Taktik Analiz Altınordu - Başarının Sırrı İstikrar

futbolbook

Altınordu’da Seyit Mehmet Özkan’ın şirketleşme hamlesinin ardından takımın teknik heyeti hızlı bir şekilde oluşturuldu. Özkan, teknik ekipte Bucaspor’da çalıştığı isimlere yer vermeye gayret gösterdi. Futbol direktörü Murat Dizdar, genel menajer Sedat Gündoğdu, teknik direktör Hüseyin Eroğlu, takım antrenörü Ufuk Kahraman, kaleci antrenörü Hüseyin Yenikapı ve performans geliştirme ve analiz işlerinden sorumlu Sezgin Takmaz sistemin dişlilerinden bazılarıydı. Ekip takımın başına geldiğinden bu yana 4-2-3-1 taktiğini benimsedi, bu durum transfer döneminde tercih edilen oyuncuların da ona göre belirlenmesine neden oldu. Planlı programlı yapılan doğru transferlerden sonra takım oyuncu istikrarını yakalamakta zorlanmadı.

Başarının sırrı; istikrar

Klasikleşen on birin, sakatlık ya da cezalar gibi ekstra durumlar haricinde bozulmamasına dikkat edildi. Teknik ekip defans hattında çoğu zaman Sinan Osmanoğlu ve Murat Cömert tandemine şans verdi. Bu iki oyuncuya iki hücumcu bek Kemal Cingirt ve Gökhan Yılmaz eşlik etti. Sezonun ilk yarısının sonlarına doğru Yasin Kocatepe Murat’tan formayı kapar gibi olsa da, oyuncu ön çapraz bağlarının kopması nedeniyle sezonu kapatınca görev sırası tekrar Murat’a geçti. Defanstan orta sahaya geçtiğimizde, bu bölgede istikrarın biraz geç sağlandığı görüyoruz. Bunun nedenini  sakatlıklar ve ayrılıklara bağlayabiliriz. Teknik ekip sezon başında orta sahanın göbeğinde Timur Temeltaş’in yanında Doğan Ateş, Arif Morkaya ve Olgay Coşkun üçlüsünden birini tercih ediyordu. Bu isim de çoğunlukla Olgay Çoşkun oluyordu. Ligin devre arasında Doğan takımdan ayrılıp Sancaktepe Belediyespor’a transfer oldu. Bu boşluğu iyi değerlendirip bulduğu dakikalarda iyi oynayan Arif Morkaya, son haftalarda göbekte Timur’un değişmez ekürisi olmayı başardı.

Altınordu 11

Orta sahanın ortasında bu değişiklikler yaşanırken kanatlarda da durum farklı değildi. Sağ kanada ambargo koyan Halil İbrahim Tuna’nın karşı kanadında her maçta farklı bir isim sahne aldı. Sezon başından beri talihsiz sakatlıklar yaşayan Ozan Sol ve Engin Güngör bu bölgede dönüşümlü forma şansı buldu. İki futbolcunun sakat olduğu dönemde ise bayrağı Özkan Toprak devraldı. Orta saha da durum böyleyken, forvet ile köprü olan Gökhan Karadeniz, bu sezon sadece bir maç kaçırarak takımın istikrar abidesi oldu. Fakat bu istikrarlı çizgi forvet bölgesinde tekrar dalgalanıyordu. Altınordu’nun bu sezon en çok sıkıntı çektiği ve arayışta olduğu  yer forvet bölgesiydi. Sezonun ilk yarısında forvet hattında Gökhan Gümüşsu, Mertan Caner Öztürk ve Doğan Karakuş dönüşümlü olarak forma giydi. Gökhan Gümüşsu, devre arasında takımdan ayrılıp Darıca Gençlerbirliği’ne transfer oldu. Bunun üzerine kırmızı-lacivertliler, 1461 Trabzon’dan Taha Balcı’yı transfer etti. İkinci devrede de Mertan, Doğan ve Taha arasında geçen forma savaşını son haftalarda attığı gollerle Taha Balcı kazanmış gibi görünüyor.

Savunurken 4-2-3-1, hücum ederken 3-3-1-3

Altınordu’nun sezon genelinde tercih ettiği oyuncular bu şekildeydi. Peki takım diziliş açısından hangi varyasyonları uyguluyordu? Altınordu’nun oyun felsefesinin ilk kuralı topa sahip olup, ayağa isabetli pas yapmak. Daha sonra hücum elemanlarıyla rakip yarı sahada çoğalan Şeytanlar, beklerinin yaptığı sürpriz koşu ve verkaçlarla rakip defansı çözmeye çalışıyor. Eğer bu strateji amacına ulaşmazsa, sol açık ve sağ açıkta görev alan oyuncuların topla birlikte içeri kat etmesiyle rakip defansın dengesini bozmaya çalışıyor. Takım bunda da amacına ulaşamazsa, defansın arasına yapılan delici koşulara atılan ara paslarıyla skora gitmeyi hedefliyor. Uygulanan bu farklı stratejiler takımın maç içerisinde farklı dizilişlere bürünmesine de neden oluyor. Maç başında sahaya 4-2-3-1 şeklinde yayılan takım, oyun genelinde hücum ederken 3-3-1-3 dizilişine dönüyor. Çoğu maçta işe yarayan bu taktik takımı zirveye çıkardı. Takım kilidi erken açtığı maçlarda farka gitti. Fakat taktiğin iyi uygulanamadığı ve karşı takımın oyunu kilitlediği maçlarda takım sonuca gitmekte zorlandı. Bunda en büyük sorun Altınordu’nun bir B planı olmamasıydı. Maç 3-0’ken de aynı taktikle oynayan takım, maç 0-0’ken de sahaya aynı şekilde yayıldı. Böylece öne geçtiği bazı maçlarda beraberliğe razı olan, üstün oynadığı birkaç karşılaşma da rakibine diş geçiremediği anlar oldu. Ama takımın sezon boyunca gösterdiği performansı genel hatlarıyla değerlendirecek olursak, takım ve teknik ekip iyisiyle kötüsüyle oldukça başarılı bir sezon geçiriyor.

 

yarisaha.com 

futbol-book.com

Bu sayfa şuana kadar 16776 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook