Tayfun Korkut Bundesliga'daki ilk Türk Teknik Direktör

futbolbook

Hannover 96 Tayfun Korkut ile anlaştı

Eski Türk milli futbolcu Tayfun Korkut, Alman ligi ekiplerinden Hannover 96'ın teknik direktörlüğüne getirildi. Stuttgart doğumlu Tayfun Korkut, Bundesliga'nın ilk Türk asıllı antrenörü oldu.


39 yaşındaki Tayfun Korkut, futbol kariyerini 2006'da Gençlerbirliği Ankara'da noktaladıktan 1 yıl sonra antrenörlüğe başlamıştı. Real Sociedad, TSG 1899 Hoffenheim ve VfB Stuttgart genç takımlarını çalıştıran Korkut, 2011'de Köln'deki Hennes Weisweiler Akademisi'nden teknik direktörlük lisansı almıştı. 39 yaşındaki Tayfun Korkut, son olarak Abdullah Avcı döneminde, Türk Milli Takımı'nda yardımcı antrenörlük görevinde bulunmuştu.

Hannover 96 ile iki yıllık sözleşme imzalayan Tayfun Korkut, Pazar günü takımla ilk idmana çıkacak. 18 puanlı Hannover 96, Bundesliga'da 13'üncü sırada. Takımı 2010'dan bu yana çalıştıran Mirko Slomka'nın sözleşmesi Cuma günü feshedilmişti.

'Cesur bir karar'

Hannover 96 yöneticilerinden Dirk Dufner, "Tayfun Korkut'u teknik direktörlüğe getirerek cesur bir karar aldığımızın farkındayız. Ancak işbirliğinin başarılı bir perspektif sunduğundan ve birlikte başarıya ulaşacağımızdan eminiz" dedi.

Gözlemciler, Hannover 96 yönetiminin Tayfun Korkut'u teknik direktörlüğe getirmesini sürpriz olarak değerlendiriyor. Slomka'nın yerine daha önce Hamburg'un yardımcı antrenörlüğünü yapan 49 yaşındaki Hollandalı futbol adamı Ricardo Moniz'in getirilmesi bekleniyordu.

© Deutsche Welle Türkçe

Hannover 96 Kulübü Başkanı Martin Kind, yeni teknik direktörleri Tayfun Korkut'a güvendiklerini söyledi.

Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) takımlarından Hannover 96 Kulübü Başkanı Martin KindTayfun Korkut'un teknik direktör olarak takımın başına getirilmesinde bir risk görmediğini söyledi.

Kind, Alman Haber Ajansı'na (DPA) yaptığı açıklamada, Tayfun Korkut'un teknik direktör olarak getirilmesini perspektif açısından cesaretli bir karar olarak nitelendirdi.

Korkut'un tecrübesiz olduğu yönündeki endişeleri de yersiz bulan Kind, ''Biz bir risk görmüyoruz. Korkut kariyerini hedefleri doğrultusunda planladı. Ne yapacağını biliyor'' dedi.

Hoffenheim'in teknik direktörü Markus Gisdol, VfB Stuttgart'ın teknik direktörü Thomas Schneider ve FC Augsburg'un teknik direktörü Markus Weinzierl'in de daha önce Bundesliga'da tecrübeleri bulunmadığını ancak şimdi teknik direktörlük görevini sürdürdüklerine işaret eden Kind, Korkut'tan takımda sportif kaliteyi geliştirmesini beklediğini ifade etti.

Sezon sonu hedefini de açıklayan Kind, yeniden Avrupa Ligi'ne katılma hedefinden uzunzamandan beri vazgeçtiklerini, ligi 10. sıra civarındaki bir yerde tamamlamak istediklerinikaydetti. Bundesliga'da 18 puanla 13. sırada yer alan Hannover takımı geçen hafta teknikdirektör Mirko Slomka'nın görevine son vermiş ve yerine sürpriz bir şekilde Almanya doğumluTayfun Korkut getirilmişti.

Hannover 96 ile 2016 yılına kadar sözleşme imzalayan Tayfun Korkut, böylece Bundesliga'daki ilk Türk teknik direktör olmuştu.

Bu sayfa şuana kadar 10433 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook