Türk Futbolunun yeni atılımlar gerçekleştirmeye ihtiyacı vardır

futbolbook

Türk Futbolunun yeni atılımlar gerçekleştirmeye ihtiyacı vardır. Böyle coşkulu bir taraftara sahip ülkenin mutlaka Avrupa ve Dünya Şampiyonasına katılması gerekiyordu.

 

Futbolda Beyin ve Teknik konusunda uzman ve eğitimci olan Matthias Nowak  İstanbul’da Antrenör Seminerinden sonra sorularımızı cevapladı:

 

 

Mustafa Yıldırım: Sayın Nowak,  İstanbul’daki Antrenör Eğitimi çok olumlu ve başarılı geçti. Sizin antrenman uygulama ve yöntemleriniz  tamamen farklı ve yeni yaklaşımlar sunuyor. Bu eğitim Türk Antrenörleri için tamamen farklı ve yenilikçi, eğitime olan bu ilgi sizi şaşırttı mı?

 

Matthias Nowak: Hayır şaşırtmadı, eğitimden hemen sonra birçok iyi sohbetler gerçekleştirdim ancak beni gerçekten şaşırtan Türk Antrenörlerin futbolda yeni ve farklı yaklaşımları ve yöntemleri öğrenmek  ve uygulamak için çok ciddi istek ve irade sahip olduğunu gördüm.

Bazı hocalardan Türk Futbolun genel olarak büyük bir krizde olduğunu öğrendim.

 

 

Mustafa Yıldırım: Sizin Türk Futbol ile ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir milli takımımızın ve büyük kulüplerimizin Avrupa’daki başarısızlıklarının nedenini neye bağlıyorsunuz?

Matthias Nowak: Dışarıdan bakarak bunu değerlendirmek zordur, ancak şunu kesin olarak söyleyebiliriz: Türk Futbolunun yeni atılımlara gerçekleştirmeye ihtiyacı vardır. Böyle coşkulu bir taraftara sahip ülkenin mutlaka Avrupa ve Dünya Şampiyonasına katılması gerekiyordu.

 

Mustafa Yıldırım: Yeni atılımlar ile ilgili tam olarak ne demek istiyorsunuz?

 

Matthias Nowak: Dünyada artık futbol çok yüksek hızda oynanıyor ve Türk futbolunun bunu biraz kaçırdığını düşünüyorum. Artık futbol oyunu her pozisyonda çok yönlü zekaya sahip olan futbolculara gerek duymaktadır. Futbolcu ‘zaman’ baskısı altında bu çok yönlü zeka becerisini müsabaka esnasında kullanabilmelidir.

Futbolcular özellikle bu konuda yoğun bir şekilde eğitilmeliler. Futbol artık sadece yetenek ile olmuyor.

 Önemli bir eksiklik de oyuncuların kendilerini yönetebilme becerisine sahip olmamalarıdır. Futbolcuların özgür ve rahat olması için çok gelişmiş bir oto kontrol sistemine sahip olmaları gerekiyor (kendini kontrol etmek). Bunlara sahip olan Türk Futbolcusu sahada yeniden hareket özgürlüğünü kazanabilir.

 

 

Mustafa Yıldırım: Size son olarak şunu sormak istiyorum Türkiye’den bu konuda size teklif gelirse ne düşünürsünüz?

 

Matthias Nowak: Açıkçası bu konuda katkı sağlamak isterim. Biz ekip olarak çalışıyoruz, ekibimde Dr.Roland Binz ve Dr. Torbjörn Vestberg gibi bu konuda en iyi bilim adamları da mevcut.  

 

Mustafa Yıldırım: Size bu röportaj için çok teşekkür ederim.

 

Matthias Nowak: Rica ederim. 

Bu sayfa şuana kadar 14036 defa görüntülendi.

futbolbook

Diğer Manşetler

Sayfa

‹‹ 1 2 3 4 5 6 ››
futbolbook