MHK ve İHK’ya sorsunlar bu soruları.

1999 ligleri ne zaman başlayacak? (Muhammet)

U14’ü soruyor sanırm . Bitti ki lig. Seneye 22 Eylül’de başlayacak u15’ler… U14’ler ise ocak ayında. Şu anki program tabii bu.

 4. Lig’le ilgili son gelişmeler nedir? (Çağatay)

Bu ligin olması Türk futbolun kurtuluşudur. 3. Lig kesinlikle lağvedilmeli. Mutlaka 4. Lig kurulmalı. Bölgesel değil de deplasmanlı amatör lig kurulursa TFF’nin de desteği kulüplerimize artar.

O kadar amatör takım ve saha varken 2 stat dışında İstanbul’un sahası yok mu? Her maç özellikle Selimiye’de mi oynanacak? Selimiye’den daha iyi 15 tane stat sayarım gözüm kapalı. (Oktay)

Ben 80 tane sayarım. O statlardan bana 5 yazı getirsin, o maçları vereyim. Bir de konumu gereği Selimiye’ye seyirci geliyor. Gelenlerden bilet parası aldırmıyorum yeri geliyor ben cebimden veriyorum.
Her stada da maç veremiyorum. Kimi rekabet içinde olduğu kulübün maçını istemiyor kimi de güvenli değil. Örnek vereyim; Namık Sevik ve Bakırköy Belediye diyorlar hep ancak tarafsız baraj maçları için oralar, çevreleri gereği, güvenli değil. İFA’lılar bana kızıyor ama Ayazağa maçını tarafsız sahada seyircisiz isteyen de onlardı. En çok üzüldüğüm kulüp Kazım Karabekir Mevlanaspor. Belki BAL’a çıkacaklardı ama o olaylı Feriköy maçı bitirdi onları. Elbette kendi hataları da var burada.

İlçe karmaları bazı gruplarda kuruluyor. Bunu genelde ele alan hoca belirliyor. Lakin bu sezon başından ilçelerden 2 veya 3 kişi görevlendirilip takip edilse altyapıların önemi daha fazla artmaz mı? Bir de bunun sonucu kaliteli bir grup oluşturulmuş olur?

Bu Benlik konu değil, İASKF’nin sorumluluğunda. Tasvip etmiyorum bence yanlış. Boşuna para harcanıyor.

U 13 Kategorisinde B.Çekmece takımında kemik yaşı 2000 li olması imkansız olan oyuncular mücadele ediyor bunun gibi bir çok takımlarda örnekler verilebilir. Futbolun gelişimi açısından fiziksel olarak haksız rekabete son vermek için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz? (Hakan Taşpınar)

Bunu bana hiç sormasınlar. Antrenörün zihniyetine bağlı. Herkes şampiyonlu hesapları yapıyor. Onları sadece kınıyorum. Yinede bu olaylar son dönemde giderek azaldı. Herkes kapısının önüne bakacak. Ben o konuda yoruldum. Yakaladığımız zaman gerekli cezayı veriyoruz. Kemik önemli değil ama sahte oyuncu oynatmıyorlar mı, Allah belalarını versin.

Sayın başkanım daha önceki açıklamalarınızda 2. Amatör Küme’de lig başladıktan sonra 4 hafta geçtikten sonra hocalık anlaşması yapmayan veya yönetici kartıyla sahaya çıkan takımı hükmen mağlup sayarım demiştiniz. Biz bu şekilde ismini vermediğimiz bir takım için dilekçe verdik. Ayrıca bu kural tüm dilekçe veren kulüpler için dikkate alınacak mı? Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim (adem)

Ben polis değilim. Hangi takımda kim var bilemem. Bana müracaat gelirse eğer, söz konusu kulübe yazı yazıyorum. Sözleşme istiyoruz, 15 gün de süre veriyoruz. Çok takımı hükmen mağlup ettik. Kitapçığa uygun başvuru olması gerek elbette. Büyükdere yaşadı mesela bunu, biz uyardıktan sonra 2 antrenörle sözleşme imzaladı. Kulüplerimiz bize başvursunlar gereğini yaparız.


Bu sene BAL yükselme play off grubunda üçlü averaj sistemi neden son dakika da çıkarıldı ? İfa Spor’un hakkı yenildiğini düşünüyorum. (Mücahit)

Doğru. Kulüp yöneticileri talimatları doğru okumazsa camiaya iyi anlatmazlarsa bu sıkıntılar olur. Seyircilerinin taşkınlıklarını bir kenara bırakırsak, İFA’nın yürekleriyle oynayan futbolcularını kutluyorum. Gerek camia gerek tesis olarak BAL’a yakışıyorlar, orada oynamalarını isterdim.

Başkanım 2.amatördeki hakem hataları her hafta olayların çıkmasına sebebiyet veriyor.Hem onların hem de biz topçuların canı yanıyor.Yapılan toplantılardaki uyarılar onlara yetmiyor olabilir mi?Başka bir düşünce olarakta bariz ve kasten yapılan hakem hatalarında korku,baskı etken olabilir mi? Ayrıca yardımcı hakemlerin daha dikkatli olması ve orta hakemleri bozmak yerine onlara yardımcı olması gerekmez mi? Saygılarımla. (Can)

Söylediğim gibi hakemlik konular benim dışımda, yorum yapmam da konumum gereği şık olmaz.

Playout kuralarında Selimiye-Kcekmecei, Ferikoy-Bcekmece, İFA-Sultanbeyli Bld eşlesmelerinde vicdani rahat mi ? (Okan Kaya)

Çok rahatım hem de… Kulüpler kuraları kendileri çekti. Yöneticilere sorsun. Ayrıca Selimiye kura çekmedi, sona kaldı.

İfaspor-Sultanbeyli bld maçındaki hakem triosunun yönetiminden memnun mu ? (Okan Kaya)

Değilim hem de hiç değilim. İFA’nın ilk dakikada penaltısının verilmesi lazımdı bana göre. Bir futbol yorumcusu olarak görüşüm bu. Sultanbeyli Belediyespor’un İkinci golünde hakem endirekt gösterdi, direkt gol attılar.
Bu arada play-off grubunda asıl darbeyi hakemlerden dolayı Dolayobaspor yemiştir. İlk maçta kalecileri ceza görünce toparlayamadılar. Kazım Karabekir Mevlanaspor da keza kendi hatasından dolayı mağdur olmuştur.

İFA-Arnavutköy Belediye maçın sonrası önce telefonda ‘BAL’dasınız ‘ diyip daha sonda ‘Yanlış oldu çıkamadınız’ diyip İFA camiasının duygularıyla oynadığı için özür dileyecek mi? Ayrıca ertesi gün kulübe Ali Düşmez imzalı ‘BAL’a çıktığınız için tebrik ederiz’ faksı geldi, bunun için de kendileri özür dileyecek mi?

Yok öyle bir şey. Murat Şahin ve Feriköylüler o telefon görüşmeleri sırasında yanımdaydı. İFA’dan Kahraman beni aradı, ‘Yanımdaki arkadaşların dediğine göre çıktınız’ dedim. Malum o sırada maç skorları değiştikçe puantaj değişiyordu. 5 dakika sonra aradım ‘üçlü averaja göre çıkamadınız’ dedim. Benim en iyi gördüğüm takım Selvispor’du çıkamadı. Biz BAL’a çıkar diyorduk ama Feriköy-Küçükkköy-Çengelköy üçlüsünün arasında harcandı gitti.

Yemen Ekşioğlu’nun parayla pulla isi olmayacağını herkes gibi ben de biliyorum yalnız bizim de duyduğumuz, yanındaki bazı isimlerin gayri resmi işlere bulaştığı… Bu söylentiler ciddi, kulüp başkanlarından duyulmuş şeyler. Bu tarz söylemler onun da kulağına geliyor mu ve ekibinden rahatsız olduğu dönemler oldu mu?

Bana duyumla gelmesinler. Bana isim versinler, terbiyesizlik yapmasınlar. Kanıtlarlarsa o kişi de gider ben de giderim. Bir de, bir şey istenirse ben isterim yanımdakiler istemez.

Sayın başkanım Fatih’te Namık Sevik Stadı’nda antrenman yapan takımlar haftada 2 gün akşamları 1 sat yaptıkları antrenman için 140 tl ödüyorlar, ne zaman bu çile bitecek? Zaten maddi zorluklar içinde olan bu takımlardan artık para alınmasın. Aylık 560 TL gibi bir para ödeniyor zaten geliri olmayan bu kulüpler çok zor durumdalar. Bu konuyla ilgilenirseniz sevinirim. (Fuat Özcan)

Bu konuyla ilgili genel müdürle konuştum. Fatih kulüplerinden para alınmıyor. Kulüpler aracılara dikkat etsinler. Fatih Kulüpler Birliği başkanıyla da konuştum. Kulüpler yalnızca stadın elektrik masrafını bölüşecekler. Saha ile ilgili para kesinlikle yok. Ödeyen varsa bana gelsin. Namık Sevik, Silivri, Anadolu Hisarı, Şile, Çayırbaşı bunlar beden terbiyesinin statları, bunlar kulüplerden saha parası almayacak.

Yaklaşık 1 ay kadar önce Adem MAT kendisinin TFF İL Başkan yardımcısı olarak göreve atandığını bazı basın kuruluşlarında açıklamıştı.Bununla ilgili olarak bizleri bilgilendirebilirmisiniz? (Tümay)

Bu durum kimseyi rahatsız etmemeli. Adem benim sevdiğim, bize büyük hizmetleri olmuş bir arkadaşımız. Gelecek sezon da kendisiyle çalışabiliriz.

Alt yapılarda elle grup belirleme statüsünden ne zaman vazgeçilecektir. Yeter artık 16 yaşına kadar aynı takımalarla oynamak istemiyoruz.

Yalnızca U11 ve U13’te elle belirleme yapıyoruz. Ailelerin izlemesi açısından deplasmanlar sıkıntı olabiliyor.Oysa şimdi veliler kendilerine yakın statlarda maçları takip ediyor. Bir de her sahada maç oynanmıyor özel statülere uygun saha gerekiyor mecburen. Şimdiye kadar hiç şikayet gelmedi… Zeytinburnu takımları dışında. Onun da önüne geçtik. U11’de şampiyonluğu kaldırdık. Onlara tavsiyem yetiştirici olsunlar, ‘çakma’dan vazgeçsinler.

Yemen başkanım şu amatörde 27 yaş sınırına bir çare bulalım. Evime ekmek parası götüremedim biten sezonda.10 yaşından beri futbol oynuyorum başka bildiğim meslek de yok. Gerçekten büyük haksızlık bu yaşta bizi sahalardan koparmak. Saygılar

Yukarıda bahsettiğim gibi ben sizlerden yanayım, haklısınız ancak bu benim dışımda bir olay.

İlk önce bu imkanı bize sunan yerel futbol’a teşekkürler. Sayın Başkan, Bölgesel Lig’deki İstanbul statüsünü değiştirecek misin? Örnek 50 puan toplayan Sultanbeyli düşmemek için play out oynuyor. Ligi 3.yada 4. bitiren takım oynamalı mı? (Adıvarlı)

12 takımla temsil edildiği için, 12 takımın da tapusu olmadığı için, sirkülasyon olması için, her sene 7-8 takım değişmek sorunda. Misal 3 senede 7 takım çıkardık 3. Lig’e. Aynı periyotta yaklaşık 20 takım Bal’a girdi çıktı. Bu sistem devam edecek… Sırf İstanbul değil birçok ilde de benzer durum söz konusu.

Sayın Ekşioğlu şu an Hz. ömer konumunda. Fırat’ın kenarında bir kurt kuzuyu yese hesabını verecek durumda olmasına rağmen burnun dibindeki paralarını bizlerden aldıkları katılım payı ve transfer parası adı altındaki paralarla ödedikleri hakemlerin yaptıkları katliamlara sesiz kalarak ve hatta ödüllendirme gibi yapılacak hakem şikayetlerini havada kalır ödediğiniz parayla kalırsınız diyen personeliyle değil hz.ömer sadece mısır firavunu olabilmişlerdir . saygılarımla (Kaplan Eroğlu)

Dua edelim bu kadar ödüyoruz. Türkiye’de altyapısı en güçlü kulüp Gençlerbirliği dahil olmak üzere birçok profesyonel kulüp TFF’nin amatörlere verdiği paraya karşı… TFF bizim ödediğimizin üç misli bize geri ödüyor.

Yemen bey İFA sporun hemen hemen bütün maçlarında hakemler skandaldı ve kasıtlı olduğunu düşünüyorum ve İFA Spor’un maçlarının hemen hemen hepsinin neden karşıya verdiniz. Örneğin İFA-Sultanbeyli maçında Sultabeyli’ye daha yakın olan Selimiye’de oynandı. Şu cevabı vermeyin ‘sizin topçularınız istedi’ diye. Sizin verdiğiniz sahayı da biliyoruz Akademi Sahası ikisi arasında tercih için orayı seçmişler ve Selimiye’yle neden bu kadar içli dışlısınız o takımı siz çıkardınız Feriköy’ün hakkını yiyip 3 puanını sildiniz. Play-offlar’da ve play-outlar’da içiniz rahat mı?

Şimdi bir kere; İFA 26 km uzaklıktan Selimiye’ye geldi, Sultanbeyli Belediyespor 28 km uzaktan geldi. Maç aslında Paşabahçe’deydi ama burası İFA’yı istemedi. Spor Akademisi’nin Kaymakamlık’ın izin vermemesi dolayısıyla veremedik. Vicdanen çok rahat.

Selimiye’ye gelince; orası top oynadığım takım neyi inkar edeyim. Ama gelsinler ‘şu kıyağı yaptın’ desinler. En çok Selimiye’yi mağdur ettim, çıkmasını istemiyordum. Feriköy’ün idarecilerine sorsunlar. Feriköy nankörlük yapmasın son 5 seneye baksın. Feriköy’e nasıl gelecek diyorlardı yürüye yürüye geleceğim. Önce kulübün önünü temizlesin. O kadar da rahatım… Ama Feriköy’ün ve İFA’nın 2 play-off maçında gösterdiği mücadeleden dolayı tebrik ederim, kendileri için üzülmedim değil.

Toprak sahalarda maçlar oynanılıyor. Bu sahalara el atmayı düşünüyor musunuz? Ya da artık bütün maçları ne olursa olsun toprak sahalarda oynatmayı planlıyor musunuz? (Cenk)

2. amatör dışında toprakta hiç maç oynatmıyorum. Ha ama mesela bazı toprak sahalar var Kavacık, Özkartal, Haydarpaşa, Çavuşbaşı, İçerenköy gibi, bunlara maç veriyorum ki oraları spor tesisi olarak kalsın yoksa plaza olacak oralar. Biz orada resmi maç oynattıkça belediyelerin de önünü tıkamış oluyoruz. Bir de şu var, 1. Amatör ve 2. Amatör’de bazı kulüplerin resmi sahası toprak, onlara maç vermek zorundayım. öatör ve 2. Amatör kendi sahaları olduğu için vermek zorundayım. Açıkçası Türk futbolunda eğer sağlıklı bir futbolcu yetiştirmek istiyorsak fiziksel olarak, keşke toprak sahaların sayısı çok olsa. Biz oralardan yetiştik. Ama 4 köşe gönderinin dışındaki görüntüler rezil, orası ayrı.

Sayın başkanım 3 yılda 2.amatör ligden, süper amatör lige çıkmayı başardık. Sadece 40.000 tl bütçemiz var ve en az 3 takımla mücadele ediyoruz. 3 yılda 20-25 bin arası transfer parası ödedik. Sizden rica ediyorum tüm amatör takımlar adına bu haksız ücretleri artık kaldırın çünkü bütün takımlara ağır geliyor. Saygılarımla Doluderespor y.k. (Davut Meydancı)

Yukarıda cevabını verdim. Sizi tebrik ediyorum böyle bir kulüp olduğuz için. Az parayla demek bir yere geliniyormuş. Aynı sistemde devam edin. Para harcayıp günlük yaşayan soruların akibetlerini görüyoruz.

Sayın baskanım artık amatör müsabakalarda da istiklal marşımızın maç öncesi seramonide okunmasını istiyoruz, bu konuda çalışma yaparsanız seviniriz (Ertan Macit)

Tabiî ki yaparım ama hangi sahada ses sistemi var? Bazı sahalarda İstiklal Marşı okuduğu için sahalar basılıyor. Bu beni aşar, TFF yönetim kurulunu aşar. Saygı duruşunda saygısız olan seyirci marşa nasıl saygı gösterecek?

Hakem hatalarını ört bas eden bir camia mı yoksa ,kuralları uygulanan bir başkanım olacaksınız sayın başkan.5oyuncu değiştiren ve galip gelen bir takımı hala hükmen mağlup gösteremediniz.basiret mi,yoksa farklı taleplere uygun bir tavır mıdır bu? (Pınarhaber)

Ben keyfi hareket eden biri değilim. Futbol Müsabaka Talimatnamesi’ne uymak zorundayım. 

Sayın Ekşioğlu, sizin eklemek istedikleriniz, kulüplere söylemek istedikleriniz nedir? (Efkan Bucak)

Bütün kulüplerden ricam duyduklarına inanmasınlar, gördüklerinin yarısına inansınlar. Bir başkan bana geldi dedi ‘bu kapı böyle açık olur mu?’ dedi. Ben araya tampon koymam. Gelsinler bana o zaman çözüm olmazsa istediklerini söylemekte hakları var.
Gelecek sezondan itibaren çok keyfi davranacağım. Ne tertip komitesi, ne başka bir şey… Olay çıkaran takımlara cezalarını sert şekilde vereceğim.
Şu sorularda da görülüyor ki ihale hep bana çıkıyor. Seneye Tuzla’dan Çatalca’ya kadar maçları istediğim yere vereceğim ama şunu bilmeliler bugünkü ortamda artık  bu işlere bir son vermeleri lazım. Çünkü artık neticelerden daha çok olaylar evlere sıçramakta, aileler ağlamakta, anneler ağlamakta. Şunu bilmeliler ki bir damla kan akmasın, onun yerine 50 puanın gitmesine razıyım. Bunun öncülüğünü yapacağım. Ölmez sağ kalırsak burada da kalırsak bütün mücadelem bu konuda olacaktır.

Son olarak tüm yaş gruplarında şampiyon olan takımları, BAL’a çıkan Yenibosnaspor, Yeniköyspor, Halide Edip Adıvarspor, Kuştepeespor, Arnavutköy Belediyespor ve Selimiyespor’u, 3. Lig’e çıkan Çıksalınspor ve Tuzlaspor’u başkanları nezdinden tebrik ediyor, başarılarının devamını diyorum.

SÖYLEŞİ: EFKAN BUCAK - Yerel Futbol

Bu sayfa şuana kadar 14338 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook