Süper Lig'de devrim

futbolbook

Spor Toto Süper Lig'de gelecek sezon 6 hakem dönemi başlıyor.

2013-2014 futbol sezonunda Spor Toto Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası maçlarinda ilave yardimci hakemlik sistemi uygulanacak.

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, 2013-2014 Futbol Sezonu'nda Spor Toto Süper Lig maçlarında uygulanacak İlave Yardımcılık Sistemi ile ilgili hakemlere seminer verdi.

Grand Tarabya Otel'de düzenlenen seminere; TFF Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu, MHK Başkanı Zekeriya Alp, MHK Yönetim Kurulu Üyeleri, UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg ile üst klasman hakemler ve yardımcı hakemler katıldı.

GERİDE BIRAKTIĞIMIZ SEZON BİZLER İÇİN BAŞARIYLA TAMAMLANMIŞTIR
Seminerin açılış konuşmasını yapan MHK Başkanı Zekeriya Alp, bir futbol sezonunun daha tamamlandığını belirterek, Tüm açık yürekliliğimle ifade ederim ki, geride bıraktığımız sezon bizler için başarıyla tamamlanmıştır. Türk hakemliği, bir önceki yıla göre başarı çıtasını yükseltmiş, özellikle genç hakem arkadaşlarımızın liglerimizde ve uluslararası turnuvalarda aldıkları görevler, gelecek adına daha da umutlu olmamızı 
sağlamıştır. Hakem arkadaşımızın göstermiş oldukları azim ve gayretler, hakemlik müessesini Avrupa'da ilk üçe taşımıştır. Elbette sezon içerisinde bizlerin ve hakem arkadaşlarımızın hataları, yanlışları olmuştur. Bundan sonra da olacaktır. Atama yaparken bizler, sahada bir karar verirken, hakemlerimiz aldığımız karar ne olursa olsun, birilerini sevindirirken, birilerini de üzdüğümüzü herkesi aynı anda mutlu edemeyeceğimizi çok iyi biliyoruz. Bu durum sadece bizim ülkemize özgü değil, futbolun profesyonel anlamda yönetildiği tüm ülkelerde geçerlidir. O nedenle futbol camiası ve tüm sporseverlerin bilmesini isterim ki, hata dediğimiz olaylar sadece insani nedenlerden, bir anlık karar tercihlerinden kaynaklanmaktadır. Asla ama asla bir art niyet yoktur ve bu konuda vicdanlarımız rahattır dedi.

"SON 6 AY İÇERİSİNDE 12 BİN 546 İL HAKEMİ, 6 BİN 435 İL GÖZLEMCİSİ VE 8 BİN 445 HİF HAKEMİ EĞİTİME ALINDI
Yeni futbol sezonunda Türk hakemliğini daha da ileriye taşımayı arzu ettiklerini vurgulayan Alp, Göreve geldiğimiz günden itibaren teorik-uygulamalı olarak sıklıkla düzenlediğimiz eğitim ve seminerler, başarıda devamlılık ile hedefe ulaşmada büyük katkılar sağladı. MHK bünyesinde ve UEFA işbirliği ile düzenlediğimiz eğitimlerimiz, önümüzdeki sezon da artarak devam edecek. Bu kapsamda sadece hakemlerimizin değil, hakem eğitimcileri ve gözlemcilerin de kendilerini geliştirmeleri için gerek ülke, gerekse UEFA ile ortak projeler yürütüyoruz. Eğitimlerimizi, belli bir seviyenin üzerindeki hakemlerimize yönelik değil, tüm kategorideki hakemlerimizi kapsayacak şekilde düzenliyoruz. Bunu rakamlarla ifade etmek gerekirse, son 6 ay içerisinde 12 bin 546 il hakemi, 6 bin 435 il gözlemcisi ve 8 bin 445 HİF hakemi eğitime alındı. Diğer yandan 81 ilimizde hakem olmak isteyen tüm genç arkadaşlarımıza eşit imkan sunmak üzere 'uzaktan eğitim' olarak ifade edebileceğimiz bir projeyi ise, Anadolu Üniversitesi ile ortaklaşa hayata geçiriyoruz diye konuştu.

Eğitim çalışmalarını yürütürken öncelikli hedeflerinin; sağlam bir hakemlik müessesi oluşturmak ve minimum hata ile futbol organizasyonunun içerisinde yer almak olduğunu belirten Alp, Bizim yaşadığımız sorunların benzerlerinin ve daha fazlasının başka ülkelerde de yaşandığını az önce de ifade etmiştim. Bu nedenledir ki, bizim gibi UEFA da, karşılaşmalarda hakem hatalarının oranını düşürmek adına bugüne kadar birçok arayışa girdi. İlave yardımcı hakemlik uygulamasını, ilk kez 2008 yılı Ekim ayında Slovenya'da düzenlenen U19 Mini Turnuvası'nda deneyen UEFA, üst düzey organizasyon olan 2009-2010 Sezonu Avrupa Ligi maçlarında gerçek anlamda uygulamaya başladı. Hakem, iki yardımcı ve dördüncü hakemden oluşan sisteme; beşinci ve altıncı diye tabir edilen hakemlerin dahil edilmesini öngören uygulamaya, bugüne kadar olumlu ve olumsuz birçok eleştiri yöneltildi. Pilot denemelerde görülen aksaklıkların giderilmesiyle uygulama, Avrupa finallerinin hemen ardından 5 Haziran 2012'de IFAB tarafından oyun kuralları kitabına dahil edildi. Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu olarak, önümüzdeki sezondan itibaren Spor Toto Süper Lig maçlarında, Ziraat Türkiye Kupası grup aşamasından itibaren ve ilk Süper Kupa finalinde ilave yardımcı hakemlik uygulamasına geçeceğiz. Bugün burada toplanmamızın nedeni de, bu konuda, hakemlerimiz başta olmak üzere ilgili birimlere bilgi vermek, hem değerli basın mensuplarımızı, hem de onlar aracılığıyla spor kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik. Umut ediyor ve inanıyorum ki ilave yardımcı hakemlik sistemi, hakemlerimizin maç performanslarını daha da artıracak, ülke futbolunun ve marka değerinin yükselmesine olumlu katkılar sağlayacak şeklinde konuştu.

Daha sonra UEFA Hakem Komitesi Üyesi ve MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg'in, İlave Yardımcılık Sistemi'nin nasıl uygulanacağını hakemlere anlattı. Uilenberg, bazı ülkelerin karşılamalarda 5. ve 6. Hakem uygulamasını, bazılarının ise, Gol Çizgisi Teknolojisi'ni tercih ettiğini söyledi.

Asla bu iki sisteminin birbirinin alternatifi olmadığını ve belki de ileride iki teknolojinin birlikte uygulanabileceğini belirten Uilenberg, futbolun değiştiğini, oyuncuların hızlandığını, akıllandığı ve daha da profesyonelleştiğinin altını çizerek, bu nedenlerle yardımcı hakemlere daha çok görevlerin düştüğünü kaydetti. Karşılaşmalarda en önemli kararların ceza sahasının içerisine meydana gelen pozisyonlara ilişkin verildiğini anlatan Uilenberg, çok daha doğru kararlar verebilmek adına ekstra hakem gözüne ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bu sayfa şuana kadar 13674 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook