Mustafa Yıldırım

futbolbook

 

Türkiye’ nin futbol sistemi

Türkiye’nin futbolunda her şey dört dörtlük mü? Yada yolunda gitmeyen bir şeyler de mi var…

Herkes benimle hem fikir ki her şey yolunda değil, ama neden?

Bu konuyu biraz inceleyip araştırdığımız zaman karşımıza genelde herkesin bildiği konular çıkıyor.

Her şey çok iyi biliyoruz ve her konuda fazlasıyla konuşuyoruz tartışıyoruz  ama neticeye gelince bir bakıyoruz netice kötü, ama neden?  

Bence Türkiye de Futbolun temel sorunu sistemdır.  Şu andaki sistem Türk futbolcuların yapısına uygun değildir.  Futbolda siz ne kadar doğrular yaparsanız yapın ama sistemin yanlışlığı sizi uzun vadede başarsız kılar. Yani sorunumuz aslında sistemle.

Sistem nedir, kim yapıyor bu sistemi ve bu sistemi nasıl değiştirebiliriz?  Uzun yıllar önce sistemimiz İngiltere’den alınmış ve halen uygulamakta. Futbol Federasyonumuz onlarla anlaşma yapmış ve onların sistemi Türkiye de bir müfredat olarak uygulamakta. Halbuki  biz  bir yerden bir sistem alacak isek, herhalde bu en son  İngiltere’nin sistemi olmalı, çünkü İngiltere teknik yetenekleri düşük olduğu için daha çok fizik üstünlüğüne ve yüksek toplara dayalı bir futbol oynuyor.  Bizim futbolumuz  ise teknik özelliği yüksek ancak fiziki yapısı farklı oyuncularla kuruludur . Aslında bu bize hiç uygun bir sistem değildir. Size göre de burada bir yanlışlık yok mu?  Bizim yapımıza en yakın olan sistem İspanya futboludur.Tamam güzel dışarıdan bir şeyler alalım ama bize uygun olup olmadığını neden hiç araştırmadık?

Belki şimdi sizde anlıyorsunuz bizdeki futbol neden pas yapmadan, fiziğe dayalı ve doldur boşalt şeklinde futbol oynanılıyor . Halbuki Almanya örnek olarak verdiğimizde, onlar her ülkelerden iyi olan şeyler alıyorlar ve bunu kendirlerine göre ayarlıyorlar. Mesela Hollanda ‘ nın hızı ve kontra atak oyunu, İngiltere nin fizik gücü ve kafa vuruş hakimiyeti v.s alıyorlar. Almanları kendilerine uygun bir Müfredatı var ve bütün ülke bu sistemi uygulamaktadır. Bundan dolay Almanya sürekli başarlı oluyor.

Bence futbol eğitimi bir ilimdir, bu konuda öncelikle Futbol Federasyonumuz, Üniversiteleri, Spor bilimcileri, futbol uzmanları ve futbolda anlayan herkesi bir araya getirip bir kurul oluşturmalı.  Bu kurul da bize uygun bir futbol sistemi dünyada araştırıp bir futbol müfredatı hazırlamalı ve etkin bir şekilde yaygınlaştırmalı. Bu sistem de en alt birimden en üst birime doğru uygulanmalı.  Şayet bize uygun bir sistem geliştirmez ise, Türkiye futbolu uzun vadede istikrarlı bir başarı elde edemez!

 

Mustafa Yıldırım

Bu sayfa şuana kadar 1275 defa görüntülendi.

futbolbook

Henüz Yorum Eklenmemiş

İlk ekleyen siz olun !

Sizin Düşünceleriniz Nelerdir?

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek
hakaret içerikli yorumlar hakkında muhattapları tarafından dava açılabilmektedir.