Taktik Analiz : Rusya

futbolbook

rusyagörsel

ANLAYIŞ

Kurt hoca Fabio Capello yönetimindeki Rusya’nın kadrosu tamamen Rusya Ligi’nde oynayan oyunculardan kurulu. İtalyan teknik adamın göreve geldiği andan itibaren Dick Advocaat döneminde yerleşmiş olan kontraya yatkın 4-3-3′ü de değiştirmemiş olması ve özellikle Euro 2012′de gruptan çıkmaya yetmemesine rağmen özellikle Çek Cumhuriyeti maçında çok etkili olan sistemden faydalanmaya devam etmesi de duruma bir hayli pragmatik yaklaştığının göstergesi.

Sistemin aynı olmasına rağmen, Rusya’nın oyuncu karakterleri bakımından Euro 2012′den daha farklı olduğunu söylemeliyiz. 6 Zenit, 4 de CSKA Moskova forması giyen o kadronun şimdi nispeten daha adil dağıldığını söylemek gerek, ancak buna da sebep olan esas durumun Zenit’in o dönem kadrosunda bulundurduğu yerli oyunculardan birçoğunu göndermiş olması. Yine de bazı temel taşların değişmemiş olduğu ortada. O dönemki CSKA savunması ve Zenit ön alanınına ek olarak Dzagoev’in bulunması, Rusya’yı oldukça direkt ve etkili bir kontra takımına dönüştürmüştü.

rusya

Capello’nun da kontra atak oyununu ne kadar etkili ve iyi oynattığı ise bilinen bir durum. Bu sebeple de İtalyan teknik adam düzeni değiştirme yoluna gitmezken, sadece bazı pozisyonlarda ufak değişikliklere gitti. Yaş ve form durumlarını göz önünde bulundurarak Arshavin, Anyukov, Zryanov, Pavyluchenko gibi isimleri kadroya almayan Capello, Kokorin, Schennikov, Fayzulin ve Samedov gibi isimleri kadrosuna dahil etti ve eleme gruplarında da bu oyunculardan bir hayli verim aldı.

Kalede Akinfeev’in yeri garantiyken, sağ bekte esasen sol bek olan genç Schennikov yer alacak. Sol bekte Spartak’ın etkili oyuncusu Dmitri Kombarov’un forması garanti gibiyken, stoper ikilisi ise Euro 2012′deki gibi Berezutski-Ignasevich olacak.  Savunmanın önüne disiplinli bir kesici olarak Denisov’un kullanıldığı Rusya’da, Glushakov’un da bu bölgede formayı almaya aday olduğunu belirtmekte fayda var. Fayzulin’in Zryanov’dan çaldığı forma kendisini sol iç bölgesinde bir numaralı oyuncu konumuna getirirken, Euro 2012′de de delici görevini gören ve öne yaptığı koşularla atağa en çok destek veren orta saha oyuncusu olan kaptan Shirokov da sağ içte yine banko olacak isimlerden. Hücumda tecrübeli forvet Kerzhakov merkezde Kokorin’le değişmeli görev yaparken, sağ kanatta Dzagoev veya Samedov’dan biri Capello’nun tercihi olacak. Sol önde ise kariyeri boyunca sol kulvarın her bölgesinde oynamış olan tecrübeli Yuri Zhirkov şu ana kadar disiplini ve oyun görüşüyle Capello’nun ilk tercihi olmayı başardı.

GÜÇLÜ YÖNLER

Kontra tehdidi. Takım halinde topun arkasına iyi geçebilen ve rakibi açık alanda çok ters yakalayabilen bir ekip Rusya. Üstelik 5-6 senedir ellerinde oturmuş bir düzen ve bu düzene göre yetişen oyuncular var. Yine ilk planda yapmak istedikleri rakibi merkezde sıkıştırmak, sonra da kapılan toplarla hızlı bir şekilde topu üçüncü bölgeye aktarmak olacaktır. Bu gibi durumlarda da Kerzhakov’un orta sahaya yanaşması ve top kapılınca kanatlara açılıp doğru ceza sahası koşularını yapması, Dzagoev’in yaratıcılığı ve Zhirkov’un vizyonu çok önemli bir duruma geliyor. Bindirmeyi seven bekler ve Shirokov’un ceza sahasına yaklaşarak orayı kalabalıklaştırması da Rusya’nın ani ataklarının kalitesini artıran bir diğer unsur.

ZAYIF YÖNLER

Ağır stoperler ve konsantrasyon kaybı yaşanması. Rusya rakibi karşılama mesafesini ayarlayamadığı anda çok sıkıntı çekebiliyor ve bu yeni bir durum değil. Baskının dozu arttığı anda kontra tehdidini diri tutabilmek için fazlaca merkeze sıkışıp rakibe kanatları açıyorlar ve hava hakimiyeti yüksek stoperler sayesinde de nispeten atakları rahat savuşturuyorlar, ancak buna rağmen oyunun temposu ve rakip atakların şiddeti artınca bunalan ve giderek oyundan düşen bir Rusya izlememiz oldukça mümkün.

Bildnummer: 08741836  Datum: 07.10.2011  Copyright: imago/Golovanov + Kivrin Zilina, 07.10.2011 - UEFA EURO Quali 2011 - Slowakei vs Russland 0:1 - 1 Alan Dzagoev.; Fussball EM EURO Quali Nationalteam Länderspiel Zilina Aktion Einzelbild Freisteller x1x xdp 2011 quadrat  Image number 08741836 date 07 10 2011 Copyright imago Golovanov + Kivrin Zilina 07 10 2011 UEFA Euro Qualif 2011 Slovakia vs Russia 0 1 1 Alan Dzagoev Football euro Euro Qualif National team international match Zilina Action shot Single cut out x1x  2011 Square

YILDIZ

Alan Dzagoev. Tartışmasız bir şekilde Rusya Milli Takımı’nın en yetenekli oyuncusu olan CSKA Moskova takımının yıldızı, Fabio Capello’nun bu turnuvada elini en güçlü tutacak hücum silahı olacak. Euro 2012′de takımın iyi sonuçlar alamamasına rağmen parlamayı başaran Dzagoev, ilk kez boy göstereceği Dünya Kupası sahnesinde de mutlaka etkileyici bir oyun ortaya koymak isteyecektir. Genellikle sağ önde forma bulan Dzagoev, kat eden oyun yapısıyla hem bekine koridor açıyor, hem merkezi kalabalıklaştırıyor, hem de etkili ceza sahası koşuları yapıyor. Zaman zaman merkez oyuncu gibi de görev yapan Dzagoev, bu pozisyonda da genellikle sağa açılarak oynuyor ve rakip sol bekin 2′ye 1, hatta sağ bek bindiriyorsa 3′e 1 kalmasına sebep oluyor. Şayet Dzagoev, Capello’nun kendisinden istediği savunma disiplinini de sergilerse sahada kalma süresinin de artacağı ortada.

schennikov

YILDIZ ADAYI

CSKA Moskova’nın genç sol beki Georgi Shchennikov, milli takımda sağ bek görevi yapıyor. Kombarov’un sol bekteki yerinin sağlam olması, Capello’nun genç oyuncuya sağ bekte yer açmasıyla sonuçlandı ve bu hamle tecrübeli Anyukov’un da nihai kadroda yer bulamamasına sebep oldu. Schennikov’un bindirmeleri, topla çıkışları ve normalde oynadığı kanadın tersinde görev yapmasına rağmen disiplinden kopmamasının yanı sıra stoperleriyle sağladığı uyum ve ters kademe becerisi dikkat çekiyor.

capello

TEKNİK DİREKTÖR

Euro 2012′deki başarısızlığın ardından teknik direktör koltuğuna tecrübeli İtalyan teknik adam Fabio Capello’yu getiren Rusya, İtalyan teknik adamın yönetiminde eleme grubunu Portekiz’in önünde lider bitirmeyi başarıp direkt olarak Brezilya 2014 biletini cebine koydu. Capello göreve geldiğinden bu yana sadece gruplarda iki deplasman maçını tek golle kaybeden Rusya, kendi evinde ise hiç yenilmemeyi başardı.

Hiddink ve Advocaat’ın yerleştirdiği 4-3-3 sistemini değiştirmeyen ancak ufak değişikliklere giden Capello, kariyeri boyunca sergilediği pragmatik yaklaşımından ödün vermemekle birlikte, Dünya Kupası gibi büyük ve beklentilerin olduğu bir sahnede tecrübeli oyuncularla yükselen yıldızları harmanlamanın peşinde olmaya devam edecektir. Elemelerde sergilenen futbol ve sonuca gitmede çok fazla sorun yaşanmamış olması da yine İtalyan teknik adamın elini güçlendiren etkenlerden bir diğeri.

KADRO

Kaleci

Igor Akinfeev (CSKA Moskova
Yuri Lodygin (Zenit Saint Petersburg
Sergey Ryzhikov (Rubin Kazan

Savunma

Vasili Berezutski (CSKA Moskova)
Vladimir Granat (Dynamo Moskova)
Sergei Ignashevich (CSKA Moskova)
Dmitri Kombarov (Spartak Moskova)
Aleksei Kozlov (Dynamo Moskova)
Andrei Semyonov (Terek Grozny)
Georgi Shchennikov (CSKA Moskova)
Andrey Yeshchenko (Anzhi Makhachkala)

Orta Saha

Igor Denisov (Dynamo Moskova)
Alan Dzagoev (CSKA Moskova)
Denis Glushakov (Spartak Moskova)
Viktor Fayzulin (Zenit Saint Petersburg)
Oleg Shatov (Zenit Saint Peterburg)
Roman Shirokov (Kuban Krasnodar)

Forvet

Aleksei Ionov (Dynamo Moskova)


Maksim Kanunnikov (Rubin Kazan)
Aleksandr Kerzhakov (Zenit Saint Petersburg)
Aleksandr Kokorin (Dynamo Moskova)
Aleksandr Samedov (Lokomotiv Moskova)
Yuri Zhirkov (Dynamo Moskova)

Fırat Aktav - yarısaha.com

www.futbol-book.com

Bu sayfa şuana kadar 9629 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook