Türk Futbolunun Alt Yapısından neden Futbolcu çıkmıyor

futbolbook

Türkiye liglerinde Yabanci sayisi cok mu?

 

“Türk futbolunun sorunu, yabancı sayısını artırmak ya da kısıtlamak değildir. İsterseniz 7, isterseniz 12 tane yapın, fark etmez. Bu konuyu bildim bileli senelerdir konuşuyoruz. Sorun altyapı sorunudur. Altyapılara kalite, eğitim ve bir standart getirmediğiniz sürece 30 sene daha konuşmaya devam ederiz. Beş tane Arda altyapıdan çıkarsak, dışardan niye yabancı getirelim ki! İki tane Oguzhan altyapıdan çıksa fena mı olur? Ya da 3 tane Tufan ne bileyim Serdar Aziz. Yerli ve yabancı oyuncular arasında rekabet ortamı yaratmak bu işin olmazsa olmazıdır. Önce rekabeti sağlayalım, altyapılara bir standart ve denetim getirelim, eğitim seviyesini yükseltelim. Bunların hiçbiri yokken, isterseniz serbest bırakın, ne fark edecek ki? Almanya’ya bakin, 2001 yılında start aldılar, dünyanın bir numarası oldular. Yani onlar gerçeği gördüler, biz hala konuşmaya devam ediyoruz. Onlar gibi altyapıdan başlamak şarttı.

 


Türkiye'de milyonların sevgilisi futbolda birçok yıldız adayı altyapılarda varolma mücadelesi veriyorlar. Eskiden birçok yıldızın çıktığı Türk futbolunda şimdilerde Avrupa çapında oyuncu sayısı bir elin parmakları kadar.
Türk futbolunda neden altyapıdan futbolcu çıkmıyor? Büyük kulüplerin altyapıdan A takıma fazla oyuncu çıkarmamaları başlıca sorunu teşkil ediyor. Kendi haline bırakılan altyapılar, zar zor ayakta kalıyor. Yetenekli futbolcular, yer aldığı kulübün A takımına yükselemeyince kaybolup gidiyorlar. Genç yeteneklerin bir an önce para kazanmak istemeleri de yıldız olmadan futboldan kopmalarına yol açıyor. Ülkemizdeki altyapı kulüplerinin birçoğu yeteri kadar teknik donanıma da sahip değil. Üstüne üstlük bir de altyapı futbolcuları sağlıksız koşullarda çalışıyorlar. Oynadıkları maçlarda sahada doktor bulunmuyor.Türkiye'de altyapılarda pek çok eksikliğin yanı sıra psikolog ve sosyolog eksikliği de dikkat çekicidir. Özellikle spor psikologlarının sayısının artması ve bu alanın kulüp altyapılarında daha fazla yer almaları sporcuların sağlıklı zihinsel ve bedensel gelişimleri açısından önem taşımaktadır. Ülkemizde özellikle futbol alanındaki bilimsel gelişimler takip edilmesine rağmen sporcuların psikolojik açıdan yaşayabileceği sorunların aşılmasında ve sağlıklı bir ortamda maçlara hazırlanmalarında etkili olabilecek bir alan görmezden gelinmektedir.

 

 

                                                                                                                                                                                                   Türkiye'de alt yapıların en büyük eksikliği insan unsurunu sürekli olarak göz ardı etmemizdir. Avusturya'nın altyapı sisteminin kalbidir Salzburg RB Bu seçkinler merkezinde yetişen oyuncular,Avusturya milli takımının geleceğinde önemli roller üstlenir. Avusturya Stayermark -Salzburg bölgesinin en iyi genç yetenekleri bu akademide toplanıyor. Bölgesinin en iyi genç yetenekleri RB Salzburgda eğitim alıyor. 13-18 yaş arasındaki geleceğin yıldız adayları merkezde hem okul hem de futbol eğitimi alıyor. Antrenmanların yanı sıra teknik kabiliyetlerin yapılanması için çalışmalar yapılıyor. Merkezdeki birçok genç futbolcu Almanya kulüpleri tarafından izleniyor. Akademinin kalitesi, ortaya çıkardığı Avusturya Alaba ,Junuzovic yıldızlarinin göz önüne alındığında tartışılmaz oluyor. Avusturya Millitakim tarihin en basarali dönemini yasadigiyi gurubundan acik farkl lider cikip Avrupa sampiyonasina 2016 katilma hakkini elde etti.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                       

Bu sayfa şuana kadar 6217 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook